Štát iniciatívnejší ako Brusel, chystá sa špicľovať naše bankové kontá

· Čas čítania: 3 min.

Hovorievalo sa „iniciatívny blbec je horší ako triedny nepriateľ“. Doba sa zmenila, no iniciatívni blbci zostali a dnes riadia náš štát. Alebo sa o to aspoň snažia metódou známou ako „pokus – omyl“. Štát chce najnovšie informácie o tom, koľko peňazí máme na účte, alebo aké úvery splácame, sprístupniť oveľa širšiemu počtu úradníkov. Okrem bankárov sa tak o našich výplatách dozvedia aj policajti, súdy, exekútori, či tajní. A to len preto, lebo chceme zabezpečiť v boji proti praniu špinavých peňazí ešte viac informácií o občanoch, ako od nás čaká Brusel.

Pod zámienkou zefektívnenia boja proti korupcii a praniu špinavých peňazí chce ministerstvo vnútra vytvoriť Centrálny register účtov (CRÚ). V zmysle predloženého návrhu by na tento účel mali banky poskytovať okrem čísla účtu IBAN, identifikačných údajov klientov aj informáciu o zostatku na účte. Rezort vnútra sa bráni tým, že požiadavka prišla z Bruselu, no to nie je to celkom tak. Európska únia požiadala štáty len aby vytvorili „centralizované automatizované mechanizmy umožňujúce identifikáciu držiteľov bankových a platobných účtov a bezpečnostných schránok“. Ide teda len o prehľad účtov. Slovensko sa snaží ísť nad rámec európskej smernice, ktorá informácie o zostatkoch vôbec nežiada.

Podľa Martina Hoštáka, tajomníka Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) by slovenská legislatíva nemala byť prísnejšia ako tá bruselská.

„Pri CRÚ sa budú vyžadovať zostatky na účtoch, čo je požiadavka nad rámec EÚ legislatívy, a teda pomerne vážny prípad goldplatingu. Navyše s užitočnosťou informácie rovnajúcou sa nule, keďže tento údaj nebude nikdy aktuálny,“ podotýka Hošták. Tiež si kladie otázku, či vôbec štát disponuje spoľahlivými a kvalitnými analytickými kapacitami, ktoré budú vedieť zmysluplne uvedené informácie vyhodnotiť, ale osobne tomu neverí.

Kto získa prístup k vašim účtom?

– kriminálna polícia, finančná polícia a inšpekčná služba Policajného zboru

– orgány činné v trestnom konaní alebo súd

– Kriminálny úrad finančnej správy Slovenskej republiky

– SIS

– vojenské spravodajstvo

Koaličná SaS sa proti tomu rázne ohradila. „Ide to nad rámec európskej smernice a v žiadnom prípade nemôžeme súhlasiť s takýmto zásahom do slobody jednotlivca,“ uvádza SaS na Facebooku. Označuje to za zbytočnú nadprácu upozorňuje, že proti takému „goldplatingu“ sa vláda zaviazala aj v programovom vyhlásení. Goldplating je prax, keď sa štát pri preberaní európskych smerníc snaží ísť nad rámec nutného a chce byť pápežskejší ako pápež.

Tu sa hodí jeden citát slovenského básnika a prozaika Petra Gregora – „Politikom do pozornosti: Nemusíte nevyhnutne prejsť od slov k činom, budeme vďační, ak prejdete od drístov k slovám.“

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

  1. Štát nám chce nazerať na účty! Neuveríte, kto všetko si bude môcť pozrieť váš zostatok!, 1.pluska.sk, 2.4.2021
  2. Všetci ukážte zostatky na účte. Mikulec chce odhaliť špinavé peniaze za milióny eur štátu, Trend.sk, 1.4.2021
  3. Štát chce špicľovať naše bankové kontá! Kto získa prístup k našim účtom?, Cas.sk, 1.4.2021
  4. Facebook.com, SaS
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár