Spoločnosť ohrozuje panika

· Čas čítania: 4 min.
foto: archív

Od začiatku roku na Slovensku čelíme skôr panike z vírusu než vírusu samotnému. Najväčším problémom je to, že médiá, a tým aj drvivá väčšina občanov sa správajú, ako keby sme tu nikdy nič také nemali.

Naopak, denník Pravda uverejnil absurdný rozhovor s Jurajom Mesíkom (analytikom globálnych trendov a rizík, plateným Svetovou bankou) s výrazným nadpisom: „Koronavírus je už nezastaviteľný.“ Takže tu v jednom z najčítanejších denníkov máme poplašnú správu v duchu mediálneho hesla: strach predáva.

Toto je živná pôda pre šírenie najneuveriteľnejších fantazmagórií o tom, že chudák vírus je výplodom ďalšej americkej agresie (ako keby ich nebolo dosť), britským vynálezom alebo ušiel Číňanom z laboratória či ho (podľa bizarného svedectva údajného vysokopostaveného čínskeho dôstojníka a člena komunistickej strany) vypustili sami.

Do toho „svedectvá“ priamo z postihnutého Wu-chanu typu: „Spolužiak synovca Tomáša Bendu promoval s magisterským titulom a pracuje v nemocnici v Šen-čene. Premiestnil sa do Wu-chanu, aby študoval nový vírus zápalu pľúc. Len mi zavolal a požiadal ma, aby som povedal všetkým svojim príbuzným a priateľom…“ Ale sú aj závažnejšie svedectvá o kritickej situácii v zdravotníctve na severe Talianska. Nebyť tohto ohniska nákazy, Európa by nebola taká splašená. Ale mlieko sa už rozlialo – čo s tým?

Len si pripomeňme

Keď si uvedomíme, čím sme prešli v minulosti, ľahšie sa vyrovnáme aj s hrozbami v súčasnosti. Tu je neúplný zoznam globálnych paník od začiatku tohto tisícročia, ktorý koluje po internete:

2000 – Zmena dátumu v počítačoch na prelome rokov všetko zničí

2001 – Antrax nás všetkých zabije

2002 – Západonílsky vírus nás všetkých zabije

2003 – SARS nás všetkých zabije

2004 – Choroba šialených kráv nás všetkých zabije

2005 – Vtáčia chrípka nás všetkých zabije

2006 – E.coli nás všetkých zabije

2009 – Prasacia chrípka nás všetkých zabije

2012 – Mayský kalendár ohlasuje koniec sveta

2014 – Ebola nás všetkých zabije

2016 – Vírus Zika nás všetkých zabije

2020 – Koronavírus nás všetkých zabije

A čo to urobilo v minulosti s nami na Slovensku?

Vtáčia chrípka? Kašľať na ňu!

Prvou virtuálnou pravdou (teda lžou) bolo tvrdenie, že vtáčou chrípkou sme boli ohrození od roku 2005, keď sa dostala do médií. Vtáčia chrípka typu H5N1 je známa od roku 1997! Áno, vedelo sa o nej osem rokov, a za celých osem rokov nikomu nenapadlo podozrievať ju z toho, že by ohrozila ľudstvo.

Druhou virtuálnou pravdou je práve to ohrozenie ľudstva. Od roku 2003 sa infikovalo len do dvesto ľudí, zomrelo 60, z toho 42 vo Vietname. Šesťdesiat mŕtvych je menej ako počet obetí dopravných nehôd vo Veľkej Británii za jediný deň! Čiže virulentnosť vtáčej chrípky bola neobyčajne nízka.

Treťou virtuálnou pravdou bola existencia zázračného lieku. Ťažko si predstaviť väčší nezmysel. Ten liek by nás totiž mal chrániť pred možnou pandémiou, a pandémia je možná len vtedy, keby vírus vtáčej chrípky zmutoval tak, že by sa šíril od človeka k človeku. Aj najhorlivejší proroci novej apokalypsy museli uznať, že takýto mutovaný variant sa (za celých tých osem rokov) nenašiel. Ako teda môžeme mať liek na niečo, čo neexistuje? A ako si môžeme nakúpiť do zásoby medicínu na neexistujúcu chorobu? No tak, že si ju odložíme na policu ako cukríky – ako sa nechtiac preriekla zástupkyňa dovozcu zázračného lieku aj v jednej našej televízii. Treba dodať, že ide o trochu drahé cukríky.

Napriek tomu pandémia naozaj nastala. Bola to pandémia poplašných správ, s ktorou ruka v ruke vždy ide obrovský celosvetový kšeft. Len v Spojených štátoch sa rozhodli nakúpiť zásoby liekov do rezervy proti neexistujúcej pandémii vtáčej chrípky pod označeniami Tamiflu a Relenza za 510 miliónov dolárov pre 31 miliónov ľudí. Bežní spotrebitelia vykúpili tieto lieky nielen v USA. A do toho v americkom Kongrese volali: „Je to národná záchrana!“ Nikto už nezdôraznil, že v tom istom Kongrese sa zákonodarcovia potichu chystali (pre tú národnú záchranu) odsúhlasiť obmedzenie možností občanov súdiť sa s farmaceutickými firmami v dôsledku vedľajších účinkov ich liekov a vakcín! A to už je naozaj kšeft milénia, predávať zázračný liek bez záruky zázraku.

A čo sme my horší, resp. lepší? Slovenská vláda vydala v roku 2006 až 213 miliónov korún (cca 7 miliónov eur) na prevenciu vtáčej chrípky, z toho 82 miliónov kusov rúšok na tvár. To bol kšeft!

Gustáv Murín

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár