Svetová tlač začína spochybňovať karanténne opatrenia

Ilustračný obrázok: Shutterstock

“Naša analýza dospela k záveru, že neexistuje kolerácia medzi izolovaním ľudí v karanténe a poklesom úmrtnosti na infekčné ochorenie COVID-19, teda mnohé opatrenia v Spojených štátoch boli chybné, neúčinné a ekonomicky zničujúce,“ napísal T. J. Rodgers, zakladajúci generálny riaditeľ Cypress Semiconductor Corporation, na stránkach denníka The Wall Street Journal.

Tvrdí, že on a dvaja ďalší podnikatelia sa rozhodli zistiť, koľko úmrtí je spojených s ochorením COVID-19 v dôsledku oneskorených príkazov na uzavretie spoločnosti v jednotlivých štátoch.  Zistili, že „korelačný koeficient“ medzi mierou úmrtnosti na obyvateľa a hustotou populácie bol 44%, kým v prípade korelácie medzi úmrtiami a karanténnymi opatreniami to bolo len 5%.

Rodgers ďalej vysvetľuje: „Korelačný koeficient bol 5,5%, teda tak nízky, že inžinieri, ktorých som prijal pre zhotovenie analýzy, to zhrnuli ako ‚žiadnu koreláciu‘ a pokračovali v hľadaní skutočnej príčiny problému… O štátoch, ktoré sa uzavreli rýchlo, nie je možné vyvodiť žiadne závery, pretože ich miera úmrtnosti bola od 20 na milión obyvateľov v Oregone po 360 v New Yorku. Veľká variabilita znamená, že ďalšie premenné, ako napr. hustota obyvateľstva či používanie metra, boli dôležitejšie. Tam náš korelačný koeficient pre mieru úmrtnosti na obyvateľa v závislosti od hustoty obyvateľstva bol 44%. To hovorí, že z uzavretia spoločnosti by mohlo mať prospech mesto New York, ale slepé kopírovanie rovnakej politiky na miestach s nízkou úmrtnosťou na COVID-19 (ako Wisconsin) nedáva zmysel.“

Inými slovami, univerzálny prístup pravdepodobne v boji proti nákazám v Spojených štátoch nefunguje, vzhľadom na rozdielnu veľkosť a hustotu populácie každého štátu. Administratíva prezidenta USA Donalda Trumpa odmietla implementovať celonárodné blokovacie opatrenia a rozhodnúť o svojich krokoch mal každý štát samostatne.

Ďalšia analýza, uverejnená britským magazínom Spiked, dospela k záveru, že neexistujú žiadne empirické dôkazy naznačujúce súvislosť medzi „lockdownom“ a nižším počtom úmrtí na COVID-19. Záver, že hustota obyvateľstva je hlavným prispievateľom k šíreniu nákazy, podporil aj The New York Times. Iné štúdie zistili, že nákaza je rozšírenejšia, ale menej smrteľná, ako sa predpokladalo.

Noviny The Economist tvrdia, že ochorenie rozšírené po celých Spojených štátoch by mohlo byť „dobrou správou.“ Píšu, že miera úmrtnosti je podobná sezónnej chrípke (0,1%) a čím rýchlejšie sa choroba šíri a dosiahne vrchol, tým menej ľudí zomrie. Podobná situácia sa odohrala vo Švédsku. V tejto krajine však neuzavreli ani len reštauračné zariadenia.

Iné hodnotenia naznačujú, že „lockdown“ spoločnosti môže byť horší ako ochorenie samotné. Francis Collins, riaditeľ Národného inštitútu zdravia (NIH) varoval, že ekonomický dopad opatrení môže spôsobiť vlnu samovrážd: „Ak blokáda kvôli COVID-19 vedie k poklesu HDP o viac ako 6,4%, v dôsledku recesie sa stratí viac rokov života ako kvôli vírusu.“ Rovnaké názory odrážali riadky britského The Times.

Pramene:

[1] Do Lockdowns Save Many Lives? In Most Places, the Data Say No; autor: T. J. Rodgers; The Wall Street Journal, 26.4.2020

[2] See Which States and Cities Have Told Residents to Stay at Home; autori: Sarah Mervosh, Denise Lu, Vanessa Swales; The New York Times, 20.4.2020

[3] There is no empirical evidence for these lockdowns; autor: Wilfred Reilly; Spiked, 22.4.2020

[4] Density Is New York City’s Big ‘Enemy’ in the Coronavirus Fight; autor: Brian T. Rosenthal; The New York Times, 23.4.2020

[5] Gov. Tate Reeves: ‘One-Size-Fits-All Approach’ for Coronavirus Won’t Work for Mississippi; autor: Robert Kraychik; Breitbart Europe, 30.3.2020

[6] Why some states became coronavirus hot spots — and others haven’t; autor: German Lopez; Vox, 21.4.2020

[7] Why a study showing that covid-19 is everywhere is good news; The Economist, 11.4.2020

[8] Cases in the U.S.; Centers for Disease Control and Prevention

[9] https://www.census.gov/popclock/world/sw

[10] NIH Director Francis Collins on Tony Fauci, the WHO, and running a $39 billion research agency from home; autor: Lev Facher; Stat, 21.4.2020

[11] Economic crash could cost more life than coronavirus, says expert; autor: Tom Whipple; The Times, 24.3.2020

[12] Economic shutdown could kill more than coronavirus, experts warn; autor: Anne Gulland; The Telegraph, 17.3.2020

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply