Sme veľmoc a berte to na vedomie, odkazuje India svetu

Foto: YT

Skúste si tipnúť, ktorá krajina má tretiu najväčšiu ekonomiku na svete. Z hľadiska výšky tvorby HDP meraného podľa parity kúpnej sily to bola už pred troma rokmi India, pred druhými Spojenými štátmi a prvou Čínou. Zhruba po dvoch nasledujúcich desaťročiach (cca v roku 2040) India predbehne USA a potom už bude svoj náskok pred Spojenými štátmi neustále zvyšovať.

20 najväčších ekonomík sveta (podľa parity kúpnej sily) v rokoch 2016 a výhľadovo v rokoch 2030 a 2050.

Zdroj: Wikipédia

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_past_and_projected_GDP_(PPP)#IMF_estimates_between_2020_and_2023

Ukážka sily

Juhoázijský obor bude vtedy aj najľudnatejšou krajinou planéty a podľa všetkého i vojenskou superveľmocou. Stať sa ňou môže až vtedy, keď sa vyrovná potenciálnym súperom bojovými kapacitami vo vesmírnom priestore. V stredu 27. marca učinila India výrazný krok týmto smerom, keď predviedla svetu svoj protisatelitný obranný systém tak, že zostrelila z obežnej dráhy jednu – svoju vlastnú – družicu.

Domácej a medzinárodnej verejnosti to oznámili nielen dominantné svetové tlačové agentúry, ale i sám indický ministerský predseda Naréndra Módi. V dramatickom televíznom prejave, ktorý sa okamžite rozniesol po sociálnych sieťach ako YouTube, Twitter a Facebook, zvestoval rozjasane všetkým, že India sa stáva vesmírnou superveľmocou. Úspešné otestovanie protidružicovej rakety v rámci vesmírneho programu Shakti označil za veľký míľnik.

Protidružicová raketa je veľkým míľnikom, vysvetľuje premiér Módi.

Zdroj: YouTube

https://www.youtube.com/watch?v=MxdcFH4uc0w

Celá akcia zostrelenia satelitu z obežnej dráhy netrvala dlhšie ako tri minúty. Tlačová kancelária TASR o tom referovala takto“India v rámci raketového testu v stredu úspešne zostrelila družicu na nízkoobežnej dráhe Zeme. …”Pred malou chvíľou zostrelili naši vedci družicu z nízkej obežnej dráhy Zeme,” vyhlásil v televíznom prejave Módi a dodal, že je to “okamih hrdosti pre Indiu”. India sa týmto testom stala popri Spojených štátoch, Rusku a Číne štvrtou krajinou na svete, ktorá nadobudla spôsobilosť zostreľovať družice, čo predseda indickej vlády zhodnotil slovami, že jeho krajina “sa zapísala na zoznam vesmírnych superveľmocí”. Módí v tejto súvislosti ďalej zdôraznil, že misia nemala vojenský charakter a jej cieľom nebolo “vytvárať vojnovú atmosféru”.

Premiér Módi v prejave ubezpečuje svetové spoločenstvo o mierumilovných úmysloch

Zdroj: YouTube

https://www.youtube.com/watch?v=1M4tFXRDzlw

68-ročný indický štátnik si dal záležať na tom, aby ubezpečil jadrovo vyzbrojený susedný Pakistan a obzvlášť Čínu, že hoci sa jeho krajina stáva “elitnou vesmírnou mocnosťou”, neotvára preteky v zbrojení v kozmickom priestore.

Indický protidružicový systém nie je podľa jeho slov namierený proti žiadnej krajine a jeho vláda sa stavia proti hromadeniu zbraní vo vesmíre.

India je proti hromadeniu zbraní vo vesmíre, ubezpečuje premiér Módu

Zdroj: YouTube

https://www.youtube.com/watch?v=EZzxHJ9B_d0

V rozlohovo menšom a hospodársky slabšom Pakistane prijímali jeho výroky že cieľom Indie “„je zajistit mír, nikoli vyvolat válečnou atmosféru“, alebo že „Není to namířené proti žádné zemi“ (oba citáty z portálu Českého rozhlasu) dosť rezervovane. Pakistanské ministerstvo zahraničných vecí vyzvalov rovnaký deň všetky štáty sveta k zastaveniu a zvráteniu militarizácie kozmického priestoru.

Čína, ktorá predviedla zostrelenie svojho satelitu na obežnej dráhe Zeme už pred dvanástimi rokmi, vyslovila 28. marca opatrne nádej, že všetky štáty svetového spoločenstva podporia udržiavanie pokoja a mieru kozmickom priestore.

Hlavní aktéri včera, dnes a zajtra

Ani Spojené štáty nepokárali Indiu za stredajšiu demonštráciu sily. Akoby aj mohli, keď viceprezident Mike Pence vystúpil deň pred indickým testom so zásadným prejavom. Na stretnutí s predstaviteľmi Národnej vesmírnej agentúry NASA v Huntsville v štáte Alabama objasnil zámer prezidenta Donalda Trumpa zásadne revitalizovať vesmírny program Spojených štátov. Konkrétne tak, aby sa americký astronauti vrátili už do piatich rokov na povrch Mesiaca. “Nepochybujte ani na chvíľu o tom, že sme tak ako v 60. rokoch vo vesmírnych pretekoch a že stávka je ešte vyššia“, prízvukoval v Huntsville členom Národnej rady pre vesmírny priestor (National Space Council). Za hlavných protivníkov označil Čínu a Rusko, presne v súlade so závermi februárovej analýzy Vojenskej spravodajskej služby (Defense Intelligence Agency) nazvanej Výzvy bezpečnosti vo vesmíre (“Challenges to Security in Space”). Tá Indiu nevykresľuje ako súpera, ani potenciálneho. Zo 46-stranovej štúdie sa môžme dozvedieť, že juhoázijská krajina prevádzkuje regionálny, ale nie globálny satelitný navigačný systém ako Čína, Rusko a Európska únia.

Spojené štáty by si želali dostať Indiu v dlhodobom súperení s Čínou a Ruskom na svoju stranu. Intenzita takejto túžby po spojenectve – i vo vesmíre – však nie je rovnaká. Naréndra Módi, ktorý otvoril demonštráciou vesmírnej sily svojej krajiny svoju predvolebnú kampaň, je predovšetkým vlastenec. Na hanlivú nálepku hinduistického nacionalistu z volieb 2014 je dnes hrdý a v Bielom dome nachádza u prezidenta Donalda Trumpa dostatočné porozumenie pre svoj nacionalizmus a uprednostňovania národných záujmov.

Američania budú potrebovať v nasledujúcich rokoch Indiu čoraz viac, aby mohli zadržiavať stúpajúci vplyv Číny a vláda v Dílií si je toho plne vedomá. Indovia vnímajú Spojené štáty ako slabnúceho hegemóna, ktorý už nemôže diktovať, ale iba navrhovať. Želajú si so Spojenými štátmi spolupracovať ako s jednou z veľmocí multipolárneho sveta, i keď si nie sú istí, či politické špičky vo Washingtone konečne chápu, že jednopolárne usporiadanie Pax Americana končí.

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply