Študenti Karlovej Univerzity žiadajú „bezpohlavný“ systém

· Čas čítania: 1 min.
Foto: archív

Karlova Univerzita v Českej republike v súčasnosti testuje novú verziu študentského informačného systému. Študenti v petícii žiadajú, aby bol „bezpohlavný“. Chcú, aby boli doplnené dve polia – jedno, kam by sa vyplnila študentom uprednostňovaná zámená a rod oslovenia (ženský / mužský / neutrálny). Druhým poľom by potom bolo „zobrazované meno“, ktoré by sa mohlo líšiť od toho legitímneho. Študenti sú totiž presvedčení o zbytočnosti kolónky pohlavia. Ak by predsa len bola nutná z hľadiska identifikácie študenta, mal by podľa nich byť tento údaj neverejný.

„Riziko vo zverejnení vidíme napríklad v jednoznačnom rozpoznaní študentov/študentiek, u ktorých sa ich uprednostňované oslovovanie nezhoduje s pohlavím uvedeným v občianskom preukaze,“ píšu študenti v žiadosti.

Hovorca Univerzity Hájek uviedol, že zatiaľ oficiálnu žiadosť študentov neprijali.  „Vedenie UK oficiálne žiadnu žiadosť nedostalo, ale je prípadne pripravené vziať námety obsiahnuté v petícii na diskusiu. Pokiaľ budú relevantné a prospešné, bude sa nimi vedenie seriózne zaoberať.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Rod: neutrální. Studenti Karlovy univerzity chtějí „bezpohlavní“ systém, škola je svolná k diskuzi, blesk.cz, 7.10.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár