Švajčiarska iniciatíva za skutočné peniaze

Tagged With: , , , Add Comment

NA PODNET INICIATÍVY VOLLGELD, KTORÁ NAVRHOVALA, ABY SA TVORBA PEŇAZÍ VRÁTILA VÝHRADNE DO RÚK CENTRÁLNEJ BANKY A KOMERČNÝM BANKÁM SA ZNEMOŽNILO VYTVÁRAŤ PENIAZE Z NIČOHO VO FORME DLHU, PREBEHLO 10. JÚNA VO ŠVAJČIARSKU NEOBVYKLÉ REFERENDUM.

Za návrh sa vyslovilo 24,3 % voličov, 75,7 % bolo proti. Na prvý pohľad teda jasná prehra tejto myšlienky, napriek tomu džin bol už z fľaše vypustený a diskusie o podstate peňazí v neoliberálnom kapitalistickom systéme odvtedy neutíchajú.

Ani predstavitelia iniciatívy nevnímajú tento výsledok ako definitívnu porážku a nevzdávajú sa boja za to, čomu hovoria suverénne peniaze. Na svojej webovej stránke tvrdia, že takmer štvrtinová podpora nie je vzhľadom na komplexnosť problematiky, ktorej bežný človek nerozumie, ako aj masívnu antikampaň financovanú bankovým sektorom, ktorá sa po vypísaní referenda spustila, vôbec zlá. Bola založená na vyvolávaní strachu a tvrdeniach, že takéto opatrenia by uviedli švajčiarsku ekonomiku div že nie do krachu.

Naopak, iniciatíva Vollgeld, ktorá sa prezentuje aj pod názvom Sovereign Money Initiative (Iniciatíva za suverénne peniaze) tvrdí, že štát by mal prevziať vydávanie peňazí plne pod svoju kontrolu práve preto, aby ochránil ekonomiku pred dôsledkami nasledujúcej finančnej krízy, ktorá určite príde a bude ešte deštruktívnejšia ako kríza v rokoch 2007 – 2008: „Problémy v bankovom systéme neboli dodnes vyriešené a veľká časť obyvateľstva má na to rovnaký názor. Akcia je stále naliehavo potrebná, pretože ďalšia finančná kríza s istotou nastane. Politici teraz musia prijať konkrétne opatrenia, aby zaručili, že náš systém peňazí aj platobných transakcií zostane počas krízy úplne bezpečný. Je neprijateľné, aby súkromné komerčné banky naďalej ohrozovali našu prosperitu tým, že vytvárajú peniaze z ničoho. Okrem toho technologické výdobytky, ako sú kryptomeny, budú predstavovať veľké výzvy pre švajčiarsky menový systém a globálnu ekonomiku.“

Autor: Marián Benka

Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://www.webareal.sk/sofian

Zem a Vek
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis