Správa priamo od lôžka pacienta

· Čas čítania: 8 min.
foto: CDC

Sme zavalení správami, ako sa chrániť a čo robiť v prípade súčasnej hrozivej nákazy. Nikto sa však nezaoberá hraničnými prípadmi. A práve tých je zrejme najviac. Preto si dovoľujem zverejniť správu zodpovedného a vzdelaného svedka, ktorý práve takýto hraničný prípad zažíva:

Príznaky prepukli mne i mojej rodine a známym, ktorí boli s nami v kontakte, príznaky podobné COVID19, aké opisujú ľudia v bulvárnych médiách, nie však príznaky, aké udávajú štátne orgány. Preto nechcem nikoho strašiť, že mám COVID19, ale objektívne zhodnocujem, že sme podľahli vysokonákazlivej chorobe s miernymi príznakmi, ktoré sa podobajú na dlhotrvajúce autoimunitné ochorenie. Ani ja, ani moji známi nemajú cestovateľskú anamnézu, ani sme sa nestretli s nikým, kto bol pozitívne na COVID19 testovaný.

Nasledovné príznaky sú zo vzorky 6 ľudí (3 muži a 3 ženy), z toho 2 ženy a 1 muž je asymptomatický (majú zriedkavo krátkotrvajúce prejavy, ktoré popíšem v presymptomatickom štádiu), 1 muž a 1 žena má veľmi mierne symptómy, a ja ako rizikový pacient (alergik, astmatik, hypertenzia, oslabená imunita) mám najvážnejšie symptómy (prešiel som si všetkými štádiami a príznakmi, ktoré nižšie popíšem, zatiaľ čo ostatní majú len niektoré z nich). Nakazil som sa v čase od 19.2.2020-21.2.2020. Ako si môžete vyhľadať v štatistikách, v tom čase v Európe boli oficiálne len traja ľudia nakazení (v Taliansku). Predpokladám však podľa prvých symptómov, že som sa nakazil práve 21.2. v MHD v buse číslo 93, ktorý bol nadmieru naplnení študentami, ktorí radi cestujú do zahraničia. Ostatní 5, ktorých som vyššie popísal, začali pociťovať prítomnosť nákazy vždy 2 dni po tom, ako sa stretli so mnou. 

Inkubačná doba: 2 dni u všetkých 6

Presymptomatické štádium (pri asymptomatických pacientoch bolo dosť obmedzené): trvá od 2 dní do 14-21 dní (1 žena mala 17 dní, jeden muž 19 dní, ja 21 dní) do prepuknutia trvalých symptómov. Príznaky tohto štádia: častá bolesť hlavy, zvýšený tlak, alergické stavy bez hlienov, astmatické pokašlávanie, hnačka, nesústredenosť, zábudlivosť, štípanie očízápal slinných žliaz a celkový pocit sucha v ústach z nedostatku slín, afty v ústach, biely povlak na jazyku, bolesť uzlín, kŕče na srdci, bolesť obličiek, zimnice, náhle kolísanie telesnej teploty aj o 1,5°, strata chuti, čuchu, citlivosti slizníc v ústach (ak sa pichnem do líca alebo zakúsnem, necítim vôbec bolesť), častá nechuť do jedla, suché sliznice, hlienu sa tvorí každým dňom menej a je často krvavý, krátkodobé bolesti telesných končatín alebo vnútorných orgánov, bolesť dutínštípanie nosohltanabolesť hrdla, bolesť zubov, nespavosť, nočné poteniebolesť ucha, bolesť v hrudi, suchý kašeľ, únava, náhle červenanie tváre, závraty.

Prvé dva týždne som ako alergik a astmatik považoval všetky prejavy ako začiatok každoročnej alergickej sezóny, respektíve som dané stavy pripisoval jarnej únave či suchému vzduchu. Lieky na alergiu mi však nezaberali. Tretí týždeň som mal pocit, že ma obchádza nejaká choroba (vtedy bol na Slovensku potvrdený prvý pacient) a od 8.3 som z domu už nevychádzal. Nasadil som si imunitné a antivirotické lieky (izoprinosine), ktoré pri bežnej chrípke a nádche zaberú do troch dní, no nestalo sa tak. Všetky príznaky vyššie uvedené trvajú od 5 minút do max. 2 hodín, a zvyšok dňa sa cítite úplne zdravo. Každým dňom sa však predlžujú. Striedajú sa v náhodnom poradí. V treťom týždni som sa napr. hodinu cítil na prechladnutého, ďalšiu hodinu som bol zdravý, ďalšiu hodinu som začal kýchať, potom ma pálili pľúca, a potom som bol zvyšok dňa zdravý… Mnohí ľudia aj toto posledné štádium presymptomatického obdobia podcenia a chodia stále von medzi ľudí. Koncom tohto štádia je zjavný symptóm vysoký krvný tlak. A potom zrazu organizmus vybuchne do symptomatického štádia!

Symptomatické štádium

Mne trvá už 10 dní a bez zlepšenia, prvé dni sa stav stále viac zhoršuje, po týždni sa ustáli na nejakej úrovni, asymptomatickí pacienti ho nemajú): Zápal pľúc spojený s bolesťou hrudi (hruď je zovretá akoby v tesnom brnení a nedá sa dobre nadýchnuť, inokedy tento pocit prejde a v hrudi je ako keby rozžeravený kameň), dýchavičnosťdusenie, triašky, zvýšená teplota (v prvých dňoch je veľmi nestabilná, behom pol hodiny kolíše medzi 35° až 38°C, potom sa ustáli na 37,5°), bolesť obličiekbolesť srdca, bolesť hlavy, veľmi vysoký krvný tlak, nauzea, suchý kašeľ, pocit veľmi silnej nádchy (hlieny sa však vôbec nevytvoria a sliznice pália ako keby ich leptali kyselinou), bolesť dutín, zápal priedušiek, časté močenie žltého smradľavého moču, pocit smädu (denne vypijem viac ako 10 litrov nesladených čajov a vody), v ďalšom týždni sa sliznice zahlieňujú a vyfúkavame zrazeniny krvi, jeden deň som dokonca vykašliaval krv.

Vyššie opísané symptomatické stavy trvajú 2 hodiny až dva dni, medzi nimi sa cítime zdravo, len strašne vyčerpaní. Nevieme však prejsť viac ako 100 m, lebo okamžite nám padá saturácia krvi z 97% na 94% a dostaneme opäť záchvat na pľúcach. Ak som na nejaký symptóm zabudol, tak je to dôsledok tejto choroby. Celá choroba je však psychicky veľmi zaťažujúca, čo ešte zhoršuje jej stav.

Symptomatická liečba

Liečbu sme konzultovali s nemenovaným internistom z UK nemocnice, a riadime sa najnovším článkom, ktorý objasňuje princíp nákazy vírusom SARS-CoVir-2: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1002/ddr.21656

Samotný vírus je veľmi mierny, miernejší ako chrípka či nádcha. Ľudia s nízkym tlakom sú asymptomatickí a majú ho ako náhradu každodennej kávy. Vírus totiž znefunkční angiotenzín-renín hormonálny systém regulujúci krvný tlak. Zvýšená koncentrácia angiotenzínov v krvi spôsobuje vysoký tlak, zápal obličiek a dokonca môže vyvolať SARS.

Sledujte si, prosím, tlak už v prvých štádiách. Mne tie príznaky prepukli ako prvému, preto to mám asi najhoršie. Ostatní, čo boli nakazení odo mňa, sa začali liečiť už skôr a choroba im neprerástla do tých stavov, ktoré teraz zažívam ja. Sú dve možnosti ako zrážať tlak, a to ACE inhibítory (hloh, cesnak) alebo ATR blokátory, ako je uvedené v článku. Lekár odporučil používať prírodný hlohový čaj, keďže bežné lieky na vysoký tlak (ATR blokátory) treba brať pod lekárskym dozorom. Namiesto teploty si meriame každé dve hodiny systolický tlak, ktorý je schopný sa zvýšiť za dve hodiny zo 120 na 160, a so zvýšeným tlakom sa zhoršujú aj symptómy. Hlohový čaj pijeme nezáležiac na koncentrácii a počte šálok aj 6-krát za deň, aby sme si tlak udržali do 140. Na teplotu je možné používať len paracetamol, keďže ibuprofen nepriamo zvyšuje krvný tlak, čo len zhoršuje symptómy. Bolesť obličiek som riešil pitím draslíkovej sódy a obličkových čajov (po troch dňoch liečba zabrala). Teraz mám obličky v poriadku, ale dosť rozhasený krvný tep (dúfam že to nie je hyperkalémia) a bolí ma srdce, čiže asi to bol zlý experiment, oddnes chcem začať srdcovníkom a dať si do poriadku srdce.

To čo oficiálne úrady označujú ako COVID19 (teploty nad 38°) sú podľa mňa len sekundárne bakteriálne pneumónie po tom, čo si ľudia nevšímali presymptomatické stavy, a dostali sepsu v pľúcach v dôsledku zvýšeného pľúcneho tlaku. Preto ak nemám chrípku, ale COVID19 (to je na Vás ako vyhodnotíte naše symptómy), tak dosvedčujem, že aj rizikoví pacienti, ktorí včas infekciu podchytia a začnú systematicky so symptomatickou liečbou, majú veľkú šancu chorobu prežiť.“

Smutnejšia časť príbehu

Nepočujem po prvý krát, že naši zdravotníci v zásade nevedia, čo s pacientmi, ktorí im neprídu rovno do rany. Tu je názorný príklad vyššiecitovaného pacienta v dobrovoľnej karanténe:

Od prepuknutia symptómov sme upovedomili verejné úrady, ktoré nás odmietli testovať. Zaplatili sme si v súkromnej firme testy v hodnote 30€, ktoré bývalý premiér v poslednej chvíli stopol a ešte nám stále nevrátili zaplatenú sumu. Volal som na UVZSR, kde mi kázali kontaktovať obvodného lekára alebo RZP. Kontaktoval som RZP, popísal príznaky, a tam mi povedali, že mám atypickú chrípku, ktorú mám vyležať doma a nezaťažovať ich. Volať môžem vraj až keby niekto z nás mal horúčku nad 39°C a cestovnú anamnézu či kontakt s chorým pacientom. Podľa RZP mám kontaktovať obvodnú lekárku.. Následne som kontaktoval obvodnú lekárku, ktorá zhodnotila, že mám všetky príznaky COVID19 a mám byť testovaný, a preto mám volať UVZSR alebo RZP. Keď som je povedal, že každý z úradov len presmerováva na iný a celé to zacyklujú bez riešenia, tak povedala, že mám ísť rovno na infekčné oddelenie na Kramároch, a nech ma vyšetria priamo tam, či som ozaj chorý. Možno budete odo mňa chcieť, aby som tam išiel… ale prosím uvedomte si, že ležím s teplotou a pneumóniou už 10 dní 50 km od Bratislavy v karanténe, každú chvíľu sa dusím a mám dýchavičnosť. Nevládzem prejsť pár metrov. Ako môžu úrady chcieť od takéhoto pacienta cestovať v tomto studenom počasí 50 km? Nie som samovrah, aby som hral ich hru, preto som sa rozhodol aspoň podeliť s Vami o všetkých štádiách tejto choroby a symptómoch, ktoré môžete pri nej pociťovať, a je na zodpovednosti každého z Vás, či to bude považovať za COVID19, chrípku, alergiu či prechladnutie. Akonáhle budú voľne dostupné rýchlotesty na IgG protilátky, dám sa otestovať.“

Záver si, prosím, urobte sami.

Autor: Gustáv Murín

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár