
Americký prezident D. Trump oznámil svetu stiahnutie 5 000 amerických vojakov (ďalej len vojakov) z Nemecka. Nad touto správou sa rozpútal nevídaný informačný mediálny humbug. Po tom, čo som si preštudoval množstvo článkov, som dospel k názoru, že nejde o nič iné, ako o jednu veľkú americkú bublinu.
Treba poznamenať na úvod, že v Európe sa nachádza okolo 100 000 vojakov „voľne pohodených“ po amerických a spriatelených vojenských základniach. Tento počet sa pohybuje v určitom rozmedzí podľa plánu rotácie amerických vojsk. Preto môže byť odklon od pôvodného čísla aj okolo 10 000 vojakov. V Nemecku je momentálne prítomných okolo 36 000 vojakov.
D. Trump stiahnutie oznámil ako trvalé z územia Nemecka. Pre americké okupačné vojská 5 000 vojakov nemá žiadny vplyv na ich vojenskú agresívnu politiku. Domnienky alebo špekulácie o ohrození Európy, o ohrození alebo krízy v NATO sú len závery informačne impotentných novinárov, alebo informačne frigidných autoriek prevažne z prozápadných médií. Politickí predstavitelia západnej Európy sú nevzdelanci, ak nedokážu tento čin USA správne dešifrovať. Článok Anti-Spiegel správne uvádza, že:
https://anti-spiegel.ru/2026/wie-wichtig-ist-der-abzug-der-5-000-us-soldaten-aus-deutschland-fuer-die-nato/
D. Trump má len veľmi obmedzené možnosti manipulovať s počtom vojakov. Zákon o národnej obrane (NDAA) na rok 2026, hovorí o o tom, že Trump nemôže znížiť počet vojakov v Európe pod 76 000 vojakov bez súhlasu Kongresu. Ak sa teda povedzme v súčasnosti nachádza v Európe 90 000 vojakov a Trump stiahne 5 000 z Nemecka, tak z ostatných štátov Európy môže stiahnuť len 9 000 vojakov.
Trump má týmto krokom údajne trestať Nemecko za ich pasivitu, keď USA napadli Irán. Pre tento istý dôvod údajne zvažuje aj podobný krok o stiahnutí vojakov zo Španielska a Talianska. Existuje dobrý dôvod sa domnievať akú mediálnu úlohu má zohrať táto informácia. Má byť signálom Rusku a Putinovi, že USA prestávajú podporovať Európu vo vojne proti Rusku. Skutočnosť je taká, že USA sa len snažia presunúť ťažisko vojenských výdavkov na Európu.
Druhým faktom je, že USA svojich vojakov nestiahnu z Európy, ale ich presunú bližšie k hraniciam s Ruskom. (Poľsko, pobaltské štáty).
Údajný odchod USA z NATO je tiež jednou veľkou lžou a informačnou bublinou. Z veľmi jednoduchého dôvodu. NATO je páka USA na Klondike miliárd dolárov, ktoré Európa zaplatí za dodávky amerických zbraní. NATO je najdôležitejšou zárukou prístupu amerického obranného priemyslu k miliardám dolárov v zmluvách z Európy. Zároveň zostáva kľúčovým nástrojom USA na ovplyvňovanie európskej politiky. A na vystúpenie z NATO by Trump potreboval tiež súhlas amerického Kongresu. Trumpove kroky odhaľuje aj Los Angeles Times tu:
https://www.latimes.com/world-nation/story/2026-05-04/what-to-know-about-u-s-military-presence-in-europe-as-trump-seeks-to-draw-down-troops
Okrem iného portál píše, že pre USA je výhodné mať základne v Európe preto, lebo majú bližšie do konfliktných častí sveta ako napr. Irán alebo africký kontinent. V Nemecku majú aj veliteľstvo amerického veliteľstva pre Európu a Afriku a leteckú základňu Ramstein. V krajine sú umiestnené aj americké jadrové zbrane.
Čiže USA sa nijako nesnažia Európu opustiť. Nebudú predsa zabíjať sliepku, ktorá im nosí zlaté vajcia.
Z mesta SNP Ivan Štubňa
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.