Stoltenberg vyzval, aby boli vojenské dodávky z krajín NATO na Ukrajinu povinné

Foto: TASR/Jaroslav Novák

Vojenské dodávky z krajín NATO na Ukrajinu by sa mali vykonávať nie na báze dobrovoľnosti, ale povinne. Novinárom to povedal generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg po príchode na stretnutie šéfov zahraničných agentúr krajín aliancie v Bruseli. Potvrdil tiež zámer aliancie prevziať koordináciu vojenských dodávok na Ukrajinu, čo v súčasnosti robia Spojené štáty.

„Musíme zmeniť dynamiku našej podpory. Musíme Ukrajine poskytovať spoľahlivú a predvídateľnú bezpečnostnú pomoc počas celej vojny. Musíme sa teda menej spoliehať na dobrovoľné príspevky a viac na záväzky NATO, menej na krátkodobú pomoc, viac na viacročné záväzky,“ povedal.

Podľa Stoltenberga má Kyjev „naliehavé potreby“, o ktorých uspokojení budú ministri zahraničných vecí diskutovať najmä na stretnutí v Bruseli. „Akékoľvek oneskorenie (v poskytovaní vojenskej pomoci Ukrajine – pozn.) má následky na fronte,“ dodal.

Generálny tajomník poznamenal, že „ministri budú diskutovať o tom, ako môže NATO prevziať väčšiu zodpovednosť za koordináciu vojenského vybavenia a výcviku pre Ukrajinu“. „Budeme diskutovať aj o viacročných finančných záväzkoch, aby sme pokračovali v našej podpore. Toto stretnutie ministrov položí základy pre dosiahnutie konsenzu o týchto otázkach v rámci prípravy na washingtonský summit (v júli 2024 – pozn.),“ dodal Stoltenberg.

„Vidíme situáciu na bojisku, vidíme, aká je zložitá a aké požiadavky kladie na Ukrajinu. Oceňujeme všetko, čo krajiny NATO urobili, ale to nestačí, musíme urobiť viac,“ povedal Stoltenberg a dodal, že potrebujú nie len viac pomoci, ale dlhodobejšiu a predvídateľnejšiu pomoc, aby mohli plánovať útoky.

Kompenzácia namiesto členstva v NATO

Ako informovala agentúra Bloomberg 2. apríla s odvolaním sa na svoje zdroje, generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg navrhne na júlovom summite aliancie v Spojených štátoch vytvoriť fond vo výške 100 miliárd dolárov na zaplatenie dodávok zbraní Ukrajine na päť rokov, ako aj prevod z USA na NATO pre koordináciu všetkých vojenských síl a kontrolu dodávok do Kyjeva.

Tieto Stoltenbergove návrhy by sa podľa agentúry mali stať kompenzáciou pre Ukrajinu za odmietnutie NATO pozvať túto krajinu do aliancie. Financial Times zase upozorňuje čitateľov na skutočnosť, že to Spojeným štátom umožní znížiť svoju pomoc Ukrajine zo 60 miliárd na 16 miliárd.

Obe médiá sa odvolávajú aj na informácie zo svojich zdrojov, že inštitucionalizácia vojenskej pomoci Ukrajine – teda jej prechod z dobrovoľného na povinný a zákonom formalizovaný režim, by mala znížiť riziko, že ak by sa Donald Trump stal prezidentom v USA a obmedzilo by sa americké financovanie konfliktu na Ukrajine, tak by ostatné krajiny NATO v tom prípade nemohli zo zvyku nasledovať USA.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:
(1) Столтенберг призвал сделать военные поставки стран НАТО Украине обязательными, TASS, 03.04.2024

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár