Švajčiarska polícia odmieta porušovať ľudské práva

Foto: demonštrácia v Rapperswil

Skupina švajčiarskych policajtov adresovala verejnosti a svojim priaznivcom list. Policajný šéf St. Gallen Fredy Fässler vyjadril pochopenie.

V liste adresovanom Švajčiarskej policajnej asociácii zaujímajú policajti svoje neochvejné stanovisko, nakoľko už nie sú ochotní implicitne vykonávať všetky protipandemické opatrenia: „Ak opatrenia budú v rozpore so záujmom širokej verejnosti a budú obmedzovať základné ľudské práva, tak množstvo policajtov ich už nebude ochotné implementovať.“ Svoje stanovisko vysvetľuje skupina policajtov na webe: MY PRE VÁS:

„Sme združením policajtov zo všetkých kantónov vo Švajčiarsku. Zaviazali sme sa demokratickému ústavnému štátu chrániť a presadzovať základné práva každého občana, podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia. Stále častejšie v spoločnosti pozorujeme negatívny vývoj, najmä v priamom kontakte s obyvateľstvom. Dotýka sa nás to aj ako súkromné ​​osoby, sme otcovia a matky, bratia a sestry, synovia a dcéry. Obmedzenia základných práv v tomto rozsahu sú v rozpore s proporcionalitou a najväčším dobrom demokracie – so slobodou. Vynára sa otázka, čo odôvodňuje tieto obmedzenia? Na túto otázku je potrebné odpovedať.“

Reagujú na potrebu policajtov slobodne vyjadriť svoj názor, preto ponúkajú platformu, kde sa každý policajt môže prihlásiť bez obáv z vylúčenia alebo následkov. Policajti žiadajú, aby Asociácia švajčiarskych policajtov (VSPB), ktorá združuje 26 500 členov, požadovala od Spolkovej rady odpovede na nezodpovedané otázky a aby sa jasne postavila proti povinnému očkovaniu policajtov.

Fredy Fässler, vládny radca a vedúci oddelenia bezpečnosti a spravodlivosti v St. Gallene, v rozhovore poznamenáva: „Pokiaľ vám váš súkromný názor nebráni vo výkone vášho úradu, nevidím žiadny problém. Policajti môžu vyjadriť svoj názor, najmä profesijným združeniam.“

Fässler na príklade veľkej demonštrácie ukazuje aj dilemu polície: „Ak nič neurobíme, sme vinníkom. Ak zrušíme demonštráciu, znamená to, že sa chystáme zaútočiť na kočíky vodnými delami a sme tiež vinníkmi. Dobre chápem, že policajti s tým nie sú spokojní.“

Policajná skupina, ktorá sa teraz obracia na verejnosť, vymenúva základné práva, ktoré boli počas korona-pandémie dočasne alebo natrvalo obmedzené: právo na osobnú slobodu, článok 10 ods. 2 BV, právo na základné vzdelanie, článok 19 BV, sloboda zhromažďovania, článok 22 BV, sloboda združovania, článok 23 BV, ekonomická sloboda, článok 27 BV, politické práva, článok 34 BV, sloboda médií, článok 17 BV a ochrana súkromia, článok 13 BV.

Právnik Philipp Kruse adresoval skupine policajtov tieto slová: „Švajčiarsko ešte nikdy nezažilo taký vývoj, ktorý by bol voči demokracii a zdravému rozumu taký nepriateľský, ako počas covidu od marca 2020. Základné úspechy slobodných demokracií a prosperujúcich ekonomík (základ mieru, slobody a našej prosperity od 2. svetovej vojny) boli v celej Európe počas posledných 17 mesiacov sabotované. Nedávno aj s „Green Passmi“ (It); „Certifikátmi Covid“ (CH); „Pass Sanitaire“ (F) alebo jednoducho s povinným testovaním a očkovaním.

Mocenské aparáty strachu, ktoré sa vymkli spod kontroly, hromadia šikanu za šikanou, napriek epidemiologickej hrozbe, ktorá už dávno vyprchala. K úplnému zrušeniu ľudskej dôstojnosti nie je ďaleko. Naša demokracia, naše základné práva a náš slobodný ústavný štát (koniec koncov základ pre náš sociálny a právny mier, pre našu prosperitu a pre našu existenciu) sú masívne a trvalo ohrozované zvnútra aj zvonku.

Ak sa nestane žiadny zázrak, pomaly, ale isto sa blížime ku kolektívnemu stavu sebaobrany. Vzhľadom na úplne nekontrolovaný, mimo-ústavný rast moci vládnuceho režimu, občanom neostáva nič iné, ako bojovať za svoje práva. Ako dlho chce mlčiaca väčšina odvracať zrak? Niekoľko vytrvalých bojovníkov za slobodu, odvážnych lekárov a hŕstka právnikov to nedokáže napraviť.

Len odvážne, vedomé a masívne používanie rozumu v našej spoločnosti môže zachrániť demokraciu, základné slobody a náš základný ústavný poriadok. Chcel by som využiť túto príležitosť a poďakovať sa všetkým tým, ktorí dlhé mesiace aktívne a pokojne bojujú za naše základné práva a za náš storočný demokratický základný poriadok mimo svojej komfortnej zóny.“

List policajtov VSPB
Odpoveď Asociácie švajčiarskych policajných dôstojníkov

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

zdroje:

1./ Worte eines Rechtsanwaltes zum 1. August 2021, https://wirfuereuch.ch/, 1.8.2021

2./ Genug von Corona-Befehlen: Polizisten wehren sich, https://gossau24.ch/, 6.8.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár