Lotyšský minister zahraničia tvrdí, že Spojené kráľovstvo by malo obnoviť povinnú vojenskú službu, aby odradilo Rusko
Británia a ďalší spojenci NATO by mali zvážiť vojenskú brannú povinnosť, aby čelili údajnej hrozbe zo strany Ruska, povedal lotyšský minister zahraničia pre The Telegraph v rozhovore zverejnenom v sobotu.
Lotyšsko začiatkom tohto roka opätovne zaviedlo povinnú vojenskú službu v reakcii na rusko-ukrajinský konflikt, aby zvýšilo veľkosť svojej „aktívnej a pripravenej zálohy“. Aktualizované pravidlá zaväzujú všetkých lotyšských občanov mužského pohlavia vo veku 18 až 27 rokov absolvovať jeden rok služby vrátane tých, ktorí žijú v zahraničí.
Na otázku, či by Spojené kráľovstvo a ďalšie krajiny mali nasledovať príklad, Krisjanis Karins odpovedal: „Dôrazne odporúčame. Vyvíjame a zdokonaľujeme systém toho, čo nazývame totálna obrana, ktorá zahŕňa všetky časti občianskej spoločnosti.
Lotyšský diplomat tiež vyzval Londýn, aby zvýšil svoje výdavky na obranu na 3 % hrubého domáceho produktu, pričom tento krok označil za „nevyhnutný“.
Krajiny NATO by podľa ministra mali zvážiť model „totálnej obrany“, v ktorom by mohol byť potenciálne povolaný veľký počet občanov-vojakov v krátkom čase.
Lotyšsko si požičalo prvky z fínskeho branného systému, ktorý „môže byť pre mnohých z nás veľmi dobrým modelom,“ povedala Karins a dodala, že Fínsko má malú stálu armádu, „ale veľmi veľkú, veľmi dobre vycvičenú“ vojnu. zálohu, „aby mohli ľahko zavolať 250 000 vycvičených vojakov“.
V januári náčelník generálneho štábu Spojeného kráľovstva Patrick Sanders vyzval na „výcvik a vybavenie“ civilistov na potenciálne povolanie v prípade priameho konfliktu s Ruskom. Britský premiér Rishi Sunak však trval na tom, že sa neplánuje zaviesť brannú povinnosť.
Britská armáda, námorníctvo a letectvo mali ku koncu roku 2023 184 865 aktívnych príslušníkov, čo je najnižšie číslo od konca napoleonských vojen. Armáda zaznamenala pokles počtu zamestnancov z viac ako 100 000 v roku 2010 na 75 983 na konci minulého roka.
Lotyšsko bolo v prvej línii konfrontácie Západu s Moskvou spolu s Estónskom a Litvou od začiatku ruskej vojenskej operácie na Ukrajine. Bývalá sovietska republika, ktorá má s Ruskom spoločnú 284-kilometrovú hranicu, vstúpila do EÚ a NATO v roku 2004 a v roku 2006 zrušila brannú povinnosť. Lotyšské ozbrojené sily slúžili v zámorských výpravách pod vedením USA vrátane Kosova, Afganistanu a Iraku.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroj: RT, EU state urges UK to introduce conscription, 17. Marec 2023
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.