Štát poskytne bezplatnú zdravotnú starostlivosť cudzincom a migrantom

· Čas čítania: 2 min.
foto:archív

Štát poskytne bezplatnú zdravotnú starostlivosť cudzincom a migrantom, ktorí nie sú platiteľmi zdravotných odvodov

Ministerstvo vnútra v liste smerovanom obvodným lekárom (všeobecným, detským, gynekologickým a zubným) uvádza, že sú povinní poskytovať plnú zdravotnú starostlivosť aj cudzincom, ktorým štát udelil tzv. doplnkovú ochranu.

 
Článok pokračuje pod reklamou.


Z listu Ministerstva vnútra SR zdravotníckym zariadeniam, ktorý na sociálnej sieti zverejnil poslanec parlamentu Milan Uhrík z ĽSNS vyplýva, že “zdravotnú starostlivosť o cudzincov, ktorí neplatia žiadne zdravotné poistenie, uhradí v plnom rozsahu štát”.

Takéto znenie sa má týkať dokonca aj cudzincov a migrantov, ktorým štát neudelil azyl, ale len tzv. doplnkovú ochranu.

V texte dokumentu sa uvádza, že “za cudzinca, ktorému sa poskytla doplnková ochrana a nie je verejne zdravotne poistený, Ministerstvo vnútra SR uhradí zdravotnú starostlivosť poskytnutú na území SR v rozsahu, v akom sa uhrádza na základe verejného zdravotného poistenia, prostredníctvom príslušného centra podpory.”

Cudzinci, ktorých sa tento dokument týka, tak dostanú starostlivosť, ako občania, ktorí odvádzajú zdravotné odvody.

Migračný úrad rezortu vnútra na poskytovanie zdravotnej starostlivosti bude cudzincom, ktorým sa poskytla doplnková ochrana, vydávať doklad o oprávnení na poskytnutie zdravotnej starostlivosti  – tzv. ružový preukaz.

“Nakoľko poskytnutím doplnkovej ochrany získal cudzinec prechodný pobyt na území SR, vzťahuje sa na neho ustanovenie o „rajonizácii” v prípade poskytnutia zdravotnej starostlivosti v špecializácii všeobecný lekár, detský lekár, gynekológ a zubár v zmysle § 12 ods. 4 zákona Č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti.”

Lekári (poskytovatelia, ktorí sú držiteľmi povolenia alebo držiteľmi licencie na výkon samostatnej zdravotníckej praxe) sú povinní poskytnúť zdravotnú starostlivosť osobe s poskytnutou doplnkovou ochranou, ktorá sa preukáže uvedeným ružovým preukazom.

Slováci, ktorí pracujú a poctivo platia vysoké zdravotné odvody, tak opäť vyjdú ako poslední hlupáci, ktorí to zase všetko zaplatia. Ukázalo sa, že nakoniec na Slovensku naozaj máme bezplatné zdravotníctvo – pre všetkých, okrem vlastných občanov! Toto sú reálne fakty, toto je reálna politika vlády, a nie tie ich falošné „pronárodné“ pózy pred kamerami.

Zdroj: HSP

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

  • Kým živnostník platí na zdravotné poistenie 14%, rovnako aj zamestnanec (4%+10%), štát za svojich poistencov len toľko, koľko sa mu momentálne uráči. V súčasnosti tuším čosi okolo 5%. Takže poistenci štátu čerpajú zdravotnú staroslivosť dotovanú pracujúcimi. Vo väčšine kategórií (deti, dôchodcovia, …) sa s tým dá súhlasiť. V prípade imigrantov, nech sa s tým vyrovná každý ako vie.

    Je tu však ešte jedna kategória ľudí. Ak ste spoločník v s.r.o. a zároveň ste jej zamestnancom, musíte platiť všetky odvody a poistné, keď však zamestnanie stratíte a nové si neviete nájsť, nemáte nárok na dávky v nezamestnanosti, na zdravotnú starostlivosť,… na nič. Odmietnu vás registrovať aj ako uchádzača o zamestnanie (takže sa nestanete poistencom štátu)., pretože „ste podnikateľ“. A to napriek tomu, že ústavný súd už vyslovil, že vlastnenie spoločenského podielu v s.r.o. nie je podnikaním, ale len formou vlastnenia majetku.

    Takže na Slovensku platí: kým pracujete, platíte odvody a to aj pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti imigrantom. Keď stratíte prácu, za istých podmienok bude zdravotná staroslivosť imigrantovi poskytnutá, vám však nie (len urgentná). Je teda zdravotné poistenie poistením, alebo výpalným organizovaným štátom?

Pridaj komentár