SMER: Vláda sa správa ako organizovaná zločinecká skupina, pretože pomáha pašerákom dostať nelegálnych migrantov cez územie Slovenska

Predseda OĽaNO Igor Matovič sa v stredu pred úradom vlády v Bratislave snažil narušiť tlačovku Smeru k migrantom. Matovič zaparkoval na chodníku pri mieste, kde sa konala tlačová konferencia, a okrem iného kričal do megafónu, že potvrdenie, ktoré sa vydáva migrantom, navrhol Smer v roku 2018. Robert Kaliňák sa ho snažil upokojiť. Matovič sediac v aute kopol Kaliňáka do hrude. Do konfliktu sa zapojil aj Richard Glück, ktorý je na 53. mieste kandidátky Smeru. Matoviča dvakrát udrel päsťou do tváre. Matovič pri narušení tlačovky Smeru spáchal niekoľko priestupkov a porušil zákon jazdou po chodníku, kam autom vyšiel, aby sa dostal čo najbližšie k predstaviteľom Smeru a ohrozil chodkyňu. Kaliňák vyhlásil, že na toto Matovičovo správanie bol povinný reagovať ako občan Slovenskej republiky.

Situácia, ktorej čelí Slovensko v súvislosti s nelegálnou migráciou je kritická, tvrdí SMER – SSD. K problematike zaujali razantný postoj a priamo pred úradom vlády SR, počas prebiehajúceho rokovania vlády, vyzvali predsedu vlády v demisii Ódora, aby obnovili kontrolu na hraniciach s Maďarskom. Vláda SR však v otázke migrácie dnes viac pripomína mŕtveho chrobáka a situáciu nechce aktívne riešiť. Na základe tejto nečinnosti zvolávajú opozičné strany v NR SR mimoriadnu schôdzu parlamentu, ktorá má zaviazať vládu k uzavretiu hraničných priechodov s Maďarskom a dôslednej kontrole južnej hranice.

„Strana SMER – SSD v spolupráci so stranou Hlas – SD a Slovenskou národnou stranou podali návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR k jedinému bodu a k závažnej hrozbe nelegálnej migrácie. V tejto súvislosti žiadame, aby vláda okamžite v súlade s ustanovením paragrafu 13 odsek 1 zákona číslo 404/2011 o pobyte cudzincov nariadila dočasné obnovenie kontroly hraníc Slovenskej republiky s Maďarskom a to v rozsahu a spôsobom zabraňujúcim prechodu nelegálnych migrantov cez túto vnútornú hranicu a na tento účel zabezpečila dostatočné sily a prostriedky príslušných útvarov policajného zboru a ozbrojených síl SR,“ uvádza R. Kaliňák.

Člen predsedníctva strany SMER – SSD upozornil, že vláda má dostatočné legislatívne, personálne a technické možnosti, aby dokázala hranice efektívne strážiť. Úlohou predsedu vlády a ďalších členov vlády je ochrana Slovenskej republiky a nie len nečinné prizeranie sa narastajúcemu problému. Počas covidu dokázali silové zložky hliadkovať na každom prechode medzi okresmi a neustálymi kontrolami znepríjemňovať život bežným občanom Slovenska. Aj preto podľa Smeru, ktorý má so zvládnutím nelegálnej migrácie v roku 2015 skúsenosti, nie je problém ochrániť 200 kilometrov dlhú zelenú hranicu s Maďarskom.

„Takéto odmietanie reakcie vlády na najzávažnejšiu migrantskú krízu na Slovensku je absolútnym potvrdením, že spolupracujú a že to sami chcú. Dokonca tomu dali aj príslušný názov „tranzitná migrácia.“ Takýto postup je proti všetkým pravidlám, ktoré sú stanovené, či už sú to pravidlá Schengenu alebo naše zákonodárstvo,“ uvádza R. Kaliňák. Vláda sa v tomto prípade dokonca správa ako organizovaná zločinecká skupina, pretože pomáha pašerákom dostať nelegálnych migrantov cez územie Slovenska. Vláda navyše vydáva nelegálnym migrantom úradné povolenia v rozpore so zákonom. Tieto úradné povolenia sa za vlád Smeru nikdy nevydávali. Slúžiť majú totiž len pre tých, ktorí majú skutočné pasy, u ktorých sa dá jasne preukázať totožnosť a krajina pôvodu a najmä pre tých, u ktorých sa už začalo azylové konanie. Namiesto toho ich vláda rozdáva ľuďom, ktorí nemajú doklady totožnosti a nahlasujú falošné údaje o krajine pôvodu, veku a mene či priezvisku.

„Ustanovenie o tom, že u ľudí, ktorí majú prekážky vo vyhostení, im máte dať nejaké potvrdenie, platí od vzniku zákonu z roku 2011. V roku 2018 sa toto ustanovenie len premenovalo, ale malo tie isté podmienky. Hovorí, že nemôžete vyhostiť niekoho, kto spĺňa určité podmienky podľa zákona, je jasne identifikovateľný, je tu legálne a už má napríklad aj azylové konanie. Nikdy sme tento papier nevydávali hromadnej nelegálnej migrácii,“ dodáva Kaliňák.

Jedinú možnosť, ktorú dnes Slovensko má, je okamžitá kontrola hraničných prechodov a zelenej hranice s Maďarskom. Nelegálni migranti si musia byť vedomí, že cez územie Slovensko cesta nevedie, že tu už nedostanú žiadne úradné potvrdenia a pri pokuse o nelegálne prekročenie hraníc skončia zadržaní.

Záznam z TK:

Reakcia strany Smer na nezvládnutú situáciu s migráciou na Slovensku:

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

(1) TK Smeru SSD 13.9.2023

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.