Sulleiman o USA: Sú to zradcovia. Nechali svojich partnerov bez akejkoľvek ľútosti

Ilustračný obrázok: Shutterstock

Podpredseda Komunistickej strany Slovenska informoval portál KĽÚČ OD… o aktuálnej situácii v jeho rodnej Sýrii, kde sa 9. októbra po stiahnutí amerických vojakov začala vojenská operácia Prameň mieru vedená tureckou armádou. Suleiman sa nazdáva, že Turci hrajú dvojakú hru, ale Rusi podľa neho vedia, že nikdy nebudú skutočne ruským spojencom.

 
Článok pokračuje pod reklamou.


Absolvent strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity bol nedávno na návšteve svojho rodiska. „Nebol som sa pozrieť na severe Sýrie, lebo toľko času som ani nemal. A tá oblasť je stále oblasťou vojenských operácií,“ povedal pre www.klucod.sk s tým, že si bol pozrieť napríklad stred Sýrie, pobrežie, či hlavné mesto Damask. „U Sýrčanov už cítiť nádej. Na dedinách sadia stromy. Počas vojny nebol diesel, neboli energetické zdroje, tak v zime na kúrenie používali všetko, čo je možné. A teraz sa znovu infraštruktúra začína obnovovať,“ informoval.

Zložitá je stále situácia na severe Sýrie, kde sa nedávno začala operácia s paradoxným názvom Prameň mieru. „9. októbra Turci okupovali časť Sýrie a vtrhli do Sýrie. Táto agresia jednoducho v medzinárodnom práve nemá žiadnu legitimitu,“ uviedol a pridal výhrady voči politike Spojených štátov amerických. „Američania namiesto toho, aby chránili svojich partnerov, a mám na mysli Kurdov a kurdské sily, ktoré tam operovali proti ISIS-u, tak ich nechali napospas,“ povedal s tým, že aj domáce obyvateľstvo to vníma ako zradu. „Toto je najdôležitejší moment. Aj pri odchode Američanov ľudia normálne hádzali kamene na nich. Sú to zradcovia. Jednoducho nechali svojich partnerov bez akejkoľvek ľútosti. Pretože keď sýrske sily súhlasili, aby ich Američania podporili v ich boji proti Islamskému štátu, Kurdi požadovali aj ochranu pred Tureckom. A vidíte, zradili ich bez ľútosti,“ dodal s tým, že to podľa neho urobia s každým partnerom. „A, žiaľ, Slovenská republika je partnerom Spojených štátov v bezpečnostných otázkach a musíme mať na pamäti, že oni nás zradia.“

Dôležitým bol 12. a 13. október 2019, keď „vďaka Rusom došlo k určitej priamej komunikácii medzi tými silami, kurdskými, ako aj inými (…) a dohodli sa, že otvoria všetky hranice pre sýrsku vládu a budú bojovať pod armádou Sýrskej arabskej republiky,“ informoval s tým, že došlo k stretnutiu predstaviteľov troch štátov, Turecka, Iránu a Ruska. „Dohodli sa, že kurdské sily vycúvajú späť 30 kilometrov do vnútrozemia a sýrska armáda by ochránila celé hranice s Tureckom,“ povedal 53-ročný politik a dodal, že Ankara v súčasnosti špekuluje. „Nechce odtiaľto odísť. Ale je to vidieť aj na záberoch, môžete sa pozrieť, že keď prichádzajú ruské policajné hliadky a kontroly, spolu s Turkami, obyvateľstvo hádže kamene na tie motorové vozidlá, ktoré patria tureckej armáde,“ informoval rodák zo sýrskej obce Wreida s tým, že jeho vlasť má legitímne právo brániť svoje územie. Podľa podpredsedu KSS pre zahraničnú spoluprácu hrá prezidentská republika na čele s Recepom Erdoganom na dve strany. „Turecko je z tých najsilnejších štátov, ktoré patria pod túto zločineckú organizáciu NATO, ale vedenie v Turecku jednoducho hrá dvojitú hru, chvíľku sú s Rusmi, chvíľku s Američanmi. Osobne si myslím, že Rusi vedia, že Turecko nikdy nebude stáť na strane Ruska, ale v geopolitike niekedy treba mať pochopenie pre určité veci. Sýrčania majú pochopenie pre svojich dlhodobejších partnerov – Rusov – v rámci geopolitiky ako celku,“ uzavrel prekladateľ a politik pre www.klucod.sk.

Podľa prezidenta USA Donalda Trumpa je turecká ofenzíva „zlý nápad“. Rozhodnutie stiahnuť vojakov z oblasti severovýchodu Sýrie Trump odôvodňoval tým, že Kurdi nepomohli USA počas 2. svetovej vojny. Podľa amerického ministra zahraničných vecí Mike Pompea USA tureckej ofenzíve „zelenú“ nedali.

Zdroje:

http://klucod.sk/2019/11/18/jalal-suleiman-o-situacii-v-rodnej-syrii-video/

https://dennikn.sk/minuta/1612433/

https://www.aktuality.sk/clanok/731079/trump-ak-utok-na-kurdov-nebude-humanny-vyhladim-turecku-ekonomiku/

https://svet.sme.sk/c/22232770/pompeo-usa-neschvalili-turecku-ofenzivu-ankara-vsak-mala-legitimne-obavy.html

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár