Systém je len ilúzia

· Čas čítania: 2 min.
Ilustračný obrázok: Archív

Takmer všetko okolo nás je určitá iluzórna forma systému, ktorej hlavnou úlohou je udržať nás v klame, že toto je pre nás to najlepšie, takto to má byť. Žijeme v dobe, keď nás manipulujú do ilúzie, že najdôležitejšie oblasti nášho života sú veda, politika, ekonomika, finančníctvo, zdravotníctvo, pedagogika a iné.

Len úplní spáči môžu mať pocit a myslieť si, že medicína nás lieči, politika je o riadení štátu, ekonómia skúma možnosti hospodárskeho rastu, pedagogika hľadá optimálne možnosti rozvoja osobnosti… Sú to vsugerované dogmy, mýty, akási všeobecne akceptovaná hypnóza, ktorá nás utvrdzuje v našom spánku. Úlohou ekonómov je spôsobovať, aby ľudia mali permanentný celoživotný finančný a materiálny nedostatok (inflácia, kolísanie cien na akciových a komoditných trhoch, meniace sa menové kurzy, umelo vytvárané hospodárske krízy…) Najväčší finanční odborníci sveta tvrdia, že najväčšia hospodárska kríza v dejinách stojí predo dvermi. Otázkou už nie je či, ale kedy? Dotkne sa úplne každého. Videl som svetového ekonomického experta ako konštatuje, že jedinou možnosťou, ako sa toto dá zvládnuť, je zamerať svoju pozornosť dovnútra, do seba, a hľadať hlbší zmysel toho, kto sme, čo tu robíme a aká je podstata tohto celého.

Myslíte si, že veda nám pomáha? Uľahčila nám život, zjednodušila, urobila príjemnejší, zmysluplnejší, krajší a zdravší? Na individuálnej úrovni, ak sa pozrieme na každú jednu vec zvlášť, určite áno. No v kontexte všetkého spolu nás len viac a viac oddeľuje od prirodzenosti a harmónie a ponára do závislosti od strojov a počítačov. Pozornosťou sme ponorení vo virtuálnych svetoch – televízia, internet, sociálne siete… Aj v dôsledku toho nemáme žiaden čas. Nemala nám veda predsa svojimi vynálezmi šetriť čas? Pri jej rozvinutosti a všetkých zlepšovacích návrhoch – práčka, umývačka, žehlička, ústredné kúrenie, autá, roboty, počítače… by sme mali mať oproti našim predkom toľko času, že až. Ako to, že my vlastne nič nestíhame? Odkiaľ sa berie toľko stresu?

Autor: Daniel Dayananda Swami

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár