Služba bezpečnosti Ukrajiny informovala o zatknutí viacerých „ruských agentov“

· Čas čítania: 3 min.
Foto: Screenshot Služba bezpečnosti Ukrajiny

V Kyjeve oznámili ďalší úspech v boji proti ruským špiónom. Služba bezpečnosti Ukrajiny informovala o zatknutí viacerých „ruských agentov,“ ktorí sa snažili odcudziť plány prísne utajovanej ukrajinskej protilodnej rakety Neptún. Tlačová služba SBU uviedla, že „jedného agenta ruskej Federálnej služby bezpečnosti chytili počas pokusu o odovzdanie tajných materiálov o ukrajinskom raketovom komplexe.“

Ako oznámila Tlačová služba SBU, celkovo ukrajinské bezpečnostné služby zadržali jedenásť osôb, ktoré sú podľa nich členmi niekoľkých sieti cudzích agentov. Služba bezpečnosti Ukrajiny ich podozrieva zo špionáže v prospech Ruska a z pokusu o odovzdanie tajných materiálov o ukrajinskej rakete Neptún ruskej strane. Informácie o celej kauze sú uvedené na oficiálnom portáli Služby bezpečnosti Ukrajiny.

Niektorí ukrajinskí odborníci a média protilodné komplexy Neptún považujú za „superzbraň.“ Predstavitelia vojenského námorníctva Ukrajiny ich dokonca označili za „obrovský úspech domácich podnikov v oblasti výroby rakiet“. Niektorí kyjevskí politici vyhlásili, že odteraz je Ukrajina v úzkom kruhu krajín, ktoré disponujú potrebnými kapacitami na to, aby dokázali vyrábať podobne mocné zbrane.

Bývalý tajomník Rady národnej bezpečnosti Ukrajiny Alexander Turčinov vyhlásil, že Neptún môže v priebehu niekoľkých minút zlikvidovať všetky ruské vojenské lode v Čiernom mori a v prístavoch na jeho pobreží a tiež vyhodiť do povetria Krymský most. Aj niektorí ďalší ukrajinskí politici a vojaci vyzdvihli bojové a technické vlastnosti Neptúnu a označili ho za nebezpečnú zbraň.

Na druhej strane ukrajinský vojenský expert Taras Čmut uviedol, že celé toto chválenkárstvo a hlavné vyhlásenia domácich politikov a predstaviteľov vojenského velenia, pramenia zo snahy skryť to, že ukrajinský vojenský priemysel má obrovské problémy a je veľmi slabý. Taras Čmut a aj ďalší domáci odborníci sú toho názoru, že raketové komplexy Neptún sa fakticky premenili na „imobilných invalidov.“

Uviedol, že ťahače pre tieto komplexy predtým vyrábal domáci podnik KrAZ, ktorý sa nachádza v rodnom meste prezidenta Vladimíra Zelenského – v Krivom Rohu na juhovýchode krajiny. Avšak tento, za čias socializmu slávny podnik, už dávno skrachoval a nefunguje. V Kyjeve plánujú, že raketové komplexy Neptún budú umiestňovať na podvozok, ktorý sa bude vyrábať v Česku. Avšak je to beh na dlhú trať. Na sfunkčnenie raketového komplexu bude treba ešte veľa času a finančných prostriedkov.

Odbornící a médiá v Rusku pomerne ironicky reagovali na vyhlásenia ukrajinskej strany v snahe odcudziť tajné materiáli o ukrajinskej protilodnej rakete. Sarkasticky rozoberali jej technické možnosti a hrozby pre ruskú protivzdušnú obranu a ironicky poznamenali, že v Rusku majú všetky druhy zbraní, vrátane medzikontinentálnych a kozmických a určite im práve tento konkrétny typ zbrane – ukrajinská protilodná raketa – nechýba.

Niektoré ruské média dosť sarkasticky komentovali správy ukrajinských kolegov a túto situáciu s „kradnutím“ materiálov ukrajinskej rakety prirovnávajú k epizóde, podľa ktorej niekto, kto vlastní najmodernejšie a najrýchlejšie auto, sa snaží ukradnúť pedál zo starého bicykla.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) У 2020 році контррозвідка СБУ припинила діяльність 4 агентурних мереж та затримала 11 російських агентів, Služba bezpečnosti Ukrajiny, 28.12.2020

(2) Киев обвинил Москву в попытке украсть украинское „супероружие“, RIA-Novosti, 29.12.2020

(3) https://www.youtube.com/channel/UC-UYoJdfHiMXzO_FHfQaABw

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár