SMER stráca správny smer

Foto: Archív Zem&Vek

SMER je strana, ktorá po ústupe HZDS prevzala pozíciu politického hegemóna na slovenskej politickej scéne. Vyhrala štvoro po sebe idúcich volieb a na decembrovom sneme ústami svojho predsedu deklarovala odhodlanie vyhrať aj tie piate.

Navonok sa teda môže zdať, že všetko je v poriadku a frustrujúce, pre niekoho priam zahanbujúce výsledky volieb do VÚC sú len logickým dôsledkom únavy materiálu a tradičným symptómom štandardného politického cyklu. Iste, racionalizácia zlyhaní, teda zdôvodnenie, že to vlastne ani inak nemohlo dopadnúť, je tiež jednou z možností, ako sa zmieriť s výsledkami, ktoré nikoho nenadchnú. Je to iste pohodlnejšie ako cesta poctivej sebareflexie a hľadania skutočných príčin, či dokonca prijatia ťažkých, ale nevyhnutných krokov, aby sa postupný, ale vytrvalý úpadok strany zastavil.

Aby sme boli konkrétni, župné voľby jasne naznačili, že SMER je stále relevantná strana, ale už zďaleka nie je takým politickým hegemónom, na akého boli jej členovia, ale aj voliči zvyknutí. Výsledky práce viacerých županov ich neoprávňovali, aby prehrali (platí to minimálne v prípade Žiliny a Trnavy), ale doplatili na skutočnosť, že strana mala kauzu, ktorá ju stále ťahá dolu.

Keď v roku 2010 SMER prehral voľby, bolo to vďaka tomu, že opozícia dokázala vytvoriť veľmi presvedčivý obraz o tom, ako nás SMER svojou nezodpovednou rozpočtovou politikou smeruje na grécku cestu. To bolo leitmotívom volieb v roku 2010 a opozícii to vtedy vyšlo. Po kauze Baštrnák je dnešnou top témou opozície vykresľovanie SMERu ako strany skrz-naskrz prerastenej korupciou a klientelizmom. V tomto kontexte sa potom všetky protikorupčné aktivity Roberta Fica a spol., ako protischránkový zákon, respektíve zavedenie registra konečných užívateľov výhod či zriadenie útvaru na prevenciu korupcie pri Úrade vlády, vnímajú ako figový list, respektíve len ako čistý marketingový ťah, kým vo vláde ostáva Robert Kaliňák.

Ten sa stal symbolom korupcie a celá strana na to dopláca. Prvý pokus niečo s tým urobiť sme mohli zaregistrovať v lete minulého roku.

Autor: Roman Michelko

Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://www.webareal.sk/sofian

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár