Srbsko a Kosovo podpísali dohodu o hospodárskej spolupráci až vo Washingtone

Foto: Shutterstock

Na podnet vlády Spojených štátov a za účasti prezidenta Donalda Trumpa v Oválnej pracovni boli podpísané dohody o hospodárskej spolupráci, zameranej na normalizáciu vzťahov medzi Srbskom a Kosovom. Srbský riaditeľ Úradu pre Kosovo a Metohiju a bývalý aktivista hnutia Otpor Marko Đurić povedal, že to, čo srbská delegácia dosiahla vo Washingtone, je veľký úspech vzhľadom na očakávania. Dohoda o zlepšení vzťahov je zároveň plánom, ktorý vytvára príležitosti v nových teritóriách.

Vo svojom vyhlásení pre agentúru Tanjug poznamenal, že na prvom stretnutí prezidenta Srbska s prezidentom USA sa po mnohých rokoch okrem iného dohodlo, že Priština sa plne pripojí k „minischengenskej“ iniciatíve, ktorú v regióne spustil prezident Aleksandar Vučić. Podľa neho je to „skvelá správa pre Srbsko, keďže krajina je najväčším exportérom v regióne a zatvorením trhu v južnej provincii bola strata za dva roky viac ako pol miliardy eur.“

Marko Đurić zdôraznil, že Spojené štáty silne podporujú túto iniciatívu, ktorá má mnohonásobne zvýšiť ekonomické benefity Srbska: „Toto je kľúčový bod obrazu pri realizácii tejto iniciatívy, ktorá je pre Srbsko nevyhnutá.“ Podľa šéfa americkej rozviedky Rica A. Grenella však slúži dohoda na širšie ciele: diverzifikáciu zdrojov srbskej energie, uznanie Izraela a prehĺbenie vzťahov s týmto štátom a posun bližšie k Západu, čím sa oddelí od Ruska a Číny.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Pramene:
[1] Serbia-Kosovo agreement results from Trump's different brand of diplomacy; autor:
Richard Grenell; The Hill, 4.9.2020
[2] Kosovo-Serbia sign financial co-operation agreement in Washington;
IBNA/Independent Balkan News Agency, 4.9.2020
[3] Serbia and Kosovo sign economic normalization agreement in Oval Office ceremony;
autor: Vivian Salama; CNN, 4.9.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply