Stoltenberg priznáva: NATO chcelo vojnu s Ruskom

Foto: globallookpress.com © Bernd Elmenthaler

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vo svojom prejave v septembrovom parlamente EÚ jasne povedal: Vojne sa dalo zabrániť. Spúšťačom vojny je trvanie NATO na svojom údajnom práve expandovať proti bezpečnostným záujmom iných.

Vojne na Ukrajine sa dalo predísť. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg to priznal v septembri na spoločnom zasadnutí Výboru Európskeho parlamentu pre zahraničné veci (AFET) a Podvýboru pre bezpečnosť a obranu (SEDE).

V decembri 2021 nemecké médiá tiež informovali, že Putin napísal NATO aj USA a požiadal o bezpečnostné záruky. Stoltenberg potvrdil existenciu žiadosti vo svojom prejave v Európskom parlamente a uviedol:

„Pozadie bolo v tom, že prezident Putin na jeseň 2021 vyhlásil a skutočne poslal návrh zmluvy, že Rusko chce, aby ju NATO podpísalo. NATO v nej malo sľubovať ďalšie nerozširovanie. Poslal nám to. A bola to podmienka pre nenapadnutie Ukrajiny. Samozrejme, že sme to nepodpísali.“

Konflikt na Ukrajine eskaluje od roku 2008, keď NATO na summite v Bukurešti ponúklo Ukrajine perspektívu členstva. Po prevrate na Majdane vo februári 2014 a odvolaní prezidenta Janukovyča Ukrajina zmenila svoju ústavu. Vzdala sa neutrality, ktorá bola predtým zakotvená v ústave. Namiesto toho bolo ako štátny cieľ pridané plné členstvo Ukrajiny v NATO.

Rusko už veľakrát dalo jasne najavo, že vstup Ukrajiny do NATO by bol červenou čiarou. NATO expandovalo na východ v niekoľkých kolách expanzie. Expanzia smerom k hraniciam Ruska a Bieloruska je legitimizovaná s odkazom na slobodu výberu spojenectiev. Podľa Helsinského záverečného aktu a iných medzinárodne záväzných dohôd to však platí len v obmedzenom rozsahu. Pri výbere aliancie treba brať do úvahy stabilitu celej bezpečnostnej architektúry. Žiadna krajina nesmie zvyšovať svoju bezpečnosť na úkor bezpečnosti inej krajiny. Táto myšlienka je zakotvená aj v Zakladajúcom akte NATO-Rusko. Tam sa píše:

„Na základe princípu, že bezpečnosť všetkých štátov v euroatlantickom spoločenstve je nedeliteľná, budú NATO a Rusko spolupracovať, aby prispeli k zabezpečeniu spoločnej a komplexnej bezpečnosti v Európe založenej na záväzku k spoločným hodnotám, povinnostiam a normám správania, vytvoreným v záujme všetkých štátov“.

Tento princíp nedeliteľnosti bezpečnosti bol porušený. Je to dôvod a spúšťač ukrajinského konfliktu, ktorý sa nakoniec rozvinul do zástupnej vojny medzi NATO a Ruskom, ktorá sa vedie na území Ukrajiny. Hlavným problémom je tu údajné právo NATO expandovať ďalej a ďalej.

Ak by sa rozhodli nevstúpiť do NATO, konflikt by bol blízko k vyriešeniu.

Jasne to vyplýva aj z dohody medzi Ukrajinou a Ruskom, ktorá bola dojednaná v marci 2022. Rokovania sa začali 27. februára, niekoľko dní po začatí špeciálnej vojenskej operácie, ktoré viedli k dokumentu pripravenému na podpis. Stanovilo sa, že Ukrajina nevstúpi do NATO a Rusko sa z Ukrajiny stiahne. Na znak dobrej vôle bolo Rusko pripravené okamžite stiahnuť vojenské sily z oblasti okolo Kyjeva. Tri dni po stiahnutí vojsk Ukrajina odstúpila od dohody s odvolaním sa na údajné ruské vojnové zločiny a na západnú radu. Odvtedy vojna eskalovala s neustále rastúcimi dodávkami zbraní zo Západu. NATO má zjavne záujem o vojnu, ktorá trvá čo najdlhšie.

Stoltenberg svojím vyhlásením dáva jasne najavo, že NATO bolo informované, že Rusko napadne Ukrajinu, ak odmietne. Odmietnutím ruskej žiadosti NATO porušilo Zakladajúci akt NATO-Rusko aj Helsinský záverečný akt, pretože aktívne eskalovalo konflikt.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:
(1) Stoltenberg gibt zu: NATO wollte Krieg mit Russland, de.rt.com, 28.11.2023

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár