Slovenské deti rukojemníkmi testovania – unikátny prípad v Európe

· Čas čítania: 5 min.

Desiatky tisícov slovenských detí sedí doma a čaká či sa budú môcť vrátiť do škôl. Združenie Rodičia pre deti (Združenie) zásadne nesúhlasí s takýmto stavom, ktorý trvá už od októbra 2020. Zorganizovalo preto celoslovenskú petíciu proti podmienenému testovaniu detí na návrat do škôl s vyše 21 000 podpismi, ktorú v tieto dni doručilo na Úrad vlády SR a na vedomie dalo aj Ministerstvu školstva SR, Ministerstvu zdravotníctva a emailami upovedomilo aj poslancov a výbory NR SR. Podľa členov Združenia, nie je dokázané, že testovanie zaručí bezpečné vyučovanie a nemá podporu ani v právnom systéme SR. Ide o vyslovene unikát, keďže v ostatných krajinách Európy je v súčasnosti testovanie pre deti dobrovoľné alebo neexistuje vôbec.

19.01.2021 Bratislava – Členovia Združenia žiadajú o čo najskorší návrat detí základných a stredných škôl SR k prezenčnému vyučovaniu. Ako príklad vidí možnosť sprísnených hygienických podmienok, akým je dezinfekcia rúk, či meranie teploty, tak ako to je vo väčšine európskych krajinách. Napríklad v Taliansku, Nórsku, Maďarsku, Švajčiarsku, Maďarsku, Poľsku či Švédsku, kde fungujú uvedené sprísnené hygienické opatrenia a potvrdenie od rodičov o bezinfekčnosti dieťaťa. V Rakúsku platia tiež sprísnené hygienické opatrenia a dobrovoľné testovanie s testami (Zdroj webové stránky Ministerstiev školstva / vzdelania v spomínaných krajinách, príp. info z komunikačného oddelenia ministerstva).

Základné vzdelanie je povinné a Ústavou SR zaručené

Podľa bývalého riaditeľa školy a pedagóga, PhDr. Jána Papugu, môže nariadenie povinného testovania spôsobiť pre zriaďovateľov a štatutárov škôl množstvo právnych problémov: Riaditeľ nemôže aj v prípade nesúhlasu neumožniť návrat detí do škôl. Aj keby usúdil, že je to z epidemiologického hľadiska nebezpečné. A rodičia po otvorení škôl musia dať deti do školy, inak porušia zákon,“ dodáva PhDr. Papuga, „Naskytuje sa tak množstvo nevyjasnených otázok: Je právne možné aby sa podmieňovala účasť na dennom štúdiu testovaním?“ Podľa bývalého riaditeľa základnej školy je tiež otázne, kto je zodpovedný za prípadné poškodenie zdravia žiaka pri testovaní a kto bude zodpovedať za dodržanie hygienických noriem pri testovaní žiakov: „Určite je nezákonné a v rozpore s hygienickými normami, ak by to robili ľudia bez zdravotníckeho vzdelania alebo študenti. „Koordinátor“ testovania potom zodpovedá aj za prípadné zdravotné riziká. Tie sa však už ťažko dokazujú. Zodpovednosť sa prehadzuje na zriaďovateľov a školy, ktoré potom čelia konfliktu škola vs. rodičia.“

Obrovské nedostatky dištančného vzdelávania

Súčasná situácia výrazne dolieha aj na mnohých učiteľov, ktorí si uvedomujú, aké je dištančné vzdelávanie pre žiakov menej hodnotné. Mgr. Adriana Kráľová, bývalá učiteľka ZŠ, uvádza: Obrovské nedostatky dištančného vzdelávania sú nielen vzdelanostné, ale aj sociálne, zdravotné a psychologické. Sedieť za počítačom a očakávať od všetkých žiakov, že budú vedieť adekvátne kooperovať, reagovať a používať takto získané vedomosti je utópia. Ešte väčšia tragédia je to v situácii, ak tento žiak nemá rodiča, ktorý mu vie poskytnúť pomoc. Načas prebral na seba úlohu akéhosi asistenta učiteľa. Vnímam to ako priestor pre neférové a nerovnaké podmienky pre všetkých žiakov.“

Podľa Mgr. Adriany Kráľovej, žiak ZŠ nedisponuje ešte adekvátnou formou samostatnosti, sebariadenia a úplnej zodpovednosti za seba a vedomosti ako žiak strednej či vysokej školy. Nehovoriac o tom, kto nesie právnu zodpovednosť za dieťa, ak sú rodičia v práci a doma sa mu niečo stane.

Deti a rodičia ako pokusné myši

Ako reakciu na ohlásené celoplošné testovanie v januári 2021, MUDr. Jozef Marec, pediater a primár detského lôžkového oddelenia v nemocnici v Čadci uviedol: „Už v jeseni sa ukázalo, že absolútne nepresné antigénové testy, navyše testované v nepriaznivých podmienkach a často nekvalifikovaným personálom narobili viac škody ako osohu.“.

K testovaniu detí na jeseň 2020 antigénovými testami sa MUDr. Marec vyjadril: „U detí často nachádzame zväčšenú nosnú mandľu (odborne adenoidné vegetácie), ktorá rastie na druhej strane nosovej prepážky presne v strede. Ak je zväčšená, tak presne trčí do cesty vyšetrovacej tyčinke. Môže dôjsť k poraneniu, krvácaniu aj uchyteniu infekcie, keďže nosová dutina je bohato kolonizovaná mikroorganizmami.“

Podľa MUDr. Jána Lakotu, CSc., lekára s niekoľkými atestáciami a skoro 40 ročnou praxou, z Biomedicínskeho centra SAV a Onkologického ústavu sv. Alžbety, nemá testovanie detí obdobu, keďže takéto testovanie zasahuje hlboko do medzinárodných ľudských práv, Deklarácie práv dieťaťa, Charty základných práv Európskej únie, čl. 24, Norimberského kódexu: „Je neprípustné testovať niekoho nedobrovoľne, pod nátlakom, bez jeho písomného, dobrovoľného súhlasu.“

V Európe sa deti v školách povinne netestujú

Vo väčšine európskych krajín pritom v januári 2021 nastúpili alebo nastúpia detí do škôl za sprísnených hygienických podmienok. V niektorých dokonca bez povinného nosenia rúška. (Zdroj internetové stránky Ministerstiev školstva v uvedených krajinách, príp. info z komunikačného oddelenia daného ministerstva). Slovensko sa tak stáva ojedinelou krajinou, kde sú deti nútené k testovaniu, aby sa mohli vôbec vrátiť do škôl k vzdelaniu, ktoré majú zaručené Ústavou SR a navyše podmienené testovaním rodičov! Testovanie pri tom nepotvrdilo, že zastavuje šírenie COVID-19, má krátkodobú validitu a nemá 100 % spoľahlivosť.

Ostávame tak jedinou európskou krajinou kde sa nezdvihla žiadna odborná verejnosť proti takémuto konaniu a neprebehla žiadna odborná diskusia či takéto konanie má vôbec zmysel a odborné odôvodnenie. Naopak, ako rodičia máme pocit, že je tu neustále vytváraná atmosféra strachu a tlaku. Združenie Rodičia pre deti preto vyzýva Ministerstvo školstva SR aby konalo a urýchlene otvorilo základné a stredné školy SR pre deti za sprísnených hygienických noriem, bez podmienky testovania.  

Link na stále aktuálne petície (obe petičné iniciatívy sa spojili) za návrat detí do škôl bez núteného testovania a testovania ich rodičov:

https://www.peticie.com/peticia_k_otvorenemu_listu_k_podmieovaniu_uasti_iaka_na_prezennej_vyube_podrobenim_sa_testu_na_covid_19

https://www.peticie.com/peticia_proti_plonemu_testovaniu_apovinnosti_okovania_proti_covid_19

Autor: Občianske združenie Rodičia pre deti a Mgr. Adriana Kráľová, ktorá je vyštudovaná pedagogička a venuje sa pomoci matkám a deťom.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár