Slováci veria v zázraky. Vzdali sa vlastného bojového ducha

· Čas čítania: 3 min.

Za zamyslenie stojí otázka, čo je príčinou, že Slováci stratili vôľu bojovať a žijúc v očakávaní zázrakov sú naklonení veriť fabuláciám o príchode záchrancu, ktorý spasí svet? Je to ich vierou?

Vieru v mytologické konce vytvorili a vytrvalo posilňujú aj pochybné webové stránky, ako Tadesco, či Qanon, ktoré v priebehu posledných  rokov lámali rastúci vzdor a pochybnosti vykresľovaním hrdinskej záchrany sveta americkým prezidentom Trumpom, čím utlmili možný odpor rovno v zárodku.

S postupným klesaním šancí amerického prezidenta Trumpa na víťazstvo, narastajú ničím nepoložené tajomné náznaky o jeho skrytom boji za záchranu sveta. Po jeho definitívnom páde zamlčali jeho porazenecké ústupky o prepustení členov „deep statu“ z väzenia, či fakt že nevyniesol oslobodzujúci rozsudok nad Snowdenom a Juliusom Assangeom a naďalej živia mýtus o jeho zákulisnom zápase.

Veľmi nebezpečná je nádej, ktorej podliehajú Slováci staršej generácie že ruský prezident Vladimír Putin nedopustí pád slovanských štátov. V priebehu rokov svojej vlády Putin dokázal stabilizovať krajinu a vrátiť Rusku predošlý status silnej vojenskej veľmoci, ale vnútropolitickú situáciu stabilizovať podľa svojich očakávaní nedokázal. Ani v zahranično-politickom prostredí nemá dostatok silných hospodársko-vojenských spojencov, aby dokázal vytvoriť plnohodnotne súperiaci spojenecký blok. Víťazstvo Bidena môže ohroziť aj doterajšiu krehkú ruskú spoluprácu s Čínou. Ekonomické záujmy opäť zblížia a utužia čínsko-americké vzťahy.

Akýkoľvek zásah Putina do vnútropolitických pomerov by sa dal očakávať len na základe súhlasu legitímnych vlád krajín, ktoré s ním dlhodobo spolupracujú, alebo deklarujú záujem o spoluprácu s Ruskou federáciou a rozhodne nie s tými, ktorých zahraničná politika je prednostne orientovaná proti Rusku ako antagonistickému nepriateľovi a podporou ekonomických sankcií  spolupracujú na rozklade ekonomicko-politickej platformy.

Putin je stratég a do pravdepodobnej zrážky by vstúpil len za predpokladu, ak by tento krok výrazne posilnil ruské medzinárodné pozície vo vojenskej, hospodárskej alebo strategickej pohraničnej sfére, aj to za predpokladu, že by získal silného spojenca, ktorou pár miliónová krajina nie je. Najlepším príkladom je ústup Ruska na arménskom území Náhorného Karabachu, ktoré odstúpilo Turecku. V teoretickej rovine by zaujímavým spojenectvom mohla pre Rusko byť skupina vysoko početná skupina V-4, pokiaľ by vedelo Poľsko preklenúť svoju historickú rusofóbiu.

Nemenej nebezpečnou je viera čechoslovakistov, absolútne neznalých alebo ignorujúcich silu globálnych riadiacich procesov, žijúcich v bubline neúprosného presvedčenia, že opätovným spojením oboch štátov do 15 miliónového celku, v strategicko-vojenskom strede Európy dokážu zvrátiť riadiace procesy korporátneho riadenia sveta, ktorému sa podarilo podrobiť krajiny všetkých kontinentov a spojenie dokáže vrátiť chod dejín spätne o 30 rokov dozadu a obnoviť spoločné socialistické zriadenie.

Zaslepená viera v zázraky podobného typu, v príchod záchrancu spolu s vierou Slovákov odchovaných na rozprávkach, končiacich víťazstvom dobra, berie Slovákom bojový duch pravekých predkov, paralyzuje celý národ a berie mu vlastné úsilie bojovať za záchranu vlasti a životov.

Ak by tento diabolský plán nebol namierený proti nám, dalo by sa skloniť klobúk nad genialitou tvorcov rozpadu súčasného sveta, ktorí s asistenciou vlastných lokajov v rodnej krajine na základe ich národných špecifík, vytvorili scenáre šité na mieru, pripravené dokonale zdrviť odpor občanov.

Neúprosným faktom ostáva, že Slovensko je len súčasťou svetových globalizačných procesov a v izolácii od vonkajšieho sveta zázraky urobiť nedokáže. Mohlo by ale prispieť k podpore celosvetovej revolty len zapojením občanov do vytrvalého zjednoteného  odporu.

Ing. Iveta Michalíková je bývalá kariérna diplomatka

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár