Svetom sa túla viac ako 50 miliónov utečencov, vysídlencov a žiadateľov o azyl

Add Comment

Ku koncu roka 2013 bolo zo svojich domovov len podľa oficiálnych čísel vyhnaných viac ako 51.2 miliónov ľudí, čo je najviac od skončenia druhej svetovej vojny. Zahŕňa 16.7 milióna utečencov, 33.3 milióna vyhnancov vo vlastnej krajine a 1.2 milióna žiadateľov o azyl. Ich počet narástol oproti roku 2012 o viac než 6 miliónov. Uvádza sa to v správe Úradu vysokého komisára pre utečencov OSN (UNHCR), o ktorej informovala agentúra Reuters.

Polovicu z utečencov tvoria po prvý krát od roku 2000 deti a mládež, pričom mnohé z nich sa ocitli v oblastiach konfliktov alebo sa stali obeťami prenasledovania. Občania Afganistanu, Sýrie a Somálska predstavujú 53 percent z 11.7 milióna utečencov patriacich do pôsobnosti UNHCR. O päť miliónov Palestínčanov sa stará sesterská organizácia UNRWA. Od začiatku konfliktu v Sýrii pred vyše štyrmi rokmi takmer tri milióny Sýrčanov ušli do susedných krajín – Libanonu, Turecka, Iraku a Jordánska, ďalších 6.5 milióna sa stalo vysídlencami vo vlastnej krajine.

Množstvo utečencov a migrantov z Blízkeho východu a Afriky sa utopí na chatrných lodiach medzi severnou Afrikou a južnou Európu v Stredozemnom mori. Taliansko chce budúci týždeň požiadať Európsku úniu, aby prevzala zodpovednosť za záchranu migrantov, keďže mesačne ho stoja viac ako deväť miliónov eur. Práve ono najviac trpí prílivom imigrantov.

Naviac situácia v Iraku sa opäť zhoršuje, Mjanmarsko ostáva odignorované a Ukrajina sa ešte len „rozbieha“. Dlhotrvajúce vojny a konflikty sa množia, predovšetkým „vďaka“ zahraničnej politike USA a Saudskej Arábie. Európska únia má problémov viac než dosť sama so sebou a posledné čo potrebuje sú utečenci. Znáša dôsledky expanzívnej politiky iných krajín.

Zem & Vek

Pridaj komentár

  & Časopis