Slovenské rezervy sú s vysokou pravdepodobnosťou rozkradnuté

Tagged With: , , Add Comment

K téme slovenské štátne hmotné rezervy (ŠHR) sme sa mali rozprávať s jedným z ich bývalých riaditeľov. Rozhovor pôvodne prisľúbil, no keď videl otázky, len veľmi stručne oznámil, že sa k nim vyjadrovať nebude.

V októbrovom čísle vychádza aj rozhovor s nezávislým poslancom Petrom Marčekom. Na našu žiadosť sa pokúsil prostredníctvom svojich politických kontaktov zohnať niekoho, kto má o ŠHR prehľad a bol by ochotný vyjadriť sa k nim. Oslovil viacerých ľudí, no vyjadriť sa nechcel nikto. Sám Marček v našom rozhovore povedal len toľko: „Viete o tom, že v štátnych rezervách máme mäso na jeden deň a obilia asi na tri dni? Hlavne, že sa na prípadnú krízu budeme pozerať z amerických stíhačiek.“ Ako však vzápätí prízvukoval, toto je verejne dostupná informácia a on nejaké bližšie vedomosti nemá.

Naozaj, keď človek trochu popátra na internete, dostane sa napríklad aj k správe agentúry TASR z roku 2015, ktorá uvádza: „Slovensko má podľa Správy ŠHR v súčasnosti v hmotných rezervách zásoby mrazeného mäsa na 1,04 dňa, potravinárskej pšenice na 20,31 dňa, ryže na 7,26 dňa, kryštálového cukru na 9,28 dňa a šošovice na 3,37 dňa.“ Celkový stav všetkých zásob je predmetom utajovania, ale je veľmi málo pravdepodobné, že by sa situácia od roku 2015 zlepšila – myslí si to aj Ivan Melicher, bývalý policajný vyšetrovateľ, ktorý pôsobil na Odbore vyšetrovania obzvlášť závažnej trestnej činnosti, kde sa špecializoval na vysokú ekonomickú kriminalitu (rozhovor s ním sme priniesli v augustovom čísle). Tvrdí tak na základe informácií z médií, vlastného úsudku, ale aj skúseností.

Sám sa v rámci svojej práce stretol s niekoľkými prípadmi rozkrádania ŠHR. Podmienky na rozkrádanie boli podľa Melichera vytvorené už tým, že jednotlivé položky spravujú súkromné spoločnosti. Samozrejme, tie, ktorých majitelia sú nejako previazaní s politickými kruhmi. V čase krízy by sa pravdepodobne aj tie posledné zvyšky zásob stali predmetom kšeftovania, pretože ich hodnota by prudko stúpla.

Autor: Marián Benka

Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://www.webareal.sk/sofian

Zem a Vek
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis