Srí Lanka hľadá nového prezidenta

Parlament na Srí Lanke oficiálne spustil proces voľby nového prezidenta. Formálny krok nastal potom, čo predseda srílanského parlamentu prijal rezignáciu doterajšej hlavy štátu Gotabaju Radžapaksu. Až do prezidentskej voľby, ktorá sa uskutoční 20. júla, bude na čele krajiny stáť doterajší premiér Ranil Vikremesinghe.
Dnes sa zišiel srílanský parlament, aby začal proces voľby prezidenta. Jednotlivé politické strany a hnutia teraz môžu nominovať svojho kandidáta. Víťaz nahradí prezidenta Gotabaju Radžapaksu, ktorý po masových protestoch proti hospodárskemu kolapsu krajiny utiekol do zahraničia a následne odstúpil.
Predseda parlamentu Mahinda Japa Abejvardena na úvod sľúbil, že celý formálny proces bude rýchly a transparentný a mal by byť dokončený do týždňa. Nominácia na prezidentský post politici predstavia v utorok. Ak navrhnú viac ako jedného kandidáta, samotná voľba sa uskutoční v stredu.
Demonštrácie na Srí Lanke začali v apríli, situácia sa vyostrila v poslednom týždni. Ostrovná krajina, kde žije dvadsaťdva miliónov obyvateľov, zápasí s nedostatkom devíz, kvôli ktorému má problém zaplatiť dovoz palív, potravín a liekov. Ľudia mesiace čelia rastúcej inflácii a výpadkom v dodávkach benzínu a energií.
Po dočasnom prevzatí prezidentského úradu nariadil premiér Ranil Vikremesinghe zákaz vychádzania a oznámil, že začal kroky k zmene ústavy s cieľom obmedziť prezidentské právomoci a posilniť parlament, obnoviť právo a poriadok a podniknúť právne kroky proti povstalcom. Budovu parlamentu kvôli obavám z ďalších protestov počas voľby strážila zhruba stovka policajtov.
To, že bol dočasným prezidentom menovaný Ranil Vikremesinghe, demonštrantov príliš neupokojilo, pretože jeho osobu ako dlhoročného politika spájajú s krízou, za ktorú nesú vinu prevažne bratia Radžapaksovci a celá politická garnitúra, ktorá bola pri moci. Málokto z protestujúcich by chcel, aby sa toho postu ujal dlhodobo.
Špekuluje tiež o tom, že masívne protesty, ktoré podľa médií teraz na niekoľko dní utíchli, by mohli demonštrujúcich znovu obnoviť práve po prezidentskej voľbe. V Kolombe aj na ďalších miestach sa situácia kvôli prísnym opatreniam upokojuje, ale je otázka, čo sa stane po 20. júli, keby bol zvolený buď Vikremesinghe, alebo niekto, kto je spojený s bývalou vládnou garnitúrou.
Podľa demonštrantov bývalý prezident Radžapaksa spolu so svojou vplyvnou politickou rodinou roky odčerpával peniaze zo štátnej kasy. Demonštranti jeho vládu zároveň vinili z toho, že urýchlila ekonomický úpadok krajiny. Rodina obvinenia z korupcie popiera, ale Radžapaksa pripustil, že niektoré jeho opatrenia ku kríze prispeli.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply