Slovensko podpíše s USA spoločnú deklaráciu o spolupráci v oblasti 5G sietí

· Čas čítania: 2 min.
Foto: SITA/Úrad vlády SR

A dali nám na vedomie. Oboznámili nás. Oznámili nám. Informovali nás, že nám to urobia, aj keď sa na náš súhlas alebo vôbec názor neopýtali. Ani sa nemienili opýtať. Ani nechceli. Ani by to ich nenapadlo. Len nám oznámili, že Slovenská republika podpíše so Spojenými štátmi americkými spoločnú deklaráciu o odhodlaní posilniť vzájomnú spoluprácu v oblasti 5G sietí. Informáciu o spoločnom vyhlásení ako právne nezáväznej politickej deklarácii vzala v stredu vláda – ako inak – na vedomie…

TASR informovala, že „Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR ako predkladateľ materiálu pripomína, že rozvoj moderných informačných technológií vrátane sietí 5G je nevyhnutnou podmienkou ďalšieho technologického rozvoja a zaistenia prosperity moderných spoločností, pričom dynamický rozvoj v tejto oblasti nemá len technický, ale aj strategický a bezpečnostný rozmer. Deklarácia vychádza z príslušných dokumentov Európskej únie v oblasti podpory spoločného prístupu k bezpečnosti 5G sietí vrátane Oznámenia Európskej komisie o „Bezpečnom zavádzaní 5G v EÚ – vykonávanie súboru nástrojov“, ktoré identifikujú pravidlá a požiadavky na vybudovanie a spustenie bezpečných 5G sietí.“

Spustenie 5G siete na Slovensku má, podľa ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka, (nominanta SaS) rozmer technický, ekonomický a bezpečnostný. „SR je viazaná usmerneniami Európskej únie v tejto oblasti, ktoré sa viažu určitými bezpečnostnými princípmi, ktoré musia byť uplatnené pri budovaní sietí a tieto sa priamo premietajú do legislatívy SR, konkrétne do zákona o kybernetickej bezpečnosti,“ cituje ho Tlačová agentúra Slovenskej republiky.

Ivan Korčok porozprával, že podľa informácií Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí, obdobné spoločné vyhlásenia k bezpečnosti 5G sietí už podpísali Česko, Poľsko, Rumunsko, Slovinsko, Estónsko, Litva a Lotyšsko. A to akože musíme aj my? Toto je dôvod? A keď všetky začnú skákať zo strechy – budeme povinne skákať aj my? Mnohí odborníci varujú pred zavedením sieti 5G, ktorá je, podľa nich, nebezpečná z viacerých dôvodov. Nebolo by od veci najprv zistiť všetky „za“ a „proti“ a až potom prijímať rozhodnutia? Alebo ozaj, ak z Bruselu či Washingtonu zavelia, že musíme skočiť – tak skočíme?

A zasa je do toho záhadným spôsobom zamontovaný Biely dom – podľa všetkého, je to už náš najväčší partner, dôležitejší dokonca, ako Brusel… Minister Korčok zdôraznil, že ide o to, aby si Slovensko, ktoré bude prevádzkovať 5G siete, mohlo vymieňať informácie s USA bezpečným spôsobom. „Je to krok, ktorý robíme voči spojencom,“ poznamenal minister. Nuž fajn, ibaže… a kedy už konečne urobíme nejaký krok aj voči sebe?

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Slovensko podpíše s USA deklaráciu o spolupráci v oblasti 5G sietí, TASR, 14.10.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár