Sprísnená menová politika centrálnej banky eurozóny

Foto: Shutterstock

ECB musela so škrípaním priznať, že terajšie inflácia nie je dočasná, ale že sa pod jej rast podpísala aj jej uvoľnená menová politika. Keď inflácia už prekonala hranicu desať percent, rozhodla sa od júla tohto roku sprísniť svoju doterajšiu uvoľnenú menovú politika v tom, že prestane vykupovať emitované štátne dlhopisy najviac zadlžených južných krajín eurozóny. Až neskôr zníži aj svoju depozitnú a refinančnú úrokovú sadzbu. Pre poriadok veci si pripomeňme, že od roku 2014 je depozitná úroková sadzby mínus 0,5 percenta čo znamená, že komerčná banka za uloženie vlastných peňazí na svoj účet v centrálnej banke platí akoby pol percentnú pokutu. Refinančná úroková sadzba je nulová. O koľko sa obe úrokové sadzby budú zvyšovať nevieme, všetko bude závisieť od toho ako spomínaný pokles nákupu aktív ovplyvní ekonomiku eurozóny. Ako tento menový obrat ECB ovplyvní chod spoločnosti, si kladieme oprávnenú otázku. Účastníci trhu budú mať menej peňazí k dispozícii, úvery budú drahšie, kurz eura bude vyšší, čo bude mať vplyv na našu zahraničnú obchodnú bilanciu. Dôjde tiež k poklesu výnosov z cenných papierov, ktoré tak neodrážali reálny stav globálnej ekonomiky. Aký to bude mať vplyv na cenový vývoj na trhu nehnuteľností? Tieto budú závislé od podmienok poskytovania hypotekárnych úverov vrátane úrokov, od vzájomného vzťahu medzi ponukou a dopytom, v ktorom doteraz viac prevažoval dopyt, od praktickej realizácie už schváleného zákona týkajúci nájomného bývania ako aj ešte od neschválenej novelizácie stavebného zákona. Pokiaľ ide o výšku úrokov na vklady, komerčné banky sa zatiaľ nevyjadrujú, podľa všetkého majú dostatok vlastného obežného kapitálu.

Fiškálne stimuly infláciu neznížia

Najväčšie obavy ma ECB z negatívnych dopadov týchto opatrení na dlhy v južných štátoch eurozóny, ktoré aj napriek poklesu úrokov zvyšovali ich zadlženosť. Ako budú chcieť svoje dlhy v objeme viac ako 100 percent HDP splácať pri vyšších výnosov z ich emitovaných štátnych dlhopisov, nevieme. V prípade nesplácania by im totiž hrozil bankrot, s následným odchodom z eurozóny. Nikto z nás si ale nevie predstaviť, že by eurozónu malo opustiť  Taliansko, Španielsko, Francúzsko a ďalšie, ktoré by svoje dlhy nedokázalo splácať.  Alebo sa na ich „záchrane“ budú podieľať ostatné členské štáty vrátane Slovenska? ECB dlho nechcela pochopiť, že tlačením peňazí ako aj nízkymi úrokmi podporuje rast inflácie, na zníženie ktorej ale nebudú len jej spomínané menové opatrenia stačiť. Dôkazom je situácia v Česku, kde napriek výrazne vyšším menovým úrokovým sadzbám, nedochádza vôbec k poklesu inflácie, práve naopak. Vláda v rámci fiškálnych opatrení hľadá spôsob ako nahradiť výpadky v príjmoch dôchodcov, rodičov s deťmi, ako aj ostatných spoluobčanov, ktorí si z rôznych dôvodov nevedia kompenzovať zvýšené náklady na živobytie. Tieto fiškálne stimuly čiastočne nahradia ich výdavky, pomôžu udržať domácu spotrebu a teda aj rast HDP, avšak k poklesu inflácie nepríde, práve skôr naopak.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply