Spojené štáty plánujú uvaliť sankcie na hlavu administrácie Hongkongu za „obmedzenie politických slobôd“

foto: Bloomberg

USA veselo uvaľujú sankcie na mnohé krajiny – z najmenšieho dôvodu, ale vo väčšine prípadov z úplne vymyslených, falošných príčin. Najnovšie Spojené štáty mienia uvaliť sankcie na hlavu administrácie Hongkongu Carrie Lamovú. Príčina? Výkonnú riaditeľku Hongkongu obviňujú z „obmedzenia politických slobôd…“

Ako uvádzajú svetové média, Trumpova administrácia je pripravená uvaliť sankcie na čínskych úradníkov a ich spojencov v Hongkongu, vrátane samotnej Carrie Lamovej. Novinári uvádzajú, že sa sankcie majú dotknúť aj niektorých vysokopostavených členov Komunistickej strany Číny.

Média pripomenuli, že prednedávnom Spojené štáty uvalili sankcie na niektorých úradníkov – členov Komunistickej strany Číny – za „podkopávanie autonómie Hongkongu a za porušovanie ľudských práv.“ Túto formuláciu „sankcionári“ z Bieleho domu používajú vo väčšine prípadov, keď chcú potrestať toho alebo iného politika, vládu, stranu, spoločnosť: obvinia hocikoho z porušenia ľudských práv – a je vymaľované…

Navyše Washington obviňuje Čínu z toho, že pripravovaný čínskym parlamentom návrh zákona o ochrane Hongkongu napomôže likvidácii širokej autonómii regiónu. Aj keď Hongkong je už vyše 20 rokov súčasťou Číny, niektoré štáty, hlavne, USA a Anglicko, často sa miešajú do vnútorných záležitostí Hongkongu, číže fakticky aj do vnútorných záležitostí samotnej Číny a snažia sa jej diktovať podmienky, ako sa má správať voči tomuto mestu s osobitnými privilégiami.

Pre vysvetlenie celkovej situácie si stručne pripomenieme históriu Hongkongu z ostatného obdobia – po druhej svetovej vojne. Hongkong, dlhý tvar Osobitná administratívna oblasť Čínskej ľudovej republiky Hongkong, je jedna z dvoch osobitných administratívnych oblastí Číny. Do roku 1997 nebol Hongkong súčasťou Číny, ale bol kolóniou Veľkej Británie. Krátko po vypuknutí druhej svetovej vojny sa britský Hongkong vzdal nepriateľskému Japonsku. Po vojne bolo mesto z väčšej časti zdevastované a schudobnené.

Po vyhlásení Čínskej ľudovej republiky 1. októbra 1949 sa zo Šanghaja do Hongkongu presťahovalo veľa podnikov. Po zrušení ekonomického embarga zo začiatku 50. rokov sa z Hongkongu stala jedna z najvyspelejších ekonomík sveta. V 80. rokoch minulého storočia čínsky vodca Teng Siao-pching predstavil pre Hongkong doktrínu „Jedna krajina, dva systémy“, v súlade s ktorou bola podpísaná deklarácia medzi Čínskou ľudovou republikou a Veľkou Britániou 19. decembra 1984, podľa ktorej sa 1. júla 1997 z Hongkongu stala osobitná administratívna oblasť /angl. Special Administrative Region – SAR/ Číny.

Podľa tejto dohody mesto má rozsiahlu autonómiu a jeho obyvatelia široké politické práva, vrátane slobody slova a zhromaždení do roku 2047. Po schválení zákona o národnej bezpečnosti však čínske úrady získali rozsiahle možnosti na obmedzenie občianskych slobôd v regióne a na väčšiu kontrolu Hongkongu. Preto v tejto súvislosti často vznikajú konflikty medzi Čínou a USA, Veľkou Britániou, Austráliou atď.:  v Pekingu si myslia, že Hongkong úplne patrí Číne a môže ho riadiť, ako uzná za vhodné, ale vo Washingtone, Londýne a iných metropolách si to vidia inak, domnievajú sa, že Hongkong tak celkom Číne nepatrí a preto si tam nemôže robiť čo chce…

Nič nové pod slnkom: na to, ako sa majú správať tie alebo iné vlády rôznych krajín, čo majú a čo nemajú robiť, z Washingtonu, Londýnu, Berlínu, Parížu atď. sa snažia rozkazovať už desaťročia – a to sa vôbec netýka iba Hongkongu…

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

U.S. Poised to Sanction Hong Kong’s Carrie Lam on Crackdown, Bloomberg, 7.8.2020

US to sanction Hong Kong’s Carrie Lam citing curtailment of freedoms – report, Honkong FP, 7.8.2020

U.S. poised to sanction Chinese officials and Hong Kong leaders over crackdown, Los Angeles Times, 7.8.2020

U.S. Poised to Sanction Hong Kong Chief Carrie Lam for Crackdown, Press From, 7.8.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply