Švédska “hrdinka”, ktorá bránila deportácii Afganca, bude trestne stíhaná

Foto: HS

Švédske úrady vyšetrujú 21-ročnú študentku, ktorý protestovala priamo v lietadle proti deportovaniu neúspešného afganského žiadateľa o azyl.

Elin Erssonová 23. júla na Facebook natočila svoj protest, počas ktorého stála počas letu z letiska Landvetter v Göteborgu a chcela zabrániť tomu, aby lietadlo vzlietlo. Niekoľko ďalších cestujúcich vrátane celého futbalového družstva, sa pripojilo k jej protestu a žiadateľa o azyl tak z lietadla odviedli, na čo cestujúci spustili potlesk (viac TU).

O 52-ročnom Afgancovi sa neskôr zistilo, že má záznam v trestnom registri. Bol totiž notorický agresor, podľa správ uznávanej švédskej novinárky Frie Tiderovej ho polícia viackrát riešila za domáce násilie. Mal zbiť svoje dcéry a svoju ženu a okrem iného ich “bičoval” dlhým káblom. (viac v článku).

“Chcem, aby vystúpil z lietadla, pretože nebude v Afganistane v bezpečí. Snažím sa zmeniť pravidlá svojej krajiny, s ktorými nesúhlasím. Nie je správne posielať ľudí do pekla,” uvádza Erssonová vo videu.

[plsc_youtube url=“https://youtu.be/ZSJ7du-EC9w“ width=“700″ height=“400″ autoplay=“no“ responsive=“yes“]

Prípad však nebol ukončený “hrdinským” víťazstvom študentky

Podľa britských novín The Guardian švédski prokurátori oznámili, že Erssonová je stíhaná na okresnom súde v Göteborgu “za zločiny proti leteckému zákonu”. Nesplnila totiž požiadavku kapitána a odmietla sedieť na svojom mieste napriek opakovaným žiadostiam posádky, aby si sadla. Hrozí je finančná pokuta a až šesť mesiacov vo väzení.

Erssonová však trvá na tom, že je nevinná, a svoje konanie vysvetľovala takto: “Urobila som to ako jednotlivec, aktivista. Dôležité pre mňa je, že je tiež človek a zaslúži si žiť. Vo Švédsku nemáme trest smrti, ale deportácia do krajiny, kde je vojna, môže znamenať smrť. Ak niekto spácha trestný čin, môžu byť uväznení a odpykať so trest vo Švédsku. ”

Metro tiež vysvetľuje, ako sa Erssonová dostala na palubu lietadla, prechádzajúc potrebnými kontrolami. Pre svoj protest bola ochotná zakúpiť si riadnu letenku. Keď sa jej protest podaril, vystúpila z lietadla spolu s Afgancom, za ktorého protestovala.

Noviny navyše však upresňujú, že na palubu lietadla Erssonová priniesla fotografiu mladého Afganca, ktorého deportácii sa snažila zabrániť spolu s ďalšími aktivistami. Snažila sa ho nájsť medzi cestujúcimi na palube, ale on tam nebol. To ju však nezastavilo v pokračovaní jej protestu, pretože si vyhliadla iného Afganca a zabraňovala jeho deportácii.

Obaja spomínaní Afganci boli medzitým deportovaní zo Švédska.

https://www.hlavnespravy.sk/svedska-hrdinka-ktora-zachranila-afganca-pred-deportaciou-trestne-stihana/1558896

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár