Slovanský veľkorysý večer

Foto: stolychno.news


Tento večer (od 31. decembra do 1. januára) je súčasťou Veľkého zimného vianočného času a zrodenia mladého Slnka, ktoré sa oslavuje od 24. decembra do 5. januára. Bohatý stôl, veľká hostina v tento deň znamenala pohodu a hojnosť v budúcom roku.

V súčasnosti si tento večer už nikto takýmto spôsobom neuctieva, pretože si ho už takto nikto nepamätá.

31. decembra sa na celom svete začína novoročný sviatok. Ale Nový rok je novým sviatkom, ktorý nemá hlboké korene a vlastné tradície.

Pre mnohých zostáva nepochopiteľné, prečo je na Silvestra zvykom pripraviť stôl tak, aby tam bolo čo najviac jedla. V žiadny iný deň v roku takáto tradícia neexistuje, tak prečo na Silvestra vykupujeme všetky obchody s potravinami a varíme veľa chutných jedál?

Odpoveď tu spočíva práve v historických koreňoch SLOVANSKÉHO sviatku, ktorý sa od staroveku nazýval Veľkorysý, štedrý.

Už samotný názov – „veľkorysý“ nám hovorí, že na tento sviatok je zvykom prestrieť veľkorysý stôl, nešetriť na daroch a dobrých skutkoch. Tak ako pri narodení mladého Slnka, aj v tento deň chodili koledníci od domu k domu, spievali honosné piesne a prijímali maškrty od gazdov.

Nastáva čarovný čas, keď je svetlo nového Slnka stále príliš slabé na to, aby rozptýlilo temnotu a Brány spájajúce “iné svety” sú dokorán otvorené. Toto je čas na pripomenutie si Predkov. Koledovanie, rituálne obrady, široké ľudové slávnosti a stretnutia.

Na veľkorysý večer sa stretla Rodina, urobili si obrovskú slávnostnú bohatú večeru. Každý člen doniesol nejakú pochúťku, stôl bol pokrytý taniermi všetkých druhov jedál. Po večeri si Rodina dala akékoľvek darčeky, pretože takto sa prejavovala každého VEĽKORYSOSŤ a o tom bol tento sviatok.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Náš Nový Rok, Slovanský veľkorysý večer, Slovanské Noviny, 31 December 2022

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply