Súd rozhodol: Obvinení ruskí športovci boli čistí

Ilustračné foto: Shutterstock

Ruskí športovci, ktorí boli falošne obvinení na základe dopingovej aféry na zimných olympijských hrách v Soči v roku 2014, sa mohli vyhnúť zákazu športovania a reprezentovania, ak by Medzinárodný olympijský výbor (MOV) nezakryl skutočnosti o ich nevine, vyhlásil ruský právnik zastupujúci športovcov.

Podľa informácií RT ruský šport vyhral v sobotu rozhodujúcu právnu bitku.

Švajčiarsky najvyšší súd zamietol odvolanie MOV proti rozhodnutiu Súdu pre rozhodcovské konanie vo veci športu (CAS) z 1. februára 2017 o oslobodení 28 ruských športových reprezentantov z dopingových obvinení počas zimných olympijských hier v roku 2014.

Predstavitelia MOV prijali rozhodnutie so “sklamaním”, ale oznámili, že pozastavia ďalšie trestanie športovcov.

Ale medzitým však ubehli roky a športovci sú poškodení hlavne tým, že sa po Soči v roku 2014 nemohli zúčastniť nasledujúcich zimných olympijských hier v roku 2018 v Pchjongčangu.

Olympijská disciplinárna komisia obvinila Rusov, že sú súčasťou štátneho dopingového programu, na základe tvrdení bývalého riaditeľa moskovského antidopingového laboratória Grigorija Rodčenkova.

Nemecká právnická firma Wieschemann Lawyers uviedla, že “neexistujú žiadne faktické dôkazy o Rodčenkových tvrdeniach o udalostiach v Soči” a “MOV vážne porušil procesné práva športovcov a dokonca zadržiava dôkazy z obhajoby a súdu”.

To, že “Rodčenkov ako svedok klamal”, potvrdil aj Christof Wieschemann, advokát ruského bežeckého lyžiara Alexandra Legkova, ktorého sa MOV pokúsila zbaviť zlatých a strieborných olympijských medailí.

Navyše má potvrdené, že olympijskí úradníci opätovne testovali vzorky obvinených ruských športovcov koncom roka 2016 a všetky mali “negatívne výsledky”.

Prípad ruského olympijského víťaza Alexandra Legkova

Spravodajstvo RT sa zmieňuje aj o odchode Legkova z vrcholového športu v apríli minulého roka. Stal sa poslancom v moskovskom regióne, ale zúčastňuje sa aspoň amatérskych lyžiarskych súťaží.

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) “na ochranu práv čistých športovcov napadol rozhodnutie CAS z 1. februára 2018 obhajujúce Legkova proti jeho diskvalifikácii v dôsledku porušenia antidopingových pravidiel na zimných olympijských hrách v Soči 2014”, čím po potvrdení z 1. novembra 2017, že údajne porušil pravidlá, mu boli vzaté olympijské medaily a tituly olympijského víťaza.

Počas priebehu olympijských hier Legkov podstúpil 13., 21. a 23. februára tri dopingové testy, z ktorých žiadna nevykazovala nejaké stopy zakázaných látok.

Legkovov advokát Christof Wieschemann prijal pozitívne informáciu, že konanie proti jeho klientovi trvajúce viac ako dva roky, bolo nakoniec “úspešne ukončené” a rozhodnutie bolo v prospech klienta.

Zatiaľ nie je jasné, či Legkov bude žalovať MOV za falošné obvinenia voči nemu.

Zdroj: https://www.hlavnespravy.sk/sud-rozhodol-obvineni-ruski-sportovci-cisti/1645674

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply