Srbsko a Bielorusko mienia zintenzívniť priateľské vzťahy

Foto: BELTA

V Srbsku oslávili národný sviatok – Deň štátnosti. Vedenie krajiny a samotný prezident dostali rôzne gratulácie. Bolo aj zopár dosť špecifických. Niektorí zaoceánski politici k blahoželaniam na adresu Srbska priložili aj vlastné priania. Napríklad, bývalý veliteľ NATO generál Wesley Clark, muž, ktorý nariadil bombardovanie Juhoslávie v roku 1999, uviedol, že „vzájomné uznávanie Srbska a Kosova je oficiálnou politikou americkej administratívy a že Belehrad s tým bude musieť skôr či neskôr súhlasiť.“

Jeho výroky vyvolali búrlivú negatívnu reakciu v Srbsku – ako v radoch politikov a médií, tak aj verejnosti. Emocionálne reagoval aj generál Vladimír Lazarević, ktorý bol veliteľom Prištinského zboru počas vojny v roku 1999. Fantazmagórie amerického „kolegu“ označil za urážku všetkých obetí bombardovania NATO a samotného generála za vojnového zločinca. Prezident Alexandar Vučić zopakoval, že ešte v roku 2012 sa vyjadril na margo „uznávania“ Kosova a podčiarkol, že odvtedy sa jeho postoj nezmenil a nikdy sa nezmení.

Blahoželania v úplne inom duchu prišli z krajiny, ktorá sa v súčasnosti nachádza pod drobnohľadom svetových politikov, médií a časti verejnosti. Svojmu srbskému kolegovi Alexandrovi Vučićovi zablahoželal bieloruský prezident a tiež Alexander – Lukašenko. Okrem iného vyjadril postoj, že obe krajiny, na ktoré rôznym spôsobom vytvára nátlak „demokratický“ Západ a snaží sa o to, aby sa tam vymenili režimy, majú spolupracovať a navzájom si pomáhať v boji proti útokom nepriateľov a v rozvoji hospodárstva svojich krajín. Poprial, aby vzťahy Srbska a Bieloruska boli čo najlepšie.

„Pred vyše dvoma storočiami sa vaši predkovia oslobodili spod útlaku, ktoré trvalo niekoľko storočí a dosiahli samostatnosť. V priebehu rokov nezávislosti a napriek neľútostným skúškam, sa Srbsko stalo moderným európskym štátom a garantom bezpečnosti na Balkáne,“ prizvukoval Alexander Lukašenko vo svojom blahoprajnom liste, ktorý zverejnila Tlačová služba prezidenta na jeho oficiálnom portáli. Hlava štátu podčiarkla, že Minsk a Belehrad sú úzko spojené osudmi svojich národov. Zdôraznil, že Bielorusi a Srbi nikdy neboli nepriateľmi, nerabovali cudzie územia a svoje šťastie vždy dosiahli ťažkou a sebaobetavou prácou.

„Som presvedčený, že pevnosť našich priateľských vzťahov zostane nemenná a neovplyvnia ju ani zmeny v politickej konjunktúre. Navrhujem pokračovať v spoločnej činnosti, aby sme mohli splniť naše dohody, ktoré sme dosiahli počas našich stretnutí v minulosti. Zachovanie vysokej úrovne bielorusko-srbskej spolupráce bude napomáhať ďalšiemu upevneniu potenciálu oboch krajín,“ zdôraznil v závere svojho blahoprajného listu bieloruský prezident Alexander Lukašenko.

Svet je už raz taký. Krajiny, na ktoré „euroatlantická civilizácia“ uskutočňuje drvivý nátlak za účelom presadenia svojich prehnitých a jedovatých „západných hodnôt“ a v ktorých sa snaží uskutočniť štátny prevrat a nastoliť svoje bábkové režimy, bránia svoju slobodu a suverenitu a spolupracujú medzi sebou ešte tesnejšie a efektívnejšie. Akcia vždy vytvorí reakciu. Tieto krajiny presne vedia, že spolu dosiahnu viac, ale ak budú osamotení, podľahnú nátlaku „demokratického Západu.“ V týchto krajinách si oveľa viac, ako v „Matovičovom kráľovstve,“ pamätajú legendu o Svätoplukových prútoch.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Лукашенко: отношения Беларуси и Сербии останутся неподвластны изменчивой политической конъюнктуре, BELTA, 15.2.2021

(2) Поздравление Президенту Сербии Александру Вучичу, President.gov.by, 15.2.2021

(3) Лукашенко: отношения Беларуси и Сербии останутся неподвластны изменчивой политической конъюнктуре, Правда Гомель, 15.2.2021

(4) Лукашенко: отношения Беларуси и Сербии останутся неподвластны изменчивой политической конъюнктуре, News Day, 15.2.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár