Štúdia FN Motol: “Antigénové testy nie sú spoľahlivé”

Foto: FN Motol

Pokiaľ Česká republika začala uvažovať o celoplošnom testovaní obyvateľstva, dala si vypracovať štúdiu o spoľahlivosti antigénových testov. Štúdia sa uskutočnila v najväčšom českom zdravotníckom zariadení, vo FN Praha Motol, od 21. do 24. októbra 2020. V pražskej fakultnej nemocnici vyšetrili 591 ľudí, ktorí odberové miesto navštívili. Porovnávali antigénové a PCR testy. U testovaných osôb boli odobraté 3 vzorky z nosohltana – 1x pre jeden typ antigénneho testu, 1x pre druhý typ antigénneho testu, 1x pre PCR. Vekový priemer testovaných osôb bol 40 rokov (vekové rozpätie 11 až 78 rokov). Jeden alebo viac príznakov ochorenia COVID-19 pozorovalo na sebe 290 jedincov (49%), zvyšných 391 jedincov neuvádzalo žiadny z nasledujúcich príznakov: kašeľ, bolesť svalov, kĺbov, zimnica, hnačka, zvracanie, zvýšená teplota, strata chuti a čuchu. Porovnávacia štúdia mala odpovedať na otázky, či je možné doteraz najspoľahlivejšiu metódu testovania na Covid-19, teda PCR (výsledky do 4 hodín), nahradiť metódou novou, u ktorej testovanie trvá kratšiu dobu, približne 30 minút. Skúmala sa tiež celková citlivosť antigénnych testov, bez ohľadu na prejavené príznaky. Výsledky predstavil prednosta ústavu. “Výsledky štúdie sú ďaleko za očakávaním. Celková senzitivita antigénnych testov sa podľa nášho zistenia pohybuje pod hranicou 70%. Náš odhad bol pritom približne 85%, “hovorí prof. MUDr. Pavel Dřevínek, Ph.D., prednosta Ústavu lekárskej mikrobiológie 2. LF UK a FN Motol, a dodáva: “Dá sa povedať, že 3 z 10 Covid + pacientov, a to dokonca aj ak majú príznaky, antigénne testy vôbec nerozpoznajú!”

Odkaz na výsledky štúdie: https://www.fnmotol.cz/_sys_/FileStorage/download/3/2854/priloha_vysledky-srovnavaci-studie-antigen-vs-pcr.pdf

Tlačová správa: https://www.fnmotol.cz/_sys_/FileStorage/download/3/2855/tz27102020_vysledky-srovnavaci-studie.pdf

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

/1/ FN Motol 22.10.2020 – Může antigenní test nahradit metodu PCR?

/2/ FN Motol 27.10.2020 – Antigenní testy nejsou spolehlivé, ukazuje provedená studie

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply