Tak sa zarába pri drogách a pri obchode s bielym mäsom, povedal Fico k ziskovosti bánk

Ilustračný obrázok: Shutterstock

Šialené čísla a brutálne zvyšovanie, aj takéto slovné spojenia povedal expremiér Robert Fico, ktorý využíva fakt, že banky majú, aj bez porovnaní s inými krajinami, vysoké zisky a to často nie vďaka poskytovaniu úverov, ale vďaka poplatkom. To prakticky prináša paradox v podobe toho, že človek, ktorý bežným účtom požičiava banke svoje peniaze, na tom v konečnom dôsledku po odrátaní poplatkov stráca.

 
Článok pokračuje pod reklamou.


“Vy dávate svoje peniaze do banky. A keď si to zrátate na konci roka, tak zistíte, že za poplatky zaplatíte viac, ako dostanete úrok od banky za to, že máte v banke uložené peniaze,” povedal dnes Robert Fico známu “novinku” o tom, na čom predovšetkým zarábajú banky. Tie slovenské, teda pôsobiace na Slovensku, majú podľa neho rekordné zisky, preto jeden z ďalších predvolebných ťahov strany SMER-SD, lebo v čase kampane pred parlamentnými voľbami sa to inak nazvať nedá, chce banky dodatočne zdaniť. “Štát nemôže mať inú reakciu, ako takúto,” zdôraznil.

Malo by ísť o sumu približne 130 miliónov eur, ktoré ročne banky štátu zaplatia navyše. Bankový odvod chce Fico zvýšiť v nasledujúcom roku a to z doterajších 0,2 na 0,4 percenta. Získané peniaze chce vrátiť ľuďom v podobe ďalších sociálnych balíčkov. Podľa Ficovych informácií sa návrhom zákona má zaoberať Pellegriniho vláda 6. novembra a predložiť ho na schválenie Národnej rade SR. Ak sa tak nestane, Fico chce ísť cestou poslaneckého návrhu.

Fico celý príhovor začínal vtipne: “Ak si dobre pamätám film Apollo 13, keď mali problém, tak zakričali: Houston, máme problém. A my máme rovnaký problém na Slovensku s bankami. A dám vám niekoľko šialených čísel, ktoré poukazujú na to, čo dnes banky robia, ako sa správajú,” povedal s tým, že je to dôvod na reakciu štátu. Čistý zisk po zdanení vrátane špeciálneho bankového odvodu (zavedený v roku 2012), podľa Fica v roku 2014 predstavoval 560 miliónov, v 2015 to bolo 626 miliónov a 742 miliónov o rok neskôr. V roku 2017 to bolo 611 miliónov a v roku 2018 až 639 miliónov eur. “A odhad na rok 2019 je takmer 700 miliónov eur,” dodal s tým, že číslo je šokujúce práve preto, že je vysoko tvorené práve novou poplatkovou politikou slovenských bánk. Od 20 až do 233 percent sa mali zvýšiť bankové poplatky v období od 1. januára 2018 a od 1. novembra 2019 je v platnosti ďalší nový sadzobník v niektorých bankách, ktorý zvyšuje niektoré poplatky aj o viac ako 100 percent.

Ziskovosť bánk pôsobiacich na Slovensku je oproti iným krajinám podľa Fica nadpriemerná. Na Slovensku je rentabilita vlastného kapitálu bánk na úrovni približne 11 percent. “Tak sa zarába pri drogách a pri obchode s bielym mäsom,” povedal silné slová s tým, že priemerná miera ziskovosti v rámci EÚ je okolo 6,5 percenta.

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=FQDbIaCecZM&t=769s

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=”http://bit.ly/podporit-zemavek” target=”_blank” color=”red” style=”flat” radius=”semiround” size=”lg”]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply