„Slušňáci“ sa vyfarbili

· Čas čítania: 2 min.
Foto: SITA

Ešte pred polrokom bola slovenská spoločnosť jasne rozdelená. Na jednej strane bola vládna koalícia, na strane druhej značne zdiskreditovaná opozícia. Medzi týmito dvoma politickými pólmi bol Kotleba, pričom bolo úplne zjavné, že ani jedna strana nebude mať guráž vládnuť s jeho podporou. Zároveň však všetci vedeli, že v prípade predčasných volieb nastane politický pat. Ani jedna strana politickej barikády by totiž nemala šancu vytvoriť parlamentnú väčšinu bez nekoalovateľného Kotlebu. A tak nastal problém, čo s tým. Chvíľami sa totiž zdalo, že bez zásadného preformátovania politickej scény na Slovensku vláda bez SMERu ani po prípadných voľbách nebude možná.

Chýbala tretia politická sila. Výbornou rozbuškou jej vzniku sa stala vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka. Tak vznikla iniciatíva Za slušné Slovensko. „Slušňáci“ získavali u časti naivnej verejnosti kredit deklarujúc sa za nadstranícke hnutie, ktorému ide v prvom rade o zmenu politickej kultúry, a nie o uchopenie moci. Je jasné, že tento potenciál mienili využiť predovšetkým ľudia z prezidentovho okolia, a aj preto sa mladí organizátori stali ich predĺženou rukou. Práve to rozhodlo, či sa to alebo ono zhromaždenie bude konať, alebo sa odvolá, lebo si to tak želá pán prezident.

Skutočné mery iniciatívy Za slušné Slovensko však nebolo možné tajiť donekonečna. V súvislosti s blížiacimi sa komunálnymi voľbami masky padli, keď sa táto „nadstraníckainiciatíva rozhodla, že v Bratislave a minimálne v krajských mestách odporučí presne jedného kandidáta na primátora. Tým jasne prekročila Rubikon a vstúpila na pôdu výsostne straníckej politiky. Ak si doteraz ešte nejakí opozičníci mysleli, že iniciatíva bude akýmsi figovým listom, ktorý prekryje či zatieni opozičné prešľapy a v konečnom dôsledku opozícii ako celku pomôže, hlboko sa mýlili.

Autor: Roman Michelko

Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://www.webareal.sk/sofian

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

 • Denník N vyrába hoaxy a súčasne bojuje proti hoaxom na internete:
  https://dennikn.sk/1198213/spomienky-na-vojnu-aj-gruzinsko-ma-osudove-osmicky-8-8-2008-celilo-ruskej-invazii/
  Sa skôr spolieham na svoj úsudok a nie v bezvýhradnú dôveru v neomylnosť Denníka N. citujem „Gruzínsko má osudové osmičky, 8. 8. 2008 čelilo ruskej invázii“ nevyzerá ako sarkazmus a bombardovanie Gruzíncov Rusmi – tiež je ťažko nazvať sarkazmom, keď …podľa historických faktov…“V neskorých hodinách 1. augusta prepukli intenzívne boje medzi gruzínskou armádou a juhoosetskými bojovníkmi, majúce za následok niekoľko mŕtvych a ranených. Obe bojujúce strany sa vzájomne obvinili zo začatia streľby. Následkom bojov niekoľko stoviek až tisíc Osetov opustilo svoje domovy a utieklo na územie Ruska, ktoré im poskytlo azyl. Dňa 4. augusta ruská 58. armáda zaujala pozície na hraniciach s Gruzínskom (respektíve Južným Osetskom). Počas nasledujúcich dní pokračovali sporadické prestrelky a gruzínska armáda sústavne zvyšovala počet vojakov a vojenskej techniky v oblasti. „Dňa 7. augusta gruzínsky prezident Michail Saakašvili vyhlásil jednostranné zastavenie paľby, vyslovil ochotu vyjednávať o autonómii Južného Osetska a navrhol, aby Rusko garantovalo riešenie, ktoré by prinieslo mier do oblasti. Avšak už v noci na 8. augusta (deň začatia letných olympijských hier v čínskom Pekingu) gruzínske delostrelectvo zahájilo bombardovanie osetských dedín a gruzínska armáda začala vojenskú operáciu s cieľom dobyť hlavné mesto Južného Osetska Cchinvali. To sa im 8. augusta v noci a dopoludnia takmer podarilo. V prvých hodinách si konflikt vyžiadal niekoľko mŕtvych vojakov, hlavne z ruských mierových síl v Južnom Osetsku. Pri útoku gruzínska armáda použila raketomety BM-21 Grad a delá veľkého kalibru, ktorými ostreľovala centrum mesta. Počas útoku ale došlo aj k napadnutiu základne ruských mierových síl, čo si vyžiadalo aj mŕtvych a ranených.“ – takže sa vráťme k pravdivosti článku Andreja Bána v Denníku N a popisovanie histórie. Ktovie ako to bolo so Slovenským štátom, keď takéto hoaxy histórie vyrábajú v mainstreame Denníka N už po 10 rokoch od udalostí. Úplne zmenili zmysel histórie v zájme seba. Nie Gruzínsko začalo bombardovať, ale Rusi začali 8.8.2018 inváziu. „Dňa 22. augusta 2008 uviedol americký veľvyslanec v Rusku John Beyrle v rozhovore pre denník Kommersant, že USA považujú ruskú reakciu na vpád gruzínskej armády do Cchinvali za primeranú. „Vidíme, že odpoveď ruských vojsk bola úplne opodstatnená útokom na ruské mierové sily v Južnom Osetsku,“ vyhlásil. Rusko ale podľa neho zašlo príliš ďaleko, keď jeho jednotky vstúpili na územie Gruzínska. V septembri 2009 oznámila nezávislá vyšetrovacia komisia Európskej únie stanovisko, podľa ktorého vojnu vyvolala Gruzínsko a Rusko prispelo k eskalácii konfliktu.“ Nepochybne asi takto postupovali za Slovenského štátu:
  http://mordechajkapusta.blogspot.com/2007/11/ako-psa-histriu.html

  Aj „slušňákov“ vyrobil Denník N ako hoax:
  https://mordechajkapusta.blogspot.com/2017/04/progresivne-slovensko-ako-politicka.html

Pridaj komentár