Slovensko vydalo do Ruska ingušského džihádistu

· Čas čítania: 5 min.
Ilustračné foto: Shutterstock

Agentúra TASR zverejnila správu, že Slovensko po dlhých rokoch vyjednávania predalo do rúk spravodlivosti v Rusku Aslana Jandijeva. Ide o človeka podozrivého z účasti na terorizme, keďže bojoval ako džihádista pod velením neslávne známeho čečenského veliteľa Šamiľa Basajeva.

Skupina Šamiľa Basajeva mala na svedomí množstvo teroristických zločinov ako obsadenie nemocnice v Buďonovsku, „nálože“ v okolí Moskvy, prepadnutie moskovského divadla Dubrovka so smrťou stoviek rukojemníkov, či masaker školy v Beslane. Jandijev sa mal podieľať na teroristických útokoch, ku ktorým došlo v roku 2006 na rôznych miestach mesta Vladikavkaz. Jandijev tvrdí, že bol zo zločinov krivo obvinený a mučením donútený k priznaniu.

V skutočnosti je vydanie tohto človeka dobrou správou. Jednak preto, že ochrancovia teroristov zo strany mimovládok nedosiahli jeho prepustenie a zotrvanie na území Slovenska a je to znak, že pre teroristov sa Slovensko stáva horúcou pôdou na rozdiel od iných krajín.

Proti vydaniu protestovalo Amnesty International Slovensko. Jeho pracovníci a podporovatelia v utorok (17. 7.) prišli na bratislavské letisko s transparentmi ako „Zastavme vydanie Jandijeva“ alebo „Slovensko musí rešpektovať ľudskoprávne záväzky“. Liga za ľudské práva v utorok ÚS SR doručila list, v ktorom podporila požiadavku Jandijevovho advokáta.

Treba pripomenúť, že všetky spomenuté inštitúcie sú platené zo Spojených štátov a riaditeľka Ligy Zuzana Števulová dokonca prebrala podľa našich médií v Spojených štátoch „cenu za statočnosť“ z rúk amerického ministra zahraničia Johna Kerryho.

Aby bolo jasné o akú statočnosť ide, treba sa pozrieť do minulosti. Reportér SKY News našiel na ostrove Lesbos špeciálneho sprievodcu pre utečencov, ktorý vydáva jedna z pro-imigrantských organizácii. Ako prináša SKY News – moslimskí imigranti pred vydaním sa na cestu do Európy sú vybavovaní knižôčkou organizácie W2EU, ktorá obsahuje mapy a iné informácie, vrátane čísla telefónov do organizácií a inštitúcií verejnej pomoci (napr. UNHCR, Červený kríž). Jedna z kontaktných organizácii v príručke je práve spomenutá Liga za ľudské práva.

Mimovládka bola práve americkým veľvyslanectvom inštruovaná, ako treba „pomáhať“ utečencom. Liga za ľudské práva vystavila na svojej stránke dokument vo formáte Microsoft Word, ako výzvu pre právnikov na školeniev oblasti ochrany migrantov. Súbor obsahoval identifikačné údaje amerického veľvyslanectva. Inými slovami, organizácia je len krytím zámerov politiky USA v Európe…

Števulová teda nedostala cenu za statočnosť pri ochrane ľudských práv slovenských občanov. Je to medaila za ochranu amerických záujmov na území Slovenska, odmena za podporu migrácie. Zo skúseností okolitých krajín vieme, čo znamená príliv migrantov z nekompatibilných kultúr. Ak sú tieto skúsenosti – a oni sú – negatívne, potom podpora takejto migrácie je protispoločenská aktivita.

Je potom možné, že aj v prípade človeka podozrivého z terorizmu sa angažujú za ochranu niekoho, kto slúži Spojeným štátom?

FSB vo svojom vyhlásení uvádza, že Jandijev z Ruska odcestoval v roku 2010 za pomoci falošných dokladov, aby sa vyhol trestnému stíhaniu. Podľa informácií Amnesty International Jandijev o azyl na Slovensku požiadal už 14. mája 2008.

Vo februári 2011 podala Generálna prokuratúra Ruskej federácie žiadosť o jeho vydanie. Slovenské orgány následne Jandijeva zatkli a od roku 2011 je vo väzbe. Zároveň od roku 2008 čaká na rozhodnutie vo veci udelenia azylu. Jandijev požiadal o azyl aj vo Švajčiarsku a Belgicku, jeho žiadosti však boli zamietnuté.

Azyl na Slovensku nedostal po tom, čo sa slovenským justičným orgánom podarilo zhromaždiť dôkazy o Jandijevovej trestnej činnosti. Ministerstvo spravodlivosti vydanie obhajovalo rozhodnutím Európskeho súdneho dvora pre ľudské práva (ESĽP).

Súdny dvor koncom mája odmietol opätovne vydať predbežné opatrenie, ktorým by zakázal Jandijevovo vydanie. Riešilo, či Jandijevovi po vydaní nehrozí mučenie, nie samotné činy, z ktorých bol obvinený.

Pozastavenie vydania žiadal od Slovenska Výbor OSN pre ľudské práva. Chcel preskúmať, či mu v Rusku nehrozí mučenie alebo zlé zaobchádzanie.

Jandijeva dopravili do Ruska letecky z bratislavského letiska. Podľa agentúry RIA Novosti sa na zorganizovaní Jandijevovho odovzdania Moskve podieľala okrem FSB aj ruská generálna prokuratúra, ruská národná ústredňa organizácie Interpol a ruská Federálna služba pre výkon trestu (FSIN).

Autor: Tomáš Poláček

Zdroj: https://slobodnyvyber.sk/slovensko-vydalo-do-ruska-ingusskeho-dzihadistu/

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár