Svätej Gréte bledne svätožiara. Pritvrdzuje imidž i rétoriku

Foto: Flickr

Z jej vlastného rozprávania i z jej profilu na Wikipédii vyplýva, že jej diagnostikovali nie jednu, ale tri psychické poruchy: Aspergerov syndróm, obsedantne kompulzívnu poruchu a selektívny mutizmus. Drobná a krehká Švédka Greta Thunbergová by podľa toho mala ostávať doma pod dohľadom rodičov a terapeutov. Stal sa presný opak. Slávybažní rodičia ju vrhli do spárov globálnej mašinérie environmentálneho alarmizmu, aby z nej vyrobili generačnú modlu pre mládež stredoškolského veku.

 
Článok pokračuje pod reklamou.


Prečo práve ona?

Obaja sú umelci. Malena Ernmanová – mama Grety – bývala neobyčajnou speváčka vďaka svojej multižánrovosti. Zvládala operný spev, pop i džez. Pred desiatimi rokmi reprezentovala krajinu troch koruniek na súťaži Eurovision Song Contest v Moskve. Mala vtedy 38 rokov, nič nevyhrala, ale nepociťovala zábrany vystupovať v oblečení rovnako vyzývavom ako jej o polovicu mladšie súperky. Vždy kráčala s dobou a keby vtedy čo i len pocítila, že sa na ňu niekto díva s nemou výčitkou, prečo dáva vo svojom veku na prílišný obdiv svoje vnady, asi by ho neváhala pohnať pred súd za ageizmus. Tento pred desiatimi rokmi v ultrapokrokovom vo Švédsku už bežný právny pojem prešiel v anglickej podobe i do slovenčiny na označenie obdoby rasizmu a sexizmu, t.j. diskriminácie žien.

Gretina mama Malena Ernmanová pred desiatimi rokmi ako 38-ročná
Zdroj: Wikipédia: 
https://cs.wikipedia.org/wiki/Malena_Ernman#/media/Soubor:Malena_Ernman.jpg

Gretin otec Svante Thunberg je synom herca Olofa Thunberga a show business má v krvi. Podniká v umeleckej branži, píše scenáre, režíruje, produkuje a umelecky vedie svojich zverencov. Neodolal pokušeniu dirigovať aj svoju dcéru. Vhodnou parketou pre postihnutú Gretu sa ukázala byť kampaň proti klimatickým zmenám. Marketingoví špecialisti vyrobili vlani z Grety hviezdnu osobnosť globálneho hnutia zameraného na stredoškolskú mládež. Piatkové chodenie za školu pod zámienkou študentských štrajkov za záchranu klímy sa inštitucionalizovalo do celosvetového a profesionálne koordinovaného hnutia Piatky za budúcnosť (Fridays for Future).

Gréta nesklamala sponzorov svojho otca, keď ju vlani zobral na klimatickú konferenciu OSN do Katowíc, Dobre nacvičeným vystúpením tam získala širokú medzinárodnú propagandistickú odozvu. Nesklamala ako nová ikona ekoalarmizmu ani na januárovom Medzinárodnom ekonomickom fóre v Davose a odvtedy je svetovou celebritou navrhnutou ne Nobelovu cenu mieru.

Ak ju chce jej otec so svojimi sponzormi udržať na scéne v doterajšom postavení superhviezdy, musí rozširovať jej marketingový dosah na ďalšie demografické segmenty. Jej svätožiara nevinnej stredoškoláčky, čo vzplanula hnevom nad nečinnosťou politikov v otázkach ochrany klímy, môže čoskoro pohasínať. Svojim rovesníkom sa rýchlo zunuje, ak ich nezaujme novými a odvážnejšími činmi. Gréta na nich pôsobí ako droga, pričom dávkovanie sa musí zvyšovať, aby účinok nepoľavoval.

Žiadna krehotinka

Zdá sa, že jej režiséri zvolili osvedčenú taktiku pre detské hviezdy show biznisu. Aj Gréte menia imidž. Opúšťa rolu krehotinky a necháva sa filmovať v drsnejších exteriéroch.

Ak sa dosiaľ mnohým javila ako kvietok, ktorý treba chrániť pred vetrom, vyvolala v polovici augusta kalkulovaný rozruch nástupom na plachetnicu, aby sa ňou dva týždne plavila z anglického Plymouthu cez Atlantik do New Yorku. Jej bábkovodiči síce avizovali už začiatkom leta zámer vyslať ju na septembrovú konferenciu OSN do New Yorku loďou, ale úmyselne nechávali kolovať domnienky, že to bude veľká plachetnica s pohodlím luxusnej extratriedy.

Mediálny cirkus s Gretou Thunbergovou pripravil svetovej verejnosti 14. augusta obrovské prekvapenie. Šoková vlna sa dokonca preliala z Atlantiku do Indo-Pacifiku. Indický biznis-portál Economic Times publikoval správu, ktorú ilustroval nečakanou fotomontážou. Do záberu Grety stojacej na palube neveľkého plavidla vložil snímok modrého vedra z umelej hmoty, na ktorom je ručne napísané “POO’S ONLY PLEASE“, voľne preložené “Len na veľkú potrebu”.

Greta na plachetnici s vedrom jednoznačného určenia
Zdroj: EconomicTimes.IndiaTimes: 
https://economictimes.indiatimes.com/magazines/panache/with-a-bucket-for-a-toilet-freeze-dried-vegan-food-greta-thunberg-sets-sail-on-zero-emissions-yacht-for-nyc/articleshow/70669716.cms

Mienkotvorné svetové tlačové agentúry ako AFP a ďalšie farbisto vykresľovali Gretu ako osobnosť s obdivuhodnou odvahou. Dva týždne plavby na malej pretekárskej rýchlo-plachetnici sparťanského vybavenia bez kabínky s WC, ba i bez umývadla jej dajú zabrať. Nebojácna eko-aktivistka tam nemá žiadne súkromie. O skromné priestory na palube sa musí deliť so štyrmi mužmi:
so svojím otcom,
s kapitánom Borisom Hermannom,
s filmárom Nathanom Grossmanom
a s Pierrom Casiraghim, ktorý je vnukom zosnulého monackého kniežaťa Rainiera III.

Pre nedostatok miesta na postele spí toto kvinteto v kójach. Tie sú iba štyri, takže Hermann spáva sa striedačku s Casiraghim. Ten síce nie je korunným princom, ale i tak sa princovia v Spojených arabských emirátoch začudovali prostredníctvom portálu Gulf Times nad pomermi hodnými galejníkov, a nie prominentov s mladou ženou a princom na palube. Pre väčšiu hodnovernosť poskytol portál záber člena posádky držiaceho ono univerzálne toaletné vedro.

Člen posádky držiaci na šnúre už spomenuté modré vedro
Zdroj: Gulf Times:
https://gulfnews.com/world/europe/climate-activist-greta-thunberg-sets-sail-on-a-zero-emission-yacht-from-uk-to-new-york-1.1565794097841

Greta dokumentuje priebeh plavby na svojom účte na sociálnej sieti Twitter: https://twitter.com/GretaThunberg. Miliónové investície do propagandistického projektu Greta Thunberg si globálna oligarchia poisťuje viacúrovňovým monitoringom. Verejnosť informuje o trase a polohe plachetnice Malizia II český monitorovací portál Windy.com na webovej stránke https://www.windy.com/greta-thunberg.

Dá sa predpokladať, že Greta bude po zakotvení plachetnice v New Yorku mediálne vychvaľovaná za zvládnutie drsných podmienok. Bude môcť vystupovať asertívnejšie ako vetrom ošľahaná teenagerka, čo práve ukázala, že pred prekážkami neuteká, ale ich prekonáva.

Riskantná metamorfóza

Ráznejšie vystupovanie už predviedla krátko pred vyštartovaním z Plymouthu. Počas 5-dňovej konferencie hnutia Piatky pre budúcnosť (Fridays for Future) vo švajčiarskom meste Lausanne nechala vyviesť z rokovacej sály všetkých novinárov z obavy, že budú nesprávne interpretovať názorové spory medzi účastníkmi. Titulok v nemeckom Bild Zeitung uvádza, že ich nechala vyhodiť (rauswerfen). Prejavila sa ako tvrdá šéfka 450-členného zhromaždenia, čo bola poloha, v akej ju ľudia nepoznajú. Po chvíli jej musel niekto vplyvný spoza kulís ostro signalizovať, že to s nekompromisnosťou prehnala. Skrotla a povolila novinárom návrat do sály.

Na tejto konferencii nechala Greta vyhodiť zo sály novinárov
Zdroj: Bild.de: 
https://www.bild.de/politik/ausland/politik-ausland/fridays-for-future-greta-thunberg-laesst-journalisten-aus-dem-saal-werfen-63861366.bild.html

Metamorfóza mediálneho imidžu Grety z dievčenského na plnokrvnejší, tínedžerský, ďalej pokračovala 10. augusta, keď pricestovala z Lausanne do Hambašského lesa (Hambacher Forst) v Nemecku. Leží v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vesfálsko a energetický koncern RWE tam rozširuje ťažbu v hnedouhoľnom revíre (Tagebau Hambach). Brániť sa mu v tom pokúšajú ekologickí aktivisti, ktorí okupujú niektoré úseky lesa a blokujú prístupové cesty. V korunách stromov si postavili domy a kladú fyzický odpor bezpečnostným zložkám. Blokády rozsiahlych území lesa označujú za prejavy občianskej neposlušnosti a stupňujú konfrontáciu s orgánmi štátu. Niektoré skupiny squatterov vyhrotili formy boja do takej miery, že ich Spolkový úrad pre ochranu ústavy vyšetruje za prejavy politicky motivovaného násilia.

Greta vyslovila počas návštevy u týchto militantných ekologických aktivistov podporu ich takzvanej občianskej neposlušnosti v prípadoch, keď nič iné nepomáha a nikto nie je ohrozený na živote a zdraví. Nechala sa filmovať na schôdzke s ekologickými radikálmi a v prítomnosti maskovanej ženy, čo neušlo pozornosti celoplošných denníkov ako Bild Zeitung alebo Die Zeit. Portál druhého z menovaných upozornil, že Greta vyzvala nemeckú vládu k ukončeniu spaľovania uhlia ako energonosiča pred plánovaným termínom v roku 2038. Akčnú eko-radikálnu skupinu Ende Gelände 2019 vyzvala k účasti na celosvetových štrajkoch za ochranu klímy plánovaných na 20. a 27. september.

Greta medzi militantnými aktivistami Hambašského lesa
Zdroj: Bild.de: 
https://www.bild.de/politik/inland/politik-inland/greta-thunberg-vermummte-fuehrt-klima-kids-durch-hambacher-forst-63885660.bild.html#fromWall

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=”http://bit.ly/podporit-zemavek” target=”_blank” color=”red” style=”flat” radius=”semiround” size=”lg”]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply