Srbsko a Rusko začnú v roku 2020 budovať jadrovo-výskumné centrum

· Čas čítania: 3 min.
Ilustračný obrázok: Shutterstock

Srbský minister pre inovácie a technologický rozvoj Nenad Popović oznámil, že výstavba výskumného centra pre jadrové technológie a inovácie – projekt, ktorý má realizovať Srbská republika a ruská štátna spoločnosť Rosatom – začne v priebehu budúceho roka.

Popović to uviedol vo vyhlásení pre srbských novinárov v Soči po tom, čo on a generálny riaditeľ Rosatomu Alexej Likhačev podpísali dve memorandá o kooperácii na medzinárodnom fóre Atomexpo. Povedal, že belehradské zariadenie bude najmodernejším centrom pre nukleárne technológie a inovácie v celej Európe: „Bude to skutočná prezentácia najnovších technológií, bezpečnostných systémov, inovácií a špičkového vybavenia, ktoré dnes radia Rosatom na prvé miesto v jadrovom výskume.“

Srbsko má jedinečný potenciál a skúsenosti s vývojom a využitím jadrových technológií. Identifikovali sme projekty, ktoré budú spájať ľudské a technické kompetencie Ruska a Srbska. Najmä realizácia projektu na vybudovanie centra jadrovej vedy, technológií a inovácie poskytne silný impulz pre bilaterálnu spoluprácu v niekoľkých oblastiach inovácie, vrátane zdravotníctva, priemyslu a poľnohospodárstva, ktoré poslúžia ako platforma pre kooperáciu na úrovni celého stredoeurópskeho regiónu. Projekty samozrejme striktne spĺňajú najvyššie štandardy v oblasti jadrovej energie, radiačnej bezpečnosti, berúc do úvahy ústrednú rolu Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu pri rozvoji týchto noriem,“ povedal Likhačev.

 Medzivládne dohody zavádzajú širokú škálu oblastí spolupráce medzi oboma krajinami. Okrem iného medzi ne patrí: pomoc pri tvorbe a zlepšovaní infraštruktúry jadrovej energie v Srbsku; projektovanie, výstavba a modernizácia jadrových výskumných reaktorov; rozvoj nukleárnej medicíny; výkon základného a aplikovaného výskumu, inovácie, moderné a digitálne technológie v oblasti jadrovej energie; aplikácia radiačných technológií v poľnohospodárstve a priemysle; vzdelávanie, výcvik a rekvalifikácia špecialistov v jadrovom priemysle.

Pramene:
[1] Serbia, Russia to start building nuclear research centre next year; Tanjug, 15.4.2019
[2] Russia and Serbia to cooperate in nuclear power; World Nuclear News, 18.1.2019
[3] Russia, Serbia to cooperate in peaceful use of nuclear energy; N1 Belgrade, 18.1.2019
[4] Serbia goes nuclear, but will it transform the whole energy sector?; autor: Vedran Obućina; Central European Financial Observer, 16.7.2018

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár