Smrť Prigožina, fraška Zelenského v pravoslávnej katedrále svätej Sofie a „divadelný útok“ diverzantov na Krym

Foto: Strana.ua

Správy z ukrajinských frontov včera a ešte aj predtým – predvčerom neskoršie večer zatienili informácie o leteckej havárii v Rusku, v ktorej zahynulo 10 ľudí – traja členovia posádky a sedem pasažierov, v radoch ktorých boli podnikateľ a zakladateľ súkromnej vojenskej spoločnosti „Wagner“ Jevgenij Prigožin a veliteľ „Wagnerovcov“ Dmitrij Utkin. Lietadlo letelo z Moskvy do Petrohradu a havarovalo v okolí mesta Tver. 

Ešte predvčerom v noci ukrajinské média citovali informácie Vladimíra Rogova, člena Ústrednej rady Civilno-vojenskej správy Záporožskej oblasti, ktorý oznámil smrť Prigožina a veliteľa Wagnerových jednotiek. „Práve som hovoril s „vynikajúcimi hudobníkmi“ /členovia vedenie Wagnerových jednotiek – pozn. aut./. Potvrdzujú skutočnosť smrti Jevgenija Prigožina a Dmitrija Utkina. Nech sa dostanú do Nebeského kráľovstva novo zosnulí Boží služobníci  Jevgenij a Dmitrij,“ napísal vo svojom telegramovom kanáli,“ uviedli ukrajinské média.

Pripomenuli, že predtým sa v Tverskej oblasti Ruska zrútilo lietadlo Embraer 600 s palubným  číslom RA-02795. K havárii lietadla došlo 15 km od Chotilova, na palube bolo 10 ľudí. Všetci zahynuli. Skoro ráno začali prichádzať správy, že telá zakladateľa Wagnerových jednotiek Jevgenija Prigožina a veliteľa Dmitrija Utkina boli nájdení a identifikovaní. Prvými verziami boli technické poruchy lietadla a diverzia. S postupom času sa čoraz väčší počet správ svedčil o tom, že druhá verzia bola pravdepodobnejšia.

Čoskoro sa uskutoční genetické vyšetrenie. Zdroje uvádzajú, že lietadlo vybuchlo vo vzduchu. Lietadlo Embraer sa zrútilo na oblohe nad Tverskou oblasťou neďaleko dediny Kuženkino. Na palube boli traja piloti a sedem cestujúcich, všetci, podľa ministerstva pre mimoriadne situácie, zahynuli. Lietadlo smerovalo z letiska Šeremeťjevo do Petrohradu. V súčasnosti sa začalo stretnutie veliteľov Wagnerových jednotiek,“ postupne prinášali prichádzajúce správy ukrajinské média.

Niektorí ukrajinskí novinári informovali aj o ďalšom pokuse o útok dronmi na regióny v Rusku. Uviedli, že dve ukrajinské bezpilotné lietadlá boli odhalené a zničené protivzdušnou obranou Ruska nad územím Brjanskej oblasti. „Dnes, asi o 22. hodine, bol zastavený pokus kyjevského režimu o uskutočnenie teroristických útokov pomocou bezpilotných lietadiel. Dva ukrajinské drony boli odhalené a zničené protivzdušnou obranou nad územím Brjanskej oblasti,“ citovali vyhlásenie ruského ministerstva obrany ukrajinskí novinári. Ráno oznámili, že ruské systémy protivzdušnej obrany zostrelili ďalšie tri ukrajinské bezpilotné lietadlá – jeden v Kalužskej a dva v Brjanskej oblasti Ruska.

Tiež iba niektoré niektorí ukrajinské média informovali o ďalšom ostreľovaní Donecka. Ukrajinská armáda pokračuje v intenzívnom ostreľovaní hlavného mesta Doneckej ľudovej republiky. „Stomatologický pavilón, panelák a obchod boli poškodené po nočnom ostreľovaní Donecka,“ uviedol primátor mesta Alexej Kulemzin vo svojom Telegramovom kanáli. Zastupiteľský úrad DĽR v spoločnom Centre pre kontrolu a koordináciu otázok, týkajúcich sa vojnových zločinov Ukrajiny, informoval, že Doneck bol v priebehu prvých šiestich hodín dnešného dňa ostreľovaný 11-krát, bolo vypálených 30 granátov, z toho 8 kazetových,“ citovali správy doneckých médií ukrajinskí novinári.

Oznámili tiež, že šesť štátov – Argentína, Egypt, Etiópia, Irán, Spojené arabské emiráty a Saudská Arábia sa stanú novými členmi združenia BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika). „Uviedol to ženevský spravodajca brazílskeho portálu UOL Jamil Shad s odkazom na návrh záverečného dokumentu summitu skupiny. Podľa neho, bol jedným z hlavných výberových kritérií geografický faktor, ktorý by mal zabezpečiť regionálnu rovnováhu v rámci združenia. V súlade s touto zásadou sa uvažuje aj o vstupe aj ďalšej africkej krajiny. Brazílske úrady by v budúcnosti chceli vidieť Indonéziu ako súčasť združenia, ale Jakarta ešte nie je pripravená vstúpiť do BRICS,“ uviedli ukrajinskí politológovia.

Popoludní ukrajinské média informovali „útoku na Krym“, o ktorý sa pokúsila ukrajinská skupina diverzantov. Vlastne bolo to skôr divadelné šou na sviatok Dňa nezávislosti Ukrajiny. Niet sa čomu čudovať“ keď v krajine vládne pajác – prezident, mnohí jeho spoluobčania stvárajú rôzne frašky, ako aj krvavé divadla, o ktoré sa včera pokúsili ukrajinskí diverzanti, ktorí rozohrali divadielko s „vylodením sa na Krym…“ Veď niekoľko hodín predtým šéf Hlavného riaditeľstva rozviedky ministerstva obrany Ukrajiny Kirill Budanov sľúbil útoky na Krym – a „filmovo-divadelný útok“ sa uskutočnil…

V noci z 23. na 24. augusta sa na krymskom pobreží vylodila skupina ukrajinských diverzantov, ktorí tam dorazili na niekoľkých (asi štyroch) vysokorýchlostných člnoch. „Očití svedkovia počuli prvé zvuky streľby okolo 3.50 hod. v kempingu „Olenevka Village“ v obci  Olenevka. Keď sa ľudia zobudili a vyšli z domčekov a stanov na pláž, neďaleko od brehu videli dva gumené člny. Bolo v nich 10 neznámych ľudí. Jeden z nich spustil paľbu na domy. Potom útočníci… urobili rýchlu fotografiu a utekali späť k člnom. Celkovo táto „špeciálna operácia fotografií“ trvala na súši tri minúty. Diverzanti narýchlo pripevnili žlto-modrú vlajku, natočili to na kameru a chceli utiecť,“ prezentovali celé dianie ukrajinskí novinári na základe správ svojich ruských a krymských kolegov.

Ako uviedli niektorí analytici, tento moment s fotením ukrajinskej zástavy na najzápadnejšej časti pobrežia Krymu sa neskôr stali súčasťou „grandióznej operácie“ ukrajinskej armády na Kryme. „Od miesta, kde sa spustila paľba, do ukrajinského mesta Očakov vodnou cestou je asi 140 kilometrov. Na vysokorýchlostnej lodi je to 3-4 hodiny cesty. Podľa jednej verzie, by to mohol byť pokus o usporiadanie „show s ukrajinskou vlajkou na Kryme“ pre dnešný Deň nezávislosti Ukrajiny. Ruské bezpečnostné sily paľbou pokryli štyri člny a bolo zabitých 15-20 ľudí. Všetci boli vyzbrojení americkými puškami M4 a guľometom. Iba zopár útočníkom sa podarilo utiecť na jednom člne,“ citovali správy ruských kolegov ukrajinskí novinári.

Podvečer domáce média informovali o ďalšom pokryteckom a provokačnom šou pajáca – prezidenta Zelenského, ktorý na sviatok, v Deň nezávislosti Ukrajiny sa zúčastnil na výsmešnej fraške – na omši v Katedrále svätej Sofie v Kyjeve, ktorá vždy bola chrámom pravoslávnej cirkvi. Ale tento raz sa na čele s klaunom – prezidentom Zelenským sa modlil hocikto, len nie predstavitelia Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi, ktorých tam nepustili.

Na tejto fraške sa zúčastnili predstavitelia katolíckej, židovskej, moslimskej cirkvi, ako aj banderovskej Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny na čele so Zelenským, ktorý však nie je ani Slovan, ani kresťan, ani, samozrejme, pravoslávny veriaci, ale iba pokrytecký pajác, ktorý má celé ruky od krvi. Fotografie a videí tejto provokačnej frašky boli zverejnené na webovej stránke prezidentskej kancelárie.

Večer začali kolovať neuveriteľné správy o tom, že Prigožin nezahynul a nachádza sa v africkom štáte Mali, na hranici s Nigerom a pripravuje sa odraziť útok cudzích krajín na tento africký štát… „Telegramový kanál „Arabská Afrika“ oznámil, že Jevgenij Prigožin a hlavní velitelia Wagnerovcov boli v druhom lietadle a do Nigeru by mali doraziť 25. augusta s 250 príslušníkmi wagnerových jednotiek. Na arabských sociálnych sieťach sa objavili tieto správy: „Prigožin je v Mali, aby odrazil možnú francúzsku inváziu. Ruský medveď vytvoril ilúziu svojej vlastnej smrti, rovnako ako americké špeciálne služby „eliminovali“ [Abu Bakr] al-Baghdadiho a [Usámu] bin Ládina.“ Očití svedkovia hlásia, že videli Jevgenija Prigožina v jednom z hotelov v Mali. „Prigozhin je nažive a je zdravý. Neradujte sa toľko. V súčasnosti je v Mali, konkrétne na hranici s Nigerom, pretože sa francúzska invázia do Nigeru pod rúškom ECOWAS môže začať ráno 25. augusta. Výbuch lietadla v Rusku je mediálna produkcia, stará hra špeciálnych služieb, nič viac,“ citovali ukrajinskí novinári správy svojich afrických kolegov. Oficiálna verzia ruských úradov bola taká, že Prigožin a Utkin predsa zahynuli v havarovanom lietadle.

Do nočných hodín sa ukrajinské média pomenej venovali situácii na fronte, ale väčšinou informovali o priebehu Dňa nezávislosti Ukrajiny a komentovali verzie smrti Prigožina a snažili sa odhadnúť, čo bude nasledovať ďalej.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

 1. 547-й день войны в Украине. Что происходит в День Независимости. Обновляется, Страна, 24.8.2023
 2. Что происходит на фронте 24 августа. Сводка Генштаба ВСУ, Страна, 24.8.2023
 3. СМИ публикуют список пяти стран, которые будут приняты в БРИКС, Страна, 24.8.2023
 4. Смерть ватажка ПВК „Вагнера“: аналітики озвучили мотиви Путіна для „вбивства“ Пригожина, UNIAN, 24.8.2023
 5. Окупанти наступають одразу на декількох напрямках, їх стримують ЗСУ: де найгарячіше, UNIAN, 24.8.2023
 6. Ворожий обстріл Дніпра: в ОВА розповіли про постраждалих та руйнування, ZN.UA, 24.8.2023
 7. І ЗСУ, і росіяни намагаються вести наступ у Запорізькій області – Генштаб, ZN.UA, 24.8.2023
 8. РФ вдарила ракетами по Дніпру: в ОВА розповіли про наслідки, Vesti.UA, 24.8.2023
 9. Восьма атака: міністр розповів про наслідки удару по портах Дунаю, Vesti.UA, 24.8.2023
 10. У Тверській області Росії впав літак: серед пасажирів нібито був Пригожин, Kyiv Post, 24.8.2023
 11. Україна заявляє про «напівпрорив» на південь від Роботиного, а прокремлівські канали повідомляють про великі втрати ЗСУ, Kyiv Post, 24.8.2023
 12. Армія РФ за добу 99 разів обстріляла Херсонщину, поранені семеро цивільних, Ukrinform, 24.8.2023
 13. На фронті за добу – 23 зіткнення, ЗСУ відбили атаки ворога у районі Авдіївки, Ukrinform, 24.8.2023
 14. У ГУР назвали кількість літаків Ту-22М3, які залишились у Росії, Espreso.TV, 24.8.2023
 15. Убивство Пригожина: перші висновки, Espreso.TV, 24.8.2023
 16. Окупанти перекидають сили на Запорізький напрямок, у військ Путіна великі проблеми, – Гуменюк, Obozrevatel, 24.8.2023
 17. На місці останньої біблійної битви людства виявили „криваву“ знахідку, Obozrevatel, 24.8.2023
 18. Авіакатастрофа літака Пригожина: жодне з тіл загиблих поки що не ідентифіковано, вони сильно обгоріли — росЗМІ, New voice.ua, 24.8.2023
 19. На півдні ЗСУ наближаються до другої лінії оборони окупантів — Маляр, New voice.ua, 24.8.2023
 20. Війська рф вдарили по супермаркету на Донеччині: прокуратура розповіла про наслідки, Слово і Діло, 24.8.2023
 21. В Україні оголошено повітряну тривогу, зафіксовано зліт МіГ-31К, РБК-Україна, 24.8.2023
 22. Росіяни з артилерії обстріляли супермаркет у Кураховому: є поранені, РБК-Україна, 24.8.2023
 23. Як Повітряні сили „прикрутили“ JDAM-ER до Су-27: все виявилось складніше ніж хотілось, Діфенс Експрес, 24.8.2023
 24. Скільки катерів-камікадзе вдається збивати росіянам і чому навіть 30% уражень мають свій ефект, Діфенс Експрес, 24.8.2023
 25. Вторгнення Росії в Україну. Онлайн, Корреспондент.net, 24.8.2023
 26. Бійці 67 ОМБр потребують допомоги з купівлею дрона-розвідника, Корреспондент.net, 24.8.2023
 27. Португалія візьме участь у підготовці українських пілотів на F-16 – Зеленський, Інтерфакс-Україна, 24.8.2023
 28. Ворог наступає на куп’янському напрямку і безуспішно штурмує на лиманському, на бахмутському – українські сили поступово просуваються, Інтерфакс-Україна, 24.8.2023
 29. Угорщина погрожує самостійно продовжити заборону на імпорт українського зерна, Європейська правда, 24.8.2023
 30. Віцеканцлер Німеччини розкритикував розвідку за помилки щодо війни в Україні, Європейська правда, 24.8.2023
 31. По всій Україні оголошено повітряну тривогу: ракетна небезпека, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 24.8.2023
 32. Норвегія передасть Україні ракети для систем ППО IRIS-T, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 24.8.2023
 33. Без УПЦ: Зеленський помолився в Софії із главами конфесій, Союз православних журналістів, 24.8.2023
 34. Ієрарх Фанара порівняв Томос ПЦУ з автономією Фінляндської Церкви, Союз православних журналістів, 24.8.2023
 35. По всій Україні лунає повітряна тривога: зафіксовано зліт російського винищувача, UNN, 24.8.2023
 36. Норвегія передасть Україні ракети для ЗРК IRIS-T та обладнання для розмінування, UNN, 24.8.2023
 37. Третина морських дронів України вражають цілі, і це проблема для РФ — глава ГУР Буданов, Focus, 24.8.2023
 38. Смерть Пригожина: пропагандист Соловйов закликав „вагнерівців“ помститися (відео), Focus, 24.3.2023
 39. ЧВК „Вагнер“ сворачивает лагерь в Беларуси. Опубликованы спутниковые снимки, Українські Новини, 24.8.2023

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár