Sýrske ženy Európskej únii: „Vráťte nám našich mužov!“

· Čas čítania: 4 min.
Foto: Švédsky rozhlas 20. XII. 2018

Keď americký prezident Donald Trump rozposlal 19. decembra cez sociálnu sieť Twitter predvianočné posolstvo „Po historických víťazstvách nad ISIS nastal čas stiahnuť našich skvelých mladých ľudí domov!„, vyriekol iba to, čo pred ním konštatovali mnohí iní. Že vojna v Sýrii, respektíve jej hlavný komponent, akým bola vyčisťovacia ofenzíva sýrskej armády proti teroristickému hnutiu Islamský štát, sa prakticky skončila.

K návratu ich volá vlasť…

 V tomto zmysle sa napríklad 2. augusta vyslovil vtedajší izraelský minister obrany Avigdor Lieberman a nebol ani prvý, ani posledný. Nasledujúci mesiac (29. septembra) o tom podpredseda sýrskej vlády a šéf tamojšej diplomacie Walid Al-Moualem predniesol polhodinový prejav pred Valným zhromaždením OSN v New Yorku. Na YouTube si ho možno vypočuť simultánne tlmočený do angličtiny tu: https://www.youtube.com/watch?v=9K2om7wU774. Sýrsky predstaviteľ pripomenul, že štát vytvoril dostatočné podmienky pre návrat sýrskych utečencov do vlasti. „Vyzvali sme medzinárodné spoločenstvo a humanitárne organizácie, aby pomáhali pri umožňovaní návratu„, poznamenal s trpkým upozornením, že „politizujú to, čo by malo ostať čisto humanitárnou záležitosťou.

Inými slovami, že brzdia, ak nie priam torpédujú, v zhode s mocenskými kruhmi v USA a v Európskej únii, repatriáciu Sýrčanov. Tá prebieha v priestore okolitého zahraničia – Libanonu, Turecka a Jordánska, odkiaľ vláda prepravuje autobusmi neveľké počty Sýrčanov do ich domovských miest. Vláda v Damasku vydala dokonca 24. decembra osobitný výnos šitý na mieru mladým mužom, čo utiekli do cudziny pred vojenskou službou, že nebudú stíhaní, ani branecky registrovaní a povolávaní do služby. Štát ich viac nepotrebuje na to, aby bojovali so zbraňou v ruke, ale aby sa zapájali v čo najväčších počtoch do povojnovej obnovy rodnej zeme.

O tie počty ide všetkým občanom aj v širšom ponímaní. V hre je aj obnovenie zdravej demografie štátu. Práve na to poukazujú sýrske ženy v dôsledku prudkého úbytku mužov. „Vráťte nám našich mužov!„, odkazujú Európskej únii prostredníctvom štátnikov, humanitárov, novinárov i obyčajných turistov z krajín EÚ, čo navštevujú Sýriu. Do Nemecka i Rakúska posielajú odkazy, aby si tam spomenuli na demografickú pohromu v roku 1945, keď v 2. svetovej vojne padli milióny mladých mužov, ktorí potom bolestne chýbali svojim rodinám i národnému hospodárstvu.

…aj ich milé a blízke

Z údajov OSN a humanitárnych organizácií vyplýva, že od vypuknutia občianskej vojny v Sýrii v marci 2011 prišlo o život viac než pol milióna osôb. Krviprelievanie a teror šírený hnutím Islamský štát, Fronta al-Nusra a inými militantnými organizáciami vyhnali z domovov zhruba polovicu z 22 miliónov obyvateľov predvojnovej Sýrie. Polovicu z tých približne jedenástich miliónov vypudili do zahraničia a o tých takmer šesť miliónov sýrskej vláde a sýrskym ženám ide. Zatiaľ čo v utečeneckých táboroch v Turecku, Libanone a Jordánsku sa zdržiavajú v značných počtoch aj ženy s deťmi, do Európy sa presunuli prevažne muži. Mladí a zdraví a túžobne doma očakávaní.

Skupina sýrskych mladých žien poslala 20. decembra svojim milým a blízkym po spravodajcovi švédskeho rozhlasu J.-M. Sommarströmovi do Európy spontánny a o to dojímavejší fotografický odkaz. Zaobišiel sa aj bez slov. Stačí sa zadívať na žiariace tváre zosnímaného hlúčiku deviatich mladých Sýrčaniek. Druhá, piata a ôsma zľava posielajú, špúliac pery, svojim milým a blízkym do studenej uzimenej Európe vrelé a vábivé bozky.
https://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=1650&artikel=7118966

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár