Stoltenberg a Kuleba vyhlásili, že „Ukrajina je už takmer v NATO“

Foto: Strana.ua

Na ukrajinských frontoch sa situácia nemení. Takže stručne. Domáce média citovali správy Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny. „Ruská armáda za posledný deň výrazne „zvýšila aktivitu“ v Tavridskom smere, ale ukrajinská armáda „vytrvalo drží obranu“ pri Avdejevke. Informuje o tom veliteľ Tavridského smeru Tarnavský. Počas dňa Ruská federácia uskutočnila 56 ozbrojených stretov, pričom vykonala 1006 ostreľovaní, 17 náletov a 4 raketové útoky. Ukrajinskej armáde sa podarilo zničiť 48 kusov ruskej vojenskej techniky, hlavne dronov. Pokračuje v ofenzíve v Melitopoľskom smere,“ prezentovali správy Generálneho štábu ukrajinskí novinári.

Ráno ukrajinské média prízvukovali, že ruská armáda chce opäť dobyť Cherson. „Uviedol to na kongrese strany „Jednotné Rusko“ v Rostove na Done ruský „šéf“ Chersonskej oblasti  Vladimár Saľdo. „Urobíme všetko pre to, aby sme sa vrátili do Chersonu. V piatok som hovoril s najvyšším vrchným veliteľom (Vladimír Putin – pozn. red.), s príslušníkmi armády – všetci sú odhodlaní vrátiť sa do Chersonu. Potom tu budú Nikolajev, Odesa a Izmail,“ povedal Saľdo. Pripomeňme, že ruské jednotky opustili pravý breh Dnepra v novembri minulého roku. Odvtedy sa neuskutočnili žiadne pokusy poslať tam výsadok. Ukrajinské jednotky zároveň vytvorili predmostie na ľavom brehu neďaleko dediny Krynki, okolo ktorého už viac ako mesiac prebiehajú ťažké boje,“ podčiarkli ukrajinskí vojenskí analytici.

Poukázali na to, že Kyjev nepociťuje tlak západných partnerov v otázke začatia rokovaní s Ruskom. „Vyhlásil to minister zahraničných vecí Dmitrij Kuleba počas spoločnej tlačovej konferencie s šéfom diplomacie EÚ Josepom Borrellom. Kuleba reagoval negatívne na otázku o možnom tlaku na Kyjev. „Aby som uľahčil moju odpoveď pre mnohých, urobím to tak, že  ich zbavím všetkých možných interpretácií: nie, necítime žiadny tlak,“ citovali Kulebu domáci novinári. A konečne povedal pravdu! Západ ozaj netlačí na Ukrajinu, aby pristúpila na mierové rokovania s Ruskom. Naopak žiada, aby v žiadnom prípade nerokovala s Ruskom o mieri. Západ to nepotrebuje. Západ chce vojnu s Ruskom, najradšej cudzími rukami a preto tlačí Kyjev do vojny do „posledného Ukrajinca.“

Danej témy sa dotkol aj asistent prezidenta Ruska Vladimír Medinsky, ktorý sa zúčastnil istanbulských rozhovorov 30. marca 2022. „Tvrdí, že uzavretie mierovej zmluvy medzi Ruskom a Ukrajinou minulú jar bolo zrušené po návšteve Kyjeva nielen Borisom Johnsonom, ale aj zástupcami amerického ministerstva zahraničia a Pentagónu. Medinsky tiež nazval podmienky, načrtnuté Ruskou federáciou v mierovej zmluve. „Na rokovaniach v roku 2022  Ruská federácia, okrem požiadavky neutrality Ukrajiny, sa usilovala aj o zvrchovanosť nad Krymom a „nezávislosť republík“ Donbasu,“ uviedol Putinov poradca. Medinsky zároveň zdôraznil, že Rusko nikdy nemalo cieľ dobyť Ukrajinu. Obvinil Západ a prezidenta Ukrajiny z rozpútania vojny. „Západ a Zelenský vtiahli naše krajiny do plnohodnotných vojenských operácií,“ citovali Medinského ukrajinské novinári.

Vojenskí analytici zo svojej strany poukázali na to, že Rusko začalo vyrábať vodné člny bez posádky. „Sú analogické s ukrajinskými „Morskými Maľukmi.“ Vytvorili tam aj viacúčelové miniatúrne drony. Pokiaľ ide o vodné drony, vzorka takéhoto zariadenia bola demonštrovaná v Ruskej federácii. Tvrdí sa, že takýto dron môže byť použitý ako námorný likvidátor iných dronov, ako aj na dodávku vojsk a nákladu. Je vybavený sonárom a echolotom s jedným lúčom. Deklarovaná rýchlosť je až 80 km/h, dĺžka letu je 500 km, autonómia je 60 hodín, nosnosť je 400 kg,“ vysvetlili ukrajinskí vojenskí analytici.

Ruský vojensko-priemyselný holding KMZ sľubuje dodanie prvých námorných dronov ruskej armáde do konca roku 2023. Rusko tiež informovalo, že stíhačky Su-57 piatej generácie budú schopné vypustiť vo vzduchu desiatky mini dronov, aby prerazili ukrajinskú protivzdušnú obranu. Podľa medializovaných informácií, už boli vytvorené mini-drony na rôzne účely, ktoré bude lietadlo schopné niesť na vonkajšom zavesení a v trupovom priestore a potom ich vypustiť do vzduchu v skupinách po niekoľkých desiatkach a riadiť a navádzať  ich,“ uviedli ukrajinskí vojenskí analytici.

Politológovia oznámili ďalšiu novinku: Fínsko úplne uzavrie pozemnú hranicu s Ruskou federáciou do 13. decembra. „Čiže bude uzavretý aj posledný dodnes fungujúci kontrolný bod na hranici s Ruskom Raja-Jooseppi – Lotta. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie fínskej vlády. Po uzavretí bude môcť cez hranice prechádzať iba nákladná doprava. Rozhodnutie bolo prijaté z dôvodu prílevu žiadateľov o azyl z tretích krajín z Ruskej federácie. Helsinki majú podozrenie na zámerné konanie Moskvy v tejto veci. „Toto rozhodnutie chráni národnú bezpečnosť Fínska pred ruskou hybridnou operáciou,“ uviedla ministerka vnútra Marie Rantanenová. Podľa agentúry Reuters, tento mesiac vstúpilo do Fínska z Ruska asi 900 utečencov z Afganistanu, Kene, Maroka, Pakistanu, Somálska a ďalších krajín,“ zdôraznili ukrajinskí politológovia.

No a oznámili ďalšiu „zradu“: po zvýšení nákupov ruskej ropy India tiež zvyšuje aj dovoz koksovateľného uhlia z Ruska. „Je to spôsobené problémami s dodávkami a vysokými cenami uhlia z Austrálie, jej hlavného dodávateľa. Reuters podotýka, že austrálske ceny uhlia prudko vzrástli, čo viedlo Indiu k diverzifikácii zdrojov dodávok. Sankcie voči Rusku tomu spočiatku bránili, ale zlepšené platobné mechanizmy, vrátane prechodu na platby v rupiách, prispievajú k zvýšeniu ruského dovozu. Indickí štátni výrobcovia aktívne nakupujú ruské koksovateľné uhlie a Steel Authority of India očakáva v tomto štvrťroku významné dodávky uhlia. Ruské banky sa tiež prispôsobujú práci s operáciami v rupiách, čo uľahčuje tento proces,“ vysvetlili ukrajinskí analytici.

Ukrajinské média včera chrlili vyhláseniami o tom, že je „ukrajinská armáda najsilnejšia v Európe“… Nuž, čo by na to povedali niekde, napríklad, v Spojenom kráľovstve, Nemecku, Francúzsku, Poľsku a iných štátoch?.. „Ukrajinská armáda je teraz najsilnejšou v Európe a na základe svojich schopností a princípov riadenia sa stáva de facto armádou NATO. Ukrajina je čoraz bližšie k NATO.“ Príslušné vyhlásenia oznámili na spoločnej tlačovej konferencii generálny tajomník Jens Stoltenberg a minister zahraničných vecí Dmitrij Kuleba pred Radou Ukrajina-NATO v Bruseli,“ uviedli ukrajinskí novinári.

Generálny tajomník Jens Stoltenberg uviedol, že dané podujatie ukazuje, že „Ukrajina sa čoraz viac približuje k vstupu do NATO“, a dodal, že „solidarita s Ukrajinou sa prejavuje nielen slovami, ale aj činmi – vojenskou podporou.“ „Je v záujme Ukrajiny, ako aj v záujme našej bezpečnosti, aby Ukrajina zvíťazila a potlačila ruské jednotky. Aby Ukrajina zvíťazila ako suverénna, nezávislá krajina v Európe,“ zdôraznil Stoltenberg. Na druhej strane, minister zahraničných vecí Ukrajiny Dmitrij Kuleba pokračoval v stanovisku generálneho tajomníka. „Chcel by som zdôrazniť to, čo ste práve povedali. Víťazstvo Ukrajiny je v záujme nielen samotnej Ukrajiny, ale aj celej Severoatlantickej aliancie,“ povedal Kuleba. Podľa neho, je obrana Európy bez Ukrajiny „nevďačnou úlohou,“ podčiarkli ukrajinskí vojenskí analytici.

Podvečer uviedli, že ruská armáda dobyla strategicky dôležitú obec Chromovo. „Ruské ministerstvo obrany oznámilo dobytie dediny Chromovo západne od BaChmutu. Boje o Chromovo trvali od polovice jari. Táto lokalita sa nachádza na ceste z Bachmutu do Časového Jaru a obec sa snažili dobyť ešte „Wagnerovci,“ aby zásobovanie ukrajinskej armády v meste. A v posledných týždňoch bojov o Bachmut zostala trasa cez Chromovo vôbec jedinou cestou – „cestou života“ pre ukrajinskú posádku (susedná trasa cez Ivanovskoje bola pod neustálym ostreľovaním). Ruské jednotky však vtedy nedokázali dobyť dedinu, hoci už držali cestu z Bachmutu pod palebnou kontrolou. Z Chromova sa otvára priama cesta do Časového Jaru,  dôležitého logistického centra ukrajinskej armády neďaleko Bachmutu. Ukrajina zatiaľ nepotvrdila stratu dediny. Rusi postupujú na západ od Bachmutu už niekoľko týždňov, ako informovali ukrajinskí vojenské média. Začali tiež protiútok na juh od mesta, v oblasti Klečšejevky a Andrejevky,“ podborne informovali ukrajinskí vojenskí analytici.

Večer sa portréty slovenského premiéra objavili v ukrajinských médiách. Nebolo to však z dôvodu, že Robert Fico je taký obľúbený na Ukrajine: domáce média oznámili, že slovenská vláda rozhodla o predĺžení zákazu dovozu poľnohospodárskych komodít z Ukrajiny a sprísnení tranzitných pravidiel. „Okrem pšeničných, kukuričných, repkových a slnečnicových semien, sa zákaz dovozu rozšíri aj na med, cukor, slad a sójové bôby. Podľa návrhu ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča (Smer), bude tranzit všetkých ostatných poľnohospodárskych výrobkov a potravín z Ukrajiny podliehať colnej uzávere. V praxi to znamená, že zásielky budú zapečatené. Slovenské ministerstvo pôdohospodárstva v návrhu uviedlo, že opatrenia je potrebné prijať, okrem iného, z dôvodu absencie celoeurópskeho riešenia, týkajúceho sa ukrajinského tovaru,“ vysvetlili ukrajinskí ekonomickí analytici.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

 1. 644-й день войны в Украине. Что происходит 29 ноября. Обновляется, Страна, 29.11.2023
 2. Россия отправляет на войну в Украину новую модификацию своих FPV-дронов, Страна, 29.11.2023
 3. В ЕС раскрыли, как будут вводить санкции против российских алмазов, Страна, 29.11.2023
 4. Війська РФ завдали ударів по Запорізькій області: є загибла та четверо поранених, UNIAN, 29.11.2023
 5. Війна РФ проти України стала “поворотним моментом” для споживання газу в Європі — МЕА, UNIAN, 29.11.2023
 6. Війська РФ завдали ударів по Запорізькій області: є загибла та четверо поранених, ZN.UA, 29.11.2023
 7. Війна РФ проти України стала “поворотним моментом” для споживання газу в Європі — МЕА, ZN.UA, 29.11.2023
 8. Зеленський за версією Politico став „мрійником року“, Vesti.UA, 29.11.2023
 9. Ведмежа послуга президенту: про що свідчать випади Безуглої проти Залужного, Vesti.UA, 29.11.2023
 10. Рейтинг Politico: Єрмак став четвертим у списку категорії „діячі“ , Kyiv Post, 29.11.2023
 11. Росія обстріляла Сумщину з артилерії: є поранені та загиблі, Kyiv Post, 29.11.2023
 12. ЗСУ відбили майже 80 атак за добу, наступ на Мелітопольському напрямку продовжується: зведення Генштабу, Апостроф, 29.11.2023
 13. Знищено всі „шахеди“: в Повітряних силах розповіли про наслідки ворожої атаки, Апостроф, 29.11.2023
 14. На Херсонщині завдали удару по окупантах під час наради – Центр нацспротиву, Ukrinform, 29.11.2023
 15. Україна не відступить у боротьбі за поновлення територіальної цілісності станом на 1991 рік – Кулеба, Ukrinform, 29.11.2023
 16. На Херсонщині атакували будівлю, де тривала нарада окупантів: ліквідовано 5 загарбників, Espreso.TV, 29.11.2023
 17. Ворог зазнає до 95% втрат у штурмах, – начштабу артилерії бригади НГУ „Рубіж“ Нагорний, Espreso.TV, 29.11.2023
 18. Удар був у момент, коли йшла нарада: спливли подробиці атак на окупантів у Токмаку та на Херсонщині, Obozrevatel, 29.11.2023
 19. У центрі Києва сталася масштабна пожежа: рятувальники гасили вогонь близько 5 годин. Фото і відео, Obozrevatel, 29.11.2023
 20. Безуглу за допомогою ШІ змусили представити Залужному свій «геніальний» план перемоги над РФ — відео, New voice.ua, 29.11.2023
 21. Блінкен візьме участь у засіданні ОБСЄ, яке Україна бойкотуватиме через Лаврова, New voice.ua, 29.11.2023
 22. За ніч росія випустила по Україні три ракети та більше 20 дронів – скільки збито, Слово і Діло, 29.11.2023
 23. Росіяни обстріляли Сумщину: за добу понад 100 прильотів, серед загиблих є дитина, Слово і Діло, 29.11.2023
 24. Українські війська де-факто стають армією НАТО, – Кулеба, РБК-Україна, 29.11.2023
 25. Солідарність з Україною важливо показати не лише на словах, а й на ділі, – генсек НАТО, РБК-Україна, 29.11.2023
 26. Всі „шахеди“ збито, одна з ракет Х-59 не долетіла до цілі, Діфенс Експрес, 29.11.2023
 27. Як так, що 155-мм боєприпас може коштувати і 3 тисячі, і 8 тисяч євро, Діфенс Експрес, 29.11.2023
 28. Вторгнення Росії в Україну. Онлайн, Корреспондент.net, 29.11.2023
 29. В України найпотужніша армія в Європі – Кулеба, Корреспондент.net, 29.11.2023
 30. США залучили великі інвестиції в економіку завдяки військовій допомозі Україні – Reuters, Українська правда, 29.11.2023
 31. Розвідка Британії стверджує, що РФ почала частіше застосовувати касетні авіабомби, Українська правда, 29.11.2023
 32. Кулеба: На засіданні Ради Україна-НАТО порушуватиму питання створення єдиного євроатлантичного простору оборонної промисловості, Інтерфакс-Україна, 29.11.2023
 33. Столтенберг на відкритті засідання Ради Україна-НАТО: НАТО непохитне у своїй підтримці України, Інтерфакс-Україна, 29.11.2023
 34. Німеччині загрожує бюджетна діра у розмірі до 24 млрд євро в наступному році, Європейська правда, 29.11.2023
 35. Глава МЗС Німеччини: Війна в Україні зникає з поля зору громадськості – це фатально, Європейська правда, 29.11.2023
 36. ЗСУ вдарили по нараді окупантів на Херсонщині: скільки високопосадовців армії рф ліквідовано, Інформатор Україна, 29.11.2023
 37. Нічна атака шахедів по Хмельниччині: в ОВА розповіли про наслідки та пошкодження, Інформатор Україна, 29.11.2023
 38. У Бородянці рейдери прийшли захоплювати приміщення на території храму УПЦ, Союз православних журналістів, 29.11.2023
 39. Глава РПЦ заявив про небезпеку мігрантів для духовного ядра «русского мира», Союз православних журналістів, 29.11.2023
 40. Рада Україна-НАТО обговорить нарощування виробництва зброї та боєприпасів – Кулеба, UNN, 29.11.2023
 41. ЄС поставить Україні мільйон боєприпасів, але це займе трохи більше часу – Мішель, UNN, 29.11.2023
 42. Росія готова скористатися політичними чварами в Україні, — Economist, Focus, 29.11.2023
 43. У ЗСУ паритет з окупантами по дронах: експерт розповів, коли побачимо український Shahed (відео), Focus, 29.11.2023
 44. Зеленський прибув з неочікуваним візитом до Одещини: стали відомі деталі, TSN.ua, 29.11.2023
 45. Кулеба зробив різку заяву в НАТО про територіальні поступки Росії, TSN.ua, 29.11.2023
 46. Укроборонпром назвав фейком інформацію у ЗМІ про постачання українських авіазапчастин до РФ, Liga.net, 29.11.2023
 47. Під Авдіївкою росіяни серйозно збільшили активність. Атаки бронетехнікою та удари авіацією, Liga.net, 29.11.2023
 48. Доповіді військових, робота ППО та нагороди: Зеленський приїхав на Одещину, 24 канал, 29.11.2023
 49. Стаємо армією НАТО де-факто, – Кулеба і Столтенберг наголосили, що Україна усе ближче до НАТО, 24 канал, 29.11.2023
 50. У Росії прийняли бюджет з рекордними витратами на продовження війни, – ISW, Українські Новини, 29.11.2023
 51. Словаччина продовжить заборону на імпорт сільськогосподарської продукції з України та посилить правила транзиту, Українські Новини, 29.11.2023

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár