STANKE AKO NÁRODNÝ HRDINA???

Tagged With: , , , , Add Comment

Nehovorím, Richard Stanke má nepochybne talent na dabovanie animovaných postavičiek, na toto má určite ideálny hlas. Ako komediálny herec je trápny. No a párkrát na tribúne prečítal z papiera text, som presvedčený, že si to sám nenapísal. Herecký výkon pri týchto „revolucionárskych“ vystúpeniach bol takisto mizerný. A za toto dostal z rúk prezidenta vysoké štátne vyznamenanie? Devalvácia štátnych vyznamenaní ako vyšitá. Ale presne týmto spôsobom sa v tomto štáte vyrábajú pseudo osobnosti a pseudo hrdinovia. Stačí hlásiť sa k tým správnym názorom a ochota robiť zo seba šaša. Škoda, že Kiska už neprezidentuje aj ďalší rok, predpokladám, že o rok by to dostal Kemka.

Celkom trefne sa k tohtoročnému udeľovaniu cien Andrejom Kiskom vyjadril aj Eduard Chmelár:
„Nejde však ani tak o to, koho pán prezident vyznamenal, ale skôr o to, koho nie, že tento muž si dlhodobo neuvedomuje alebo nechce uvedomiť, že Slovensko dýcha oboma pľúcami, že tí dobrí, slušní, skvelí a inšpirujúci nie sú len v jeho tábore. Preto roky odmieta oceniť každoročne navrhovaného, jedného z najvýznamnejších slovenských hercov Juraja Kukuru, lebo proste nepatrí do jeho mentálneho sveta. Podobne ako už ocenil vari aj posledného treťotriedneho člena vedenia VPN, ale ani si len nepomyslel na tých, ktorých si z novembrových tribún najviac pamätáme: Milana Kňažka a Jána Budaja. Ani tento rok (pri okrúhlom výročí Nežnej revolúcie), ani minulý rok (pri okrúhlom výročí Slovenskej republiky), kedy mohol oceniť aspoň Kňažkov prínos pre založenie slovenskej diplomacie – ak nie jeho kľúčovú účasť v novembrových udalostiach roku 1989 alebo hoci aj herecké umenie. Kdeže. Jemu je bližšia politizujúca herečka Magda Vášáryová, z ktorej sa smejú už aj na druhej strane Moravy. Ale to by som mu nezazlieval, lebo to bola naozaj významná herečka. Čo však považujem za odporný škandál a najhrubšie politické zneužitie štátneho vyznamenania od roku 1989, je Rad Ľudovíta Štúra I. triedy pre Richarda Stankeho. Všetci vieme, za čo to dostal. Nie za nepresvedčivé výkony v divadle, nie za tragikomický dabing Roberta Redforda, ale za svoje agresívne vrieskanie na tribúne „slušného Slovenska“. To je rovnaká tuposť ako keď Jiřina Švorcová dostala za svoje komunistické angažovanie titul národná umelkyňa. Podobne je politickú orientáciu prezidenta cítiť aj pri vyznamenávaní vydavateľa denníka finančnej skupiny Penta. Ale keďže Andrej Kiska robí výraznú propagáciu aj ich nemocniciam, čo sa čudujem…“

Marián Benka
Po predchádzajúcom pôsobení v rôznych tituloch ekonomickej tlače som napokon prešiel do redakcie Zem a Vek. Jednak preto, že som sa dostával k čoraz viac informáciám o pravej podstate a neudržateľnosti súčasného ekonomicko-politického systému. Jednak vďaka môjmu záujmu o prírodné duchovno, alternatívy všetkého druhu a vývoj spoločnosti ako takej.

Pridaj komentár

  & Časopis