Štáb CSTO kritizuje úsilie USA o destabilizáciu Európy

· Čas čítania: 2 min.
Foto: dvidshub.net

Spojené štáty pokračujú v cieľavedomom zhoršovaní stability a bezpečnosti v Európe, povedal pre agentúru BelTA na tlačovej konferencii šéf štábu CSTO Anatolij Sidorov. CSTO je skrátený názov Organizácie Dohody o spoločnej bezpečnosti, medzinárodnej vojenskej aliancie v Eurázii, ktorá je zložená z niektorých post-sovietskych štátov.

Sidorov tvrdí, že je to vytrvalé úsilie, ktoré dokazuje rozšírenie dohody USA-Poľsko o obrannej spolupráci. Do platnosti vstúpilo v novembri 2020. Kooperácia predpokladá budovanie vojenskej infraštruktúry (americkej základne) v Poľsku, kde sa môže ubytovať až 20 tisíc amerických vojakov. Iná zmluva bola podpísaná medzi ministerstvami obrany USA a Bulharska v októbri 2020, ktorá nasadzuje na bulharskom území 2 500 vojakov. Počet sa môže zvýšiť až na 5 000 v prípade rotácie.

Šéf štábu Sidorov vraví, že postupné zvyšovanie útočných schopností USA v Európe pokračuje. Dokončená bola formácia 41. poľnej delostreleckej brigády a prišiel 1. bojový tím obrnenej brigády v rámci operácie Atlantic Resolve, posilnený jednotkou raketových systémov. Obrnená jednotka je umiestnená v cvičnom priestore litovskej armády Pabrade, čo je v bezprostrednej blízkosti bieloruských hraníc.

Obnovená bola operácia 5. zboru amerických pozemných síl (Fort Knox, Kentucky), ktorá funguje v poľskej Poznani od novembra. „Tieto kroky odrážajú súčasné smerovanie zahraničnej politiky Bieleho domu, ktorá je zameraná na zabezpečenie globálneho vodcovstva pomocou armády. Nakoniec to prispeje k vyššiemu napätiu vo svete“,
zdôraznil Sidorov.

Medzitým NATO pokračuje v opatreniach pre zníženie reakčných časov, zlepšenie integrovaného systému protivzdušnej obrany, zavádzanie špičkových komunikačných systémov, posilnenie prieskumných schopností a pripravenosť jadrového potenciálu. Cieľom je príprava na odradenie teoretickej ruskej agresie, opisovanej prakticky vo všetkých doktrinálnych dokumentoch, ktoré NATO vydalo za posledných päť rokov.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) CSTO Joint Staff chief slams USA’s efforts to destabilize Europe; Belarusian Telegraph Agency (BelTA), 25.2.2021

(2) US to deploy up to 2,500 soldiers in Bulgaria; Anadolu Agency, 13.10.2020

(3) The US Presence in Poland Is a Pain in Russia’s Neck; autor: Stanislaw Zaryn; Military, 15.12.2020

(4) Brigade Quarantines After Arriving in Germany in Support of Atlantic Resolve; autor: Army Sgt. Alleea Oliver; Defense.gov (US Army), 1.7.2020

(5) Tanks, ‘it’s in the blood’ for one corporal; autor: Alexandra Shea; US Army, 9.2.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár