Šok pre USA a EÚ: Ruská ekonomika „kvitne“

· Čas čítania: 3 min.
Ilustračný obrázok: Shutterstock

Rusko zredukovalo zahraničný dlh, keď opustilo pazúry nového svetového poriadku. Ruská ekonomika dnes evidentne prekvitá, pokračujúc v umorovaní rothschildovských dlhov a dlhov Medzinárodného menového fondu (MMF).

Rusko  zvládlo znížiť zahraničný dlh o 75%, čo ho urobilo šiestou najväčšou ekonomikou sveta podľa PPP (Purchasing Power Parity – Parity nákupnej sily) s HDP vo výške 4 bilióny dolárov.

Odhady predpovedajú, že do roku 2050 sa stane najväčšou ekonomikou v Európe, nechajúc za sebou Nemecko a Anglicko. Za posledných 18 rokov Rusko dokázalo zvýšiť svoju ekonomiku podľa PPP o 600%.

Tlačové správy uvádzajú, že Putin vyvíja novú kryptomenu, ktorá dovolí Rusku uniknúť zo zovretia rothschildovských bánk. Rovnako ako pretláča zlato, Putin je dnes pripravený rozhýbať digitálnu slobodu kryptomien, aby umožnil krajine vyhnúť sa západným ekonomickým sankciám.

RT.com uvádza: Pred zvolením Putina malo Rusko HDP 9889 USD na hlavu podľa PPP. Číslo sa do roku 2017 takmer strojnásobilo a dnes dosahuje 27 900 USD. Rusko má najvyššie HDP na hlavu medzi krajinami BRICS, Čína ako druhá v poradí má len 16 624 USD. PPP berie do úvahy relatívne náklady na život a infláciu krajiny, aby sa mohli porovnať životné štandardy rozdielnych štátov.

Priemerná nominálna mesačná mzda vzrástla takmer 11-násobne z 61 USD na 652 USD. Nezamestnanosť klesla z 13 percent na 5,2 percenta. V tom istom období dôchodky vzrástli o viac ako 1000% z 20 USD na 221 USD.

V roku 1999 mala ruská ekonomika podľa PPP hodnotu len 620 miliárd USD. Takže za posledných 18 rokov výkon ruskej ekonomiky v týchto podmienkach vzrástol o 600 percent. Inflácia klesla z 36,5 percenta na 2,5 percenta ku koncu roku 2017. Totálna hodnota aktív ruského bankového systému vzrástla 24 krát na 1,43 bilióna dolárov. Kapitalizácia ruského trhu s cennými papiermi vzrástla viac než 15-násobne na 621 miliárd.

Keď bol Putin v roku 2000 zvolený, Rusko malo v rezervách len 12 miliárd dolárov, spolu s verejným dlhom, ktorý bol takmer rovný ekonomickému výkonu krajiny. Veci sa významne zmenili počas 18 rokov, keď sa ruský verejný dlh scvrkol na 17,4 percenta HDP a rezervy vzrástli na 356 miliárd. Nízky dlh a rastúce rezervy pomohli krajine prežiť ekonomickú krízu v roku 2008 a recesiu v období 2014 – 2016, spôsobenú pádom cien ropy a západnými sankciami.

Ruské zlaté rezervy vzrástli od roku 2000o viac ako 500 percent. Ruská centrálna banka (CBR)  pridala v decembri 9,3 tony zlata do svojich rezerv.

Svetová rada pre zlato uvádza, že Rusko je najväčší nákupca zlata vo svete a tretí najväčší svetový producent, s centrálnou bankou nakupujúcou od domácich ťažiarov prostredníctvom komerčných bánk.

Zatiaľ čo v ruskej ekonomike zostávajú dominovať príjmy z ropy a plynu, jej poľnohospodársky sektor v posledných rokoch zažil boom. Ruskí farmári vyprodukovali svoju doteraz najväčšiu úrodu  obilnín v poľnohospodárskom roku 2017, prekonajúc 40 rokov starý rekord Sovietskeho zväzu, zožnúc viac než 130 miliónov ton. V 2016 sa Rusko stalo svetovým lídrom v exporte pšenice. Od roku 2000 sa ruský podiel na svetovom trhu pšenice zoštvornásobil, zo 4 na 16 percent. Hoci poľnohospodárstvo ešte ďaleko zaostáva za energetickým sektorom, prekonalo predaj zbraní a stalo sa druhým najväčším exportným artiklom krajiny.

Zdroj: http://activismcode.com/2018/01/28/shock-for-usa-eu-russian-economy-booming-since-putin-banned-rothschild-from-the-country/

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár