Španielsko podľahlo nátlaku a vydieraniu NATO

· Čas čítania: 3 min.

Ako už skôr informoval denník El Mundo, ruské veľvyslanectvo v Madride dnes bez ďalších podrobností oznámilo, že Moskva stiahla svoju žiadosť adresovanú Španielsku o doplnenie paliva pre lietadlovú loď Admirál Kuznecov a skupinu podporných plavidiel, ktoré po svojom prechode cez Lamanšský prieliv smerujú do Sýrie. Ruské bojové lode kotviace v španielskych prístavoch nie sú žiadnym vzácnym javom. Ako potvrdilo tamojšie MZV, takáto prax funguje už roky a povolenia sa schvaľujú „prípad od prípadu a v závislosti od vlastností plavidla“.

Tentoraz Rusi požiadali o súhlas s natankovaním v severoafrickej španielskej enkláve Ceuta a tesne predtým, než to odvolali, Španielsko zvažovalo prejaviť ústretovosť. Minister obrany Pedro Morenés však zároveň vyhlásil, že príslušné rozhodnutie bude prijaté až po tom, ako Rusko poskytne „vysvetlenie ohľadom smeru a cieľa plavby týchto lodí“. Podľa posledných správ ruské plavidlá už Ceutu minuli a pokračujú v plavbe.

Nesvojprávny postoj krajiny futbalu a býčich zápasov pripisujú pozorovatelia silnému nátlaku a vydieraniu, ktorý na madridskú vládu prostredníctvom NATO vyvinuli USA a najmä Spojené kráľovstvo. Napríklad britský šéf rezortu obrany Michael Fallon vyjadril nad počínaním člena NATO „hlboké znepokojenie“. Zrejme ho iritovala skutočnosť, že si o povolení pre ruské lode, ktoré by mohli bombardovať Sýriu, dovolil vôbec uvažovať.

Tlačová služba ruskej Severnej flotily už 15. 10. oznámila, že skupina jej bojových plavidiel, ktorej súčasťou je ťažká lietadlová loď Admirál Kuznecov, ťažký atómový krížnik Peter Veľký, protiponorkové lode Severomorsk, Viceadmirál Kulakov a zabezpečovacie lode sprevádzané niekoľkými atómovými ponorkami, zamierila do východného Stredomoria, k brehom Sýrie.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg právo každej členskej krajiny NATO rozhodnúť o vpustení cudzích lodí do svojich prístavov síce formálne nepoprel, presun ruských plavidiel, ktoré „môžu byť využité ako platforma pre bombardovanie Aleppa a iných miest v rámci podpory režimu prezidenta Bašára Asada“, však komentoval s neskrývanou nevôľou. Ako sa na poslušného úradníka v službách Pentagónu patrí, na schôdzke šéfov obranných rezortov v Bruseli obvinil Moskvu z vyvolania humanitárnej katastrofy v Sýrii náletmi na Aleppo, vrátane obytných domov a nemocníc, vedúcich ku každodennému zomieraniu žien a detí. Bez toho, aby sa zmienil o desiatkach civilných obetí najnovšieho bombardovania medzinárodnou koalíciou v irackom Mosule, s ktorého vyšetrovaním už Washington údajne požiadal o pomoc Moskvu.

Generálny sekretár NATO sa nezastavil a vo svojej bezbrehej servilnosti voči USA zašiel ešte ďalej. S povýšeneckým kolonizátorsko-imperialistickým akcentom kritizoval Rusko za to, že pokračuje v neohlásených vojenských cvičeniach (síce pozdĺž hraníc členských krajín paktu, ale na svojom území – pozn. autora) a Moskvu odsúdil za nedávny presun rakiet Iskander schopných niesť jadrové hlavice do Kaliningradskej enklávy medzi Poľskom a Litvou, ako aj za pokračujúcu „destabilizáciu východnej Ukrajiny“ a za pozastavenie plnenia dohody s USA o likvidácii obohateného plutónia. „Tieto kroky neznižujú napätie a neznamenajú návrat predvídateľnosti do našich vzťahov,“ posťažoval si Stoltenberg, o predvídateľnosti ktorého vo vzťahu k Rusku si bežní Európania myslia svoje.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár