Stredná vrstva vo Veľkej Británii v priebehu 30 rokov zmizne, zostane „úzka elita a obrovský proletariát“

Add Comment

Podľa britského poradcu vlády zotrú vysoké ceny nehnuteľností v najbližších 30 rokoch britskú strednú triedu. Hovorí, že v spoločnosti zostane „úzka elitná vrstva“ a „obrovský, masový proletariát.“

„Ak v najbližších 30 rokoch ceny nehnuteľností vzrastú rovnako ako za posledných 30 rokov, bude to naozaj desivé, pretože priemerný dom v Británii bude stáť 1.200.000 libier (2 mil USD),“ povedal David Boyle, britský autor a poradca vlády, člen New Economics Foundation.

Podľa Boyle-ho, ktorý vystúpil na Hay Festivale literatúry a umenia, si väčšina ľudí z tradičnej strednej triedy nebude môcť dovoliť vlastniť dom, pretože mzdám sa nepodarí udržať krok s obrovským nárastom cien.

„Nebudeme vlastniť svoje vlastné domy, pretože si to nebudeme môcť dovoliť,“ povedal. “ Jasali sme nad vzostupom cien nehnuteľností neuvedomujúc si pritom, že by to mohlo zničiť, ak nie naše vlastné životy, tak určite životy našich deti. „

Dodal, že kvôli tomu, aby boli schopní platiť nájom, budú ľudia z tradičnej strednej triedy musieť mať niekoľko zamestnaní. V dôsledku toho nebudú mať čas na nejaké koníčky,  predpovedal Boyle.

„ Nikto v spoločnosti nebude mať vôbec žiadny priestor vo svojom živote, vo svojich domovoch, ani vo svojej kariére pre akúkoľvek kultúru, pretože budeme mať tri alebo štyri pracovné miesta, aby sme vyšli s peniazmi, “ povedal Boyle.

Boyle je presvedčený, že strata akýchkoľvek kultúrnych záujmov  čoskoro „ochudobní spoločnosť, ktorá stane sa menej tolerantnou, pričom život v nej bude vďaka tomu oveľa náročnejší.“

„To bude obmedzovať naše sny a aj sny našich detí. Je to nový druh ekonomiky, v ktorej nebude existovať vôbec žiadna stredná trieda,“ dodal.

Expert sa domnieva, že po zmiznutí strednej triedy zostane britská spoločnosť s „malou elitou a obrovským proletariátom.“

„Celé to smeruje k divnej spoločnosti s úzkou elitou a dlhým živoriacim a roztrúseným zástupom, čo bude zvyšok nás ostatných, nový proletariát, ktorý bude vydaný na milosť majiteľom nehnuteľností, “ dodal.

Boyle je presvedčený, že občania strednej triedy sa  musia prebudiť, aby sa zabránilo jej zmiznutiu  a dodáva, že potrebujú vytvoriť politické hnutie. 

„Myslím, že ak nie je miesto v strede, môžete si kdekoľvek prekliesniť cestu von zo zúfalej existencie „z ruky do úst“  a neistoty,“ dodal.

Medzitým, londýnska realitná kancelária Marsh & Parsons, ktorá sa špecializuje na predaj a prenájom nehnuteľností v britskom hlavnom meste, uviedla,  že priemerná cena  trojizbového domu v centre Londýna vzrástla v roku 2013 o 729 libier ( 1218 dolárov ) za deň.

Náklady na prevádzku domov v centrálnych oblastiach Londýna, ako je Chelsea, Kensington, Notting Hill, Clapham a Fulham sa v roku 2013 zvýšili o 12,9 percenta, pričom  priemerné náklady v roku 2013 predstavovali  1.500.000 libier (2.500.000 dolárov).

Preklad z RT

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

  & Časopis