Supervulkán Yellowstone by mohol zničiť USA a ochladiť klímu celej planéty

Tagged With: , , , 1 Comment

Supervulkán má takú silu, že by celé USA počas niekoľkých málo hodín „vyradil z prevádzky“.

Erupcia Yellowstonu by mala katastrofálne ekonomické aj sociálne dôsledky pre celú planétu, „konštatuje Joel Achenbach, vedecký komentátor denníka The Washington Post.“ Problém je, že vedci s týmto typom sopečných výbuchov nemajú najmenšie skúsenosti, pretože za celú dobu trvania našej civilizácie ešte k žiadnej nedošlo. Navyše deje, ktoré im predchádzajú, sú nesmierne komplikované a chaotické a odohrávajú sa skryto kilometre hlboko pod zemským povrchom. “

Na území USA existujú tri Supervulkány prejavujúce známky aktivity. Okrem Yellowstonu to je ešte Valles Caldera (Nové Mexiko) a Long Valley (Kalifornia). Podľa novozélandského vedca Grahama Hilla z organizácie GNS Science by tu mohol byť ešte aj štvrtý – obrovský magmatické krb prepájajúci vulkány Kaskády, vrátane obávanej Mount St. Helens. Väčšina jeho kolegov to síce spochybňuje, tento rok sa ale na jeho stranu pridala vulkanoložka Janine Krippnerová z Concord University. Podľa nej je Mt. Rainier v Kaskádové vrchy dokonca ešte nebezpečnejšie než Yellowstone a v súčasnosti predstavuje najväčšiu vulkanickú hrozbu na našej planéte.

Erupcia Yellowstonu by nebola porovnateľná s ničím, čo ľudstvo doteraz zažilo. Oblak prachu a pár by vystúpal do výšky 50 kilometrov, vzápätí by sa na všetky strany vyrazila pyroklastické prúdy, teda mračná žeravého popola pohybujúce sa rýchlosťou blízkou rýchlosti zvuku.

V okruhu 1000 kilometrov by všetko živé zahynulo už v prvých hodinách po explózii. Supervulkán by však pokračoval v ničivej aktivite ďalšie týždne alebo mesiace a smrť by postupovala ďalej.

V Severnej Amerike by vymrelo 75 percent všetkých rastlín a priemerné teploty na Zemi by poklesli o 5 až 10 stupňov na dlhý rad rokov. Na konci tejto vulkanickej zimy by sa ľudstvo zrejme zredukovalo z niekoľkých miliárd na niekoľko tisíc jedincov.

zdroj: hn.cz

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

Veronika Faktorová
One Response to "Supervulkán Yellowstone by mohol zničiť USA a ochladiť klímu celej planéty"

Pridaj komentár

  & Časopis