Súdna moc ako nástroj šikany – Bude sa Rostasov prípad odvíjať podľa rovnakého scenára ako prípad Mareka Baláža?

· Čas čítania: 2 min.

V poslednom čase z pochopiteľných dôvodov venujeme zvýšenú pozornosť prípadu nášho šéfredaktora T. E. Rostasa, ktorý bol bez možnosti reálne sa obhájiť obžalovaný za citovanie štúrovcov. Súdne pojednávanie s ním sa uskutoční na budúci týždeň.

Predtým sa však celý prípad umelo naťahoval, Rostas nebol mesiace predvolaný na vypočutie na políciu. Médiá tak mohli o ňom celý čas písať ako o „trestne stíhanom“. Je možné, že teraz bude účelovo a napriek absolútne zbabraným pseudo znaleckým posudkom odsúdený, aby sa o ňom zase ďalšie mesiace mohlo písať ako o „odsúdenom za antisemitizmus“. Nehovoriac o psychickom tlaku na jeho osobu i rodinných príslušníkov. Odvolací súd ho potom oslobodí, ale bude to vítaná príležitosť na očierňovanie či už Rostasa, alebo časopisu Zem&Vek. A o oslobodzujúcom rozsudku mainstreamové médiá taktne, či skôr takticky pomlčia.

Samozrejme, stopercentnú istotu, že sa to takto udeje, nemáme. Ale máme tu jeden precedens – prípad Mareka Baláža. Baláž je bývalý poradca splnomocnenca vlády pre rómske záležitosti a rómsky aktivista, ktorý je však pre neoliberálov nepohodlný, nakoľko nazýva veci pravými menami. 20. 11. 2017 bol okresným súdom v Prievidzi odsúdený na jednoročný podmienečný trest, za videá, v ktorých sa vyjadril o najbohatších Židoch na tejto planéte ako o príčine mnohých genocíd a svetových problémov. Obhajoval sa, že takéto tvrdenia nemožno uznať za hanobenie rasy, lebo hovoril len o skupine najbohatších a nie o národe. „Oni konštatovali, že aj chudobný židovský národ sa vníma ako bohatý, najmä svojou bohatou minulosťou… to je neuveriteľné,“ zhodnotil vtedy Baláž argumenty, ktoré viedli k jeho odsúdeniu.

Médiá o prípade hneď informovali, napríklad denník Plus jeden deň: https://www1.pluska.sk/regiony/stredne-slovensko/cigan-marek-balaz-59-hanobenie-zidov-dostal-rok-podmienecne. Baláž sa odvolal a nakoniec sa dočkal oslobodenia, ale až po vyše roku – 8. 12. 2018. Dosť času na jeho mediálnu a psychologickú šikanu.

K obžalobe Tibora Eliota Rostasa kvôli článku, kde cituje štúrovcov a vyslovuje sa za slovanskú vzájomnosť, Marek Baláž uvádza: „Tento článok a jeho obsah v žiadnom prípade nemožno chápať ako nejaké navádzanie autora k nenávisti voči menšinám a už vôbec nie k židovskej národnosti. Každý normálny človek vie, že hovoriť pravdu, pátrať po tabuizovaných témach, klásť otázky a hľadať na ne odpovede je výsadou iba človeka, ktorého takáto činnosť vždy iba posúva dopredu. A ako človek, ktorý sa celé desaťročia zaoberá rasizmom páchanom na rómskej národnosti, nevidím nič, čo by bolo v tomto obsahu rasistické, alebo navádzajúce na nenávisť.“

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

  • Pán Rostas bude nakoniec rád ak to dopadne tak optimisticky, ako uvádza článok.
    V r. 2000 som podal trestné oznámenie na činnosť zločineckej skupiny rozkrádajúcej konkurzný majetok, zloženej z košickej advokátky, košického krajského sudcu a košického prokurátora.
    V reakcii som bol obvinený dotyčnou advokátkou, JUDr. I.S., že som sa jej v kancelárii vyhrážal likvidáciou, plus zopár ekonomických trestných činov.
    V r. 2011 (po 11 rokov devastácie mojej povesti, na zásah ústavného súdu, bola konečne podaná obžaloba). 4 roky sa obviňujúca advokátka vyhýbala pojednávaniam. Až v r. 2015 som bol v plnom rozsahu oslobodený spod všetkých 8-mich bodov obžaloby, nakoľko žiadny zo skutkov sa nestal. Prokurátor to dokázal podaným odvolaním natiahnuť o ďalšie dva roky – až v 2017 odvolací súd potvrdil prvostupňové rozhodnutie. 17 rokov ničeného života, života ničeného košickou konkurznou mafiou.
    Držím p. Rostásovi palce, aby jeho vec dopadla aspoň o trochu optimistickejšie. Nie preto, že som presvedčený o jeho pravde, či vine, ale preto, že Slovensko ako právny štát, je len ilúziou.

Pridaj komentár