Svetová banka: Pandémia by mohla uvrhnúť 60 miliónov ľudí do extrémnej chudoby

· Čas čítania: 3 min.
zdroj : Reuters © Steve Crisp

Globálna chudoba sa zvyšuje prvýkrát od roku 2008. Pokroky v jej znižovaní sú ničené koronavírusovou pandémiou. Svetová banka na to poukazuje a predpovedá, že 60 miliónov ľudí by sa mohlo dostať do extrémnej chudoby.

Globálny pokrok v odstraňovaní chudoby utrpí v dôsledku prepuknutia koronavírusu najväčší neúspech, keďže viac ľudí bude prinútených prežiť za menej ako 1,90 dolárov denne, uviedla Svetová banka vo svojej najnovšej správe. David Malpass, prezident Svetovej banky, povedal:

Pandémia a odstavenie vyspelých ekonomík by mohlo viesť k extrémnej chudobe až 60 miliónov ľudí, čím by sa odstránila veľká časť nedávneho pokroku pri znižovaní chudoby.

Podľa jeho názoru by bezprecedentná kríza mohla zničiť až tri roky pokroku v tejto oblasti.

Pandémia oslabuje svetové hospodárstvo, ktoré sa tento rok dostane do hlbokej recesie a stratí až päť percent výkonu, zdôraznila finančná inštitúcia so sídlom vo Washingtone.

Minulý mesiac banka poznamenala, že hospodárske otrasy vyvolané vírusom povedú k nárastu chudoby prvýkrát od roku 1998, keď sa začala ázijská finančná kríza. Aj najoptimistickejší odhad Svetovej banky je, že okolo 49 miliónov ľudí upadne do extrémnej chudoby, čo z definície znamená, že títo ľudia musia žiť z menej ako 1,90 dolárov na osobu a deň.

V snahe pomôcť v boji proti vírusu banka ponúkla financovanie núdzových programov v 100 krajinách. Program poskytol 160 miliárd dolárov v podobe grantov a finančnej podpory na obdobie 15 mesiacov v rámci „najväčšej reakcie na krízu v histórii bankovej skupiny“. Bilaterálne platby dlhovej služby boli pozastavené. Väčšina finančnej pomoci ide do subsaharskej Afriky, pretože tento región je najviac postihnutý zvyšujúcou sa extrémnou chudobou.

Väčšina medzinárodných finančných inštitúcií už vyjadrila znepokojenie nad ničivými účinkami koronavírusovej pandémie. Prognózy naznačujú, že globálny hrubý domáci produkt (HDP) by mohol klesnúť o takmer 10 percent. OSN predtým varovala, že vírus môže spôsobiť aj globálny nedostatok potravín. Medzinárodná organizácia práce predpovedala, že na celom svete by mohlo zaniknúť 195 miliónov pracovných miest.

zdroj : RT

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár