Slovenská štátna moc ignoruje riziká 5G

Ilustračný obrázok: Shutterstock

Predstavitelia petície Stop budovaniu 5G sietí na Slovensku poskytli našej redakcii správu o stretnutiach s predstaviteľmi ministerstiev dopravy a zdravotníctva. Podľa predstaviteľov ministerstva dopravy je vlastne všetko v poriadku, pretože 5G technológia je v súlade so smernicami EÚ a jej nebezpečnosť sa môže skúmať aj dodatočne, po jej zavedení… Problematike 5G sa podrobne venujeme v augustovom čísle Zem&Vek.

Nasleduje správa zo stretnutí:

Vo štvrtok dňa 2.7.2020 sa stretli zástupcovia petičného výboru petície STOP budovaniu 5G sietí na Slovensku a ich pozvaní hostia: Ing. Jana Michálková , Mgr. Petra Bertová Polovková , Ing. Miroslav Dudra, Ing. Iva Vranská Rojková (s diagnózou EHS) a Doc. Ing. Igor Belyaev, DrSc., vedúci Laboratória rádiobiológie, Ústav experimentálnej onkológie, Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied so šiestimi predstaviteľmi Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky a ich siedmimi prizvanými účastníkmi z iných organizácií (VÚS BB, ÚVZ a MZ). Cieľom stretnutia bolo prerokovať body petície s tým, že podľa Ministerstva dopravy a výstavby SR pod ich kompetenciu spadajú prvé dva body petičných požiadaviek:
1. prijať všetky primerané opatrenia na zastavenie expanzie 5G RF – EMP, kým nezávislé vedecké inštitúcie nepotvrdia, že technológia 5G a celkové hladiny žiarenia spôsobené RF – EMP nie sú škodlivé pre občanov SR, a to najmä pre dojčatá, deti a tehotné ženy, rovnako ako pre životné prostredie (čiastočne)
2. uprednostňovať a realizovať káblové digitálne telekomunikačné pripojenia namiesto bezdrôtových pripojení.

Svoje argumenty predniesli obidve zúčastnené strany.
Pán doc. Ing. Igor Beliaev, DrSc., expert WHO na problematiku vplyvu žiarenia na človeka z vedeckého pohľadu, vo svojej prednáške jednoznačne preukázal súvislosť vzniku niektorých ochorení (porúch CNS, neplodnosti, imunitných dysfunkcií a najmä rakoviny…) a RF-EM žiarenia. Na druhej strane ukázal, že niektoré žiarenia nezaťažujú organizmus. Podľa neho 5G nebude len doplnkom ku 4G, ale ďalšou predpokladanou záťažou pre ľudský organizmus. Rovnako poukázal na dôležitosť preskúmania novej technológie pred jej implementáciou.
V ďalšom vystúpení pani Vranská priblížila na svojom vlastnom príklade zdravotné ťažkosti elektrohypersenzibilných osôb (EHS) a predstavila návrhy na uľahčenie života ľudí s EHS.
Pán PhDr. Tomáš Kúdeľa MPh. z Ministerstva zdravotníctva kontroval, že takéto ochorenie je ťažké diagnostikovať. Predstaviteľ spoločnosti Geovital, Miroslav Dudra opísal skúsenosti z pomoci ľuďom s EHS a oboznámil prítomných s rakúskou smernicou na diagnostiku EHS, ktorú navrhol prevziať.

Zástupcovia MDV SR vysvetlili, že oni si svoju úlohu regulácie robia kompetentne a zodpovedne, pričom vychádzajú z európskych smerníc, ktoré musí SR ako člen EÚ dodržiavať. Na margo štúdií, z ktorých vychádzajú u nás prevzaté limity smernice ICNIRP, docent Belyaev vyslovil námietku, že dané štúdie boli spochybnené a že existuje množstvo iných (až okolo desaťtisíc).
Zazneli argumenty, že technológia 5G bude sčasti využívať rovnaké frekvencie, aké sa využívali aj doposiaľ, či nemožnosti vyhodnotenia dopadu tejto technológie na zdravie, keďže sa ešte nezačala jej výstavba.
Na všetky tvrdenia zazneli aj protiargumenty. Pán Roščák vyjadril ochotu na zmenu legislatívy, petičný výbor má dať návrhy. Ďalej uviedol inžinier Viliam Podhorský, že z dôvodu členitosti územia SR nie je možne káblové pripojenie všade a niektoré typy služieb nie je technicky možné realizovať prostredníctvom iného typu siete.

Uviedli, že až po implementácii 5G sa dá zisťovať jej bezpečnosť či škodlivosť, načo sme argumentovali, že ani lieky nedávame na trh bez overenia bezpečnosti. Bolo nám tiež vysvetlené, že v prvej fáze sa bude sieť 5G využívať najmä na priemyselné aplikácie, internet vecí, autonómne vozidlá a pod. a nie na hlasovú komunikáciu pre bežných občanov, čo nám dáva dôvod sa domnievať, že by tu mohol byť priestor na uprednostnenie zdravia pred digitalizáciou.

Na záver generálna riaditeľka MDV SR gen. riaditeľka sekcie elektronických komunikácií a poštových služieb PhDr. Irena Kyrinovičová skonštatovala, že cieľ stretnutia – prerokovanie bodov petície, bol naplnený. V rámci diskusie sa zúčastnení za obidve názorové strany síce nezhodli, ale mali  možnosť predniesť svoje argumenty, ktoré považovali za relevantné. Vyzvala zástupcov petičného  výboru aby v prípade, ak majú konkrétne návrhy na úpravu legislatívy, aby ich predložili oficiálnym spôsobom.

Všetky dokumenty z prerokovania petície na MDV nájdete tu:
https://slovenskobez5g.org/stretnutie-na-mdv-sr/

O niekoľko dní sa uskutočnilo prerokovanie petície Stop budovaniu 5G sietí na Slovensku na Ministerstve zdravotníctva SR.
Za petičný výbor sa zúčastnili Doc. RNDr. Martin Kopáni PhD. z Ústavu lekárskej fyziky, biofyziky, informatiky a telemedicíny Lekárskej fakulty Univerzity Komenského, Mgr. Ivo Balaj, Ing. Iva Vranská (s diagnózou EHS) a Ing. Jana Michálková. Stretnutie viedol štátny tajomník MZ SR MUDr. Peter Stachura, Dr. med., MBA.

Na stretnutí sa definovalo 5 bodov na riešenie:

1 – Zadanie projektov na výskum vplyvu RF žiarenia na špecializovaných pracoviskách, ktoré už v minulosti na podobných projektoch pracovali, ale boli prerušené kvôli zrušeniu grantov

2 – Riešenie výnimiek legislatívy (sprísnenie noriem) pre určité lokality (školy, škôlky, soc. zariadenia…)

3 – Doplnenie expertov do odbornej skupiny pri MDV SR, pričom návrhom na zloženie skupiny bol poverený prítomný doc. RNDr. Martin Kopáni, PhD., prednosta Ústavu lekárskej fyziky, biofyziky, informatiky a telemedicíny LF UK, za petičný výbor.

4 – riešenie diagnostikovania a potrieb EHS osôb

5 – štatistické spracovanie území zaťažených RF žiarením a ich aktualizácia v čase

Keďže hlavná požiadavka petície – dokázanie bezpečnosti nebola naplnená, zástupcovia petície trvajú na nespustení 5G (neuvoľnení ďalších frekvencií) a planujú pokračovať v ďalších stretnutiach podľa návrhov, ktoré odzneli na stretnutiach.

https://slovenskobez5g.org/stretnutie-na-mz-sr/

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply