Starnutie chcú klasifikovať ako chorobu

Zdroj: Flickr

Globalistická medzištátna inštitúcia, akou je Organizácia spojených národov, tlačí už desiatky rokov na členské krajiny, aby koordinovali svoje rozvojové plány v súlade s s dlhodobou programovou stratégiou OSN o udržateľnom rozvoji. Tá hlása vznešené ciele, ktoré formulovali majstri sociálneho marketingu do neodolateľných sloganov. Všeobecne znejúce koncepcie udržateľného rozvoja zo 70. rokov minulého storočia sa konkretizujú len pozvoľne, aby predčasne nepoľakali členskú základňu OSN a neodradzovali ju pri hlasovaní od odobrovania jednotlivých stavebných blokov pyramídy.

 

O čom sa nehovorilo

 

Predstavu o udržateľnom rozvoji opierajú o tri základné piliere: sociálny, hospodársky a environmentálny. Valné zhromaždenie OSN odhlasovalo jej aktuálnu verziu v septembri 2015 pod názvom “Transformácia nášho sveta: Agenda 2030 pre udržateľný rozvoj” (Transforming our world: the 2030 Agenda for Sustainable Development).

 

Prešlo päť rokov a svetová verejnosť nevychádza z údivu nad absolutistickou interpretáciou Agendy 2030, ktorú nadnárodné mocenské kruhy presadzujú ako jedine správnu, platnú a záväznú. Prebúdzanie sa tichej väčšiny do mrazivej skutočnosti vidno aj v tristnom predvianočnom konštatovaní českojazyčnej Wikipédia z 22. decembra 2019:

 

Mezi hlavní cíle udržitelného rozvoje patří zachování životního prostředí budoucím generacím, v co nejméně pozměněné podobě, z hospodářského hlediska je hlavní snahou vytvářet svět bez konzumu, tedy vytvářet čím dál kvalitnější produkty, které umožní trvalý blahobyt, a v sociální oblasti jde o podporu komunitního života a tvořit sociální stát směřující k sociálnímu welfare. Udržitelný rozvoj je tedy postaven na sociálním, ekonomickém a environmentálním pilíři, jimž by měl být věnován stejný podíl. V současné době se chybně spojuje udržitelný rozvoji pouze s environmentálním pilířem.

 

V hornej časti citátu som si dovolil vyznačiť tučným tri kľúčové slová svět bez konzumu. Pred tridsiatimi rokmi, keď sa demontovala Železná oponu, si vrchnosť netrúfla prezradiť Stredoeurópanom, že generácii ich detí sa bude viesť materiálne horšie, pretože by sa rozhorčene domáhala transformácie na čínsky spôsob, ktorá by viedla k trvalému zvyšovaniu životnej úrovne.

 

Dnes už je prechod do eko-absolutistického sveta bez konzumu v európskom hospodárskom priestore tvrdou realitou. Aj v českojazyčnej Wikipédii si to uvedomujú a hodnotia ako chybné spojenie udržateľného rozvoja iba s environmentálnym pilierom.

 


https://cs.wikipedia.org/wiki/Udr%C5%BEiteln%C3%BD_rozvoj#Dokumenty

 

Do prechodu od ideálu o spoločnosti blahobytu k post-demokratickému poháňaniu zhora, z OSN, do spoločenského poriadku bez konzumu, spadá aj oblasť systému zdravotnej starostlivosti. Patrí ako v poradí tretí medzi sedemnásť rozvojových cieľov Agendy 2030. Všimnime si, ako príťažlivo ho marketéri slovne formulovali: “Goal 3: Ensure healthy lives and promote well-being for all at all ages“. Voľne preložené: “Cieľ 3: zabezpečiť zdravý život a zvyšovať jeho úroveň pre všetkých a v každom veku“.

 


https://www.un.org/sustainabledevelopment/health/#tab-3f22056b0e91266e8b2

 

Aj zdraví ako nemocní

 

Medzi najmenej verejne traktované otázky propagačnej mašinérie Agendy 2030 dnes patrí problematika postavenia generácie seniorov v podmienkach podriadených doktríne OSN o udržateľnom rozvoji. Svetová zdravotnícka organizácia WHO, ktorú možno považovať za jedno z globálnych chápadiel OSN, si už dlhší čas robí značné starosti zo stúpajúceho podielu seniorov na svetovej populácii. Pre nadnárodný kapitál sú seniori po odchode z pracovného procesu príťažou, najmä ak odčerpávajú zdroje z dôchodkových a zdravotných poistných fondov. Nadácie, ktoré sponzorujú desiatky projektov a programov WHO, vytvárajú obrovský tlak na tzv. racionalizáciu sociálnej a zdravotnej starostlivosti o seniorov.

 

Svetová zdravotnícka organizácia preto vypracovala pred štyrmi rokmi “Globálnu stratégiu a akčný plán pre starnutie a zdravie”. (“The Global strategy and action plan on ageing and health). Na úvod, pre prvú päťročnicu 2016-2020, si kladie za úlohu vytvoriť okrem iného partnerstvá potrebné pre podporu “Dekády zdravého starnutia 2020-2030”.

 

Vyznačil som tučným slovo partnerstvá (partnerships) na znak toho, ako kapitál, čo sponzoruje myriady projektov WHO, preberá dozor nad prístupom ku generácii seniorov. Koncipuje ho tak, aby mohol riadiť systém starostlivosti o seniorov manažérskym spôsobom. Necháva WHO publikovať varovne znejúce prognózy o stúpaní podielu osôb starších 60 rokov na svetovej populácii. Do polovice storočia má vyskočiť zo súčasných 12% na 22%.

 

To najzávažnejšie spočíva v odhade, že v roku 2050 bude 80% seniorov žiť v krajinách s nízkou a strednou úrovňou príjmov na obyvateľa. Medzi také budú patriť Čína, India, Brazília, Rusko a ďalšie, ktoré nebudú schopné znášať z vlastných zdrojov náklady na starostlivosť o stámilióny seniorov.

 

Závislosť štátov na súkromnom investičnom kapitále bude taká silná, že mu budú musieť prenechávať správu a riadenie starostlivosti. Odosobnený manažérsky systém sa zaštíti odporúčaniami úslužných vedcov a odborníkov závislých na priazni farmakologického a nemocničného veľkobiznisu. Štát im poskytne právny rámec pre “kreatívne” zdokonaľovanie úspornosti systému zdravotnej a sociálnej starostlivosti pre majoritnú populáciu seniorov. Bude musieť byť zisková, no nie nutne dôstojná a humánna. Len nepatrný zlomok demografickej skupiny nad 60 rokov bude mať dostatok vlastných zdrojov na úhradu nákladov na starostlivosť v súkromných klinikách pre bohatých. Nemocnice a starobince pre neprivilegovaných budú prevádzkované v dehumanizovanom kasárenskom režime. Seniori, ktorí sa v ňom ocitnú, prídu o dôstojnosť a slobodnú vôľu rozhodovať o vlastnom osude.

 

Systém zdravotnej a sociálnej starostlivosti v niektorých štátoch medzitým dozrieva do štádia, keď bude starnutie paušálne preklasifikované na chorobu. Britskú verejnosť, ktorá je na odpútanie pozornosti zámerne mediálne hysterizovaná pseudostarosťami okolo brexitu, začína lyžičkou po lyžičke, chlácholivo pripravovať na takúto eventualitu mienkotvorná tlač. Portál vplyvnej mediálnej skupiny Telegraph Media Group publikoval 14. februára článok s týmto titulkom: “Ageing should be classed as a disease in itself, say leading academics ” Voľne preložené (“Starnutie ako také by malo byť zaradené do kategórie chorôb, vravia poprední vedci“). Má sa tak stať v mene vyššieho dobra a zlepšenia starostlivosti o starých. O desať rokov, v roku 2030, budú osoby staršie ako 65 rokov tvoriť viac než pätinu (21,8%) obyvateľstva Veľkej Británie, podotýka na záver článok. Neupozorňuje, že ak sa nepostavia včas na odpor, ostanú síce občanmi, avšak v tak či onak obmedzujúcom postavení pacientov.

 


https://www.telegraph.co.uk/politics/2020/02/14/ageing-should-classed-disease-say-leading-academics/

 

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE

žení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply